چشمهای شما چه چیزی راجع به سلامتی تان می گوید

تاری ناگهانی دید :

تاری ناگهانی و از دست دادن دید می تواند نشانه ی وجود مشکلی در رسیدن جریان خون به چشم های شما یا مغز باشد . مراجعه ی سریع به متخصص می تواند از اسیب های جدی تر جلوگیری کرده و زندگی شما را نجات دهد . حتی اگر دید شما به سرعت به حالت اصلی بازگشت ، باز هم احتمال خطر سکته یا شروع میگرن وجود دارد.

بیرون زدگی چشم :

بیماری گریوز باعث می شود تا تیرویید شما هورمونهای بیشتری ازاد کند که منجر به بیرون زدگی چشم می شود . بیماری گریوز منجر به اسهال ، کاهش وزن و لرزش دست می شود .جراحی و داروها می توانند میزان هورمون ازاد شده از تیرویید را کنترل کنند، ولی برای بیرون زدگی چشم ها ی شما کمکی نمی کنند.

 

چشمهای شما چه چیزی  راجع به سلامتی تان می گوید

چشمهای شما چه چیزی  راجع به سلامتی تان می گوید

حلقه سفید اطراف قرنیه :

این شرایط کمان قرینه ای نامیده می شود و باعث می شود که یک خط سفید – خاکستری چربی ته نشین شده بر روی لبه ای خارجی قرنیه ایجاد شود .اگر شما سن بالایی دارید، احتمالا نباید نگران چیزی شوید ، اگر زیر چهل سال دارید این کمان می تواند نشانه ی خطرناکی از وجود کلسترول بالا باشد . افتادگی پلک ها: می تواند نشانه ی بیماری میاستنی گراویس باشد که بیماری سیستم ایمنی بدن است و باعث ضعیف شدن ماهیچه ها می شود . این بیماری بر روی چشم ها و صورت و ماهیچه های گلو بیشتر از جاهای دیگر اثر گذاشته و می تواند بر روی جویدن ، بلعیدن و حتی صحبت کردن تاثیر بگذارد .

زرد شدن بخش سفید چشم :

زرد به نظر رسیدن پوست و چشم ها یرقان نامیده می شود که نشان دهنده ی مشکلات کبدی است . گاهی کبد شما به علت اسیب یا عفونت میزان بالایی ( بیلی رو بین ) از انچه باید بسازد را تولید می کند .

شب کوری :

اگر شما برای دیدن در شب مشکل دارید ، ممکن است لازم باشد عینک بزنید یا اب مروارید داشته باشید .اگر شما به میزان کافی ویتامین آ مصرف نکنید ، دچار شب کوری می شوید .این بیماری در کشور ها فقیر بسیار راجع است .با مصرف ویتامین آ و مواد غذایی مناسب درمان می شود ، مواد غذایی مانند سیب زمینی شیرین ، اسفناج ، هویچ ، کدو تنبل غنی از ویتامین آ هستند .

 

چشمهای شما چه چیزی  راجع به سلامتی تان می گوید

چشمهای شما چه چیزی  راجع به سلامتی تان می گوید

عقاید غلط راجع به بینایی

1-کوررنگی فقط برای مردان رخ می دهد: مردها بیشتر از زنان به کوررنگی دچار می شوند .حدود 12/1 درصد مردها ممکن است مبتلا به کوررنگی شوند. در حالی که این امار در خانم ها 200/1 درصد است. کوررنگی بدین معنی نیست که شما به هیچ وجه نمی توانید رنگها را ببینید، امکان دارد نتوانید قرمز را از سبز تشخیص دهید. افرادی که کوررنگ کامل هستند در واقع فقط قادر به تشخیص یک رنگ هستند.

2- پدر و مادری که چشم های قهوه ایی دارند، نمی توانند بچه ایی با چشم های آبی داشته باشند: این عقیده اشتباه است، قبلا تصور می شد که رنگ چشم ها فقط توسط یک ژن کنترل می شود و تنها یک احتمال برای رنگ چشم های شما وجود داشت. ولی امروزه ما می دانیم حداقل 8 ژن برای کنترل رنگ چشم وجود دارد که بدین معناست که پدر و مادری با چشم های قهوه ای امکان دارد بچه ای با چشم های آبی داشته باشند.

 

عقاید غلط راجع به بینایی

3-رنگ چشم در نوزاد با افزایش سن تغییر نمی کند: اگر بچه ایی با چشم های آبی و یا خاکستری دنیا می اید با افزایش سن رنگ چشم ها می تواند تغیر کند . در سن 6 سالگی رنگ چشم شما همان چیزی خواهد بود که برای بقیه عمرتان می ماند. تغیر رنگ چشم ها در زمان نوجوانی و بزرگسالی بسیار نادرست ولی ممکن است، رخ دهد.

4- همه در میدان بینایی نقطه کور ندارند: اشتباه است ، حتی اگر شما دید کامل داشته باشید، هم چنان شما یک نقطه ی کور در محدوده میدان بینایی خود خواهید داشت. اما شما متوجه آن نمی شوید چون مغز شما این نقطه کور را با چیزی که شما انتظار دارید ببینید، تصویرسازی می کند. امکان دارد در بعضی افراد این نقطه کور بزرگتر از بقیه باشد.

5- امکان ندارد از طریق چشم هایتان سرما بخورید: اشتباه است .پاسخ بسیار ساده است، زمانی که شما یک شخص بیمار یا یک سطح الوده را لمس می کنید و سپس دست خود را به چشم ها یا بینی خود می مالید. ویروس های سرما خوردگی به اسانی از میان مجاری که چشم های شما را به بینی و گلو متصل می کند ، انتقال می یابد. اگر می خواهید از سرما خوردگی پیشگیری کنید، دستهایتان را از صورت خود دور نگهدارید.

6- امکان دارد لنز تماسی در پشت کره چشم گم شود: اشتباه است، به هیچ وجه امکان ندارد که لنز تماسی بتواند سر بخورد و تا ابد پشت کره چشم شما گم شود. ناحیه بین پلک و کره چشم توسط کیسه ایی به نام ملتحمه محصور شده است. لنز تماسی نمی تواند از آن عبور کند. اگر تصور می کنید لنز درون چشم ها گم شده فقط کافی است چشم خود را با نرمال سالین بشورید تا لنز شسته شده و بیرون بیاید.

 

عقاید غلط راجع به بینایی

عقاید غلط راجع به بینایی

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

بسیاری از ما این روز ها شغلی داریم که نیازمند کار با کامپیوتر و خیره شدن به صفحه آن برای ساعت هاست. کار با کامپیوتر می تواند فشار زیادی به چشم های ما بیاورد .مشکلات چشمی کار با رایانه بعنوان سندروم کار با کامپیوتر شناخته می شود .فقط یک علایم برای این بیماری نیست. این سندروم شامل تعداد زیادی علایم مختلف است. تحقیقات نشان داده اند که حدود 50-90 درصد افرادی که با کامپیوتر کار میکنند بخشی از این علایم را نشان خواهند داد. نه تنها بزرگسالان بلکه کودکانی هم که به صفحه تبلت یا کامپیوتر خود در طی روز خیره می شوند هم دچار این سندروم می شوند .

 

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

چگونه کامپیوتر بر روی بینایی تاثیر می گذارد ؟

در زمان کار با کامپیوتر چشم های شما مجبور هستند بارها و بارها تمرکز کنند .امکان دارد شما مجبور باشید ، سرتان را روی کاغذ برداشته و دوباره به صفحه کامپوتر خیره شوید . برخلاف کاغذ و کتاب ، صفحات کامپیوتر و لب تاپ دارای تضاد بین دو رنگ و درخشش است .اگر شما مشکلات چشمی داشته باشید و یا عینکی برای شما تجویز شده باشد ولی استفاده نکنید، علایم سندروم کار با کامپیوتر بدتر خواهد شد. با افزایش سن و کاهش قابلیت تغیر لنز داخل چشمی، کار با کامپیوتر سخت تر خواهد شد. تقریبا در سن چهل سالگی توانایی شما برای دیدن اشیای نزدیک کاهش می یابد. این شرایط پیر چشمی نامیده می شود.

علایم سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

تاکنون دلیلی برای اثبات اثرات طولانی مدت کار با کامپیوتر بر روی چشم نشان داده شده است اما استفاده بیش از حد از کامپیوتر منجر به فشار چشمی و ناراحتی می شود .

علایم :

تاری دید، دو بینی ، خشکی و قرمزی چشم، تحریک چشمی، درد گردن و پشت کمر .

درمان:

-کاهش درخشندگی نور: نور محیط را تغیر دهید تا باعث کاهش تاثیر انعکاس نور بر روی صفحه رایانه شود .اگر نوری که از پنجره می تابد باعث ایجاد درخشندگی بر روی صفحه رایانه شما شده است ، مانیتور خود را جابه جا کنید و پرده ها ر ا بکشید .

- میز خود را بچینید : بهترین موقعیت برای مانیتور شما، زیر سطح چشم که حدود 60 سانت از صورت شما فاصله داشته باشد .برای دیدن صفحه ی رایانه نباید مجبور شوید گردن خود را بکشید تا به چشم های خود فشار بیاورید تا آنچه روی صفحه نمایش داده شده است را ببینید .

-به چشم های خود استراحت بدهید: قانون 20-20-20 را اجرا کنید ، هر 20 دقیقه برای مدت 20 ثانیه به فاصله 20 فوتی ( 6 متری) خیره شوید .سعی کنید مرتب پلک بزنید .

- تغیر تنظیمات کامپیوتر : تنظیمات نور و کانتراست و سایر فونتها را تغیر دهید تا مناسب چشم شما شود .

 

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

آرتروز اغلب به عنوان التهاب مفاصل در نظر گرفته می شود .اما این بیماری مشکلاتی در سایر مناطق بدن مانند چشم ها ایجاد می کند .حدود 5/1 درصد افراد بالای 18 سال با انواع مختلفی از بیماری آرتروز تشخیص داده شده اند. این بیماری می تواند افراد را در هر سنی ، با هر نژاد یا جنسیتی درگیر کند و تاثیر جدی بر کیفیت زندگی آنها بگذارد .

 

تاثیر آرتروز  بر روی چشم ها

تاثیر آرتروز  بر روی چشم ها

مشکلات چشمی مرتبط با آرتروز :

1- خشکی چشم : زمانی که چشم ها نمی توانند اشک تولید کنند .خشکی چشم، زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. علایم : خشکی چشم ، احساس جسم خارجی در چشم ، تاری دید .

2-التهاب صلیبیه : التهاب صلیبیه یا بخش سفید چشم که منجر به نازک شدن و پارگی چشم می شود. التهاب صلیبیه نشان می دهد که آرتروز از کنترل خارج شده است و احتیاج به تغییر روند درمانی دارد. علایم : قرمزی چشم ، درد شدید، حساسیت به نور ،کاهش دید ،

3-التهاب یووآه : یووآه ناحیه ایی از چشم است که بین شبکیه و صلیبیه وجود دارد . علایم: درد ، قرمزی ، تاری دید، حساسیت به نور ، خطر کاهش دید دایم به خصوص در بچه ها.

4-آب مروارید : زمانی که آرتروز باعث التهاب کره چشم و کدر شدن لنز داخل چشمی می شود . علایم : تاری یا مه آلود بودن دید ، دید ضعیف در شب ، محو دیدن رنگ ها

5-آب سیاه : آسیب به عصب بینایی به علت فشار بالای درون چشم .اگر مسیرهایی که معمولا مایعات را از چشم منتقل می کنند دچار التهاب شوند ، فشار داخل چشم بالا می رود . علایم :در مراحل اولیه علایمی مشاهده نمی شود ، درد ، تاری دید ، نقاط سیاه در میدان دید ، دیدن هاله در اطراف نور

6-انسداد عروق شبکیه : زمانی که عروق خونی که به شبکیه می رسند ، مسدود شوند ، انسداد عروق اتفاق می افتد علایم : ایجاد یک نقطه کور در میدان بینایی ،دید به طور ناگهانی کاهش می یابد و سپس به حالت عادی برمی گردد، از دست دادن تدریجی بینایی .

7-التهاب ملتحمه : التهاب یا عفونت پوشش لبه پلک ها و بخش سفید چشم علایم : قرمزی چشم ها، ریزش اشک ، ترشحات زرد در اطراف چشم ، خارش و سوزش چشم ها.

 

تاثیر آرتروز  بر روی چشم ها

تاثیر آرتروز  بر روی چشم ها

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

تا به حال توجه کردید چرا زمانی که درحال خرد کردن پیاز هستید ، چشم هایتان پر از اشک می شود . تمام هدف زندگی گیاهان و حیوانات، بقا و تولید مثل است. پیاز ها هم استثنا نیستند ، برای اینکه از خودشان در برابر شکارچیان حریص محافظت کنند ، مواد شیمیایی ازاد می کنند که باعث ریزش اشک از چشم ما می شود . پیاز زمانی که در خاک است از گوگرد استفاده می کند تا سولفوکسید های اسید امینه تولید کند که ترکیباتی گوگردی هستند که به اسانی به گاز تبدیل می شوند.

 

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

وقتی یک پیاز باز می شود ، سولفوکسیدها و انزیم هایی ازاد می کند که ایجاد گاز می کنند . به دلیل اینکه پیاز ها زیر زمین رشد می کنند این گاز ، مانع نزدیک شدن جانورانی می شود که قصد خوردن آنها را دارند. اما هم چنین این گاز باعث ریزش اشک از چشم های شما می شود . تولید این گاز فرایند شیمیایی پیچیده ایی است . پیاز های سفید ، زرد و قرمز دارای غلظت های بالایی از انزیم لازم برای ایجاد این گاز هستند ولی پیاز های شیرین و پیاز های سبز غلظت پایین تری دارند. چشم های شما دارای عصب هایی است که هرچیزی را که برای چشم هایتان خطرناک هستند را شناسایی می کنند .

این اعصاب به گاز تشکیل شده ، عکس العمل نشان داده و تلاش می کنند بوسیله ریزش اشک ، این گاز را از چشم خارج کنند، اگر چه پیاز ، تهدید جدی برای سلامت بینایی شما محسوب نمی شود .خرد کردن پیاز می تواند باعث سوزش و تحریک چشم و ریزش اشک شود . به غیر از این ، کاملا برای چشمهای شما بی خطر است . این احساس سوزش در چشم در زمان خرد کردن پیاز موقتی است و هیچ گونه اثرات بلند مدتی ندارد .استفاده از عینک افتابی می تواند مانع از رسیدن گاز به چشم شما شود . اما واقعا احتیاجی به استفاده از آن نیست .

بعضی ها پیاز را در ظرف اب قرار داده وآن جا به خرد کردن آن می پردازند . ولی روشی که پیشنهاد می شود استفاده از قطره های اشک مصنوعی است تا باعث مرطوب شدن چشم شده و تاثیر گاز را کمتر کنند . پیاز ها بسیار برای سلامتی مفید هستند ، مطالعات نشان می دهند که ارتباط مستقیم بین مواد شیمیایی موجود در پیاز و مهار رشد سرطان و هم چنین بهبود خلق و خوی و خواب وجود دارد . البته دانشمندان در حال کار روی تولید پیاز های غیر اشک زا هستند .بررسی این پیاز های جدید نشان می دهد که انها باعث مهار شدن پلاکت هایی هستند که باعث بیماری های قلبی و عروقی می شوند . دفعه بعد که شما در حال خرد کردن پیاز بودید به فرایند های بیوشیمیایی شگفت انگیزی که رخ می دهد و در نهایت باعث ریزش اشک چشم هایتان می شود ، فکر کنید.

 

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود

چرا خرد کردن پیاز باعث ریزش اشک می شود