آبشار گنج نامه - 5.0 out of 5 based on 3 votes

آبشار گنج نامه

آبشار گنج نامه

آبشار گنج نامه، در شهر بسیار زیبای همدان از دیگر زیبایی های پایتخت فرهنگ و تمدن ایران زمین می باشد. در اینجا شاهد طبیعت بکر و حیرت انگیزی خواهید بود به همراه آبشار بلند و خروشانی در ارتفاعات که به پایین می ریزد یعنی آبشار گنج نامه.

در کنار دیگر جاذبه های تاریخی در این شهر همچون، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، استر و مردخای و ... طبیعت همدان و روستاهای اطراف آن نیز در گردشگری حرف های زیادی برای گفتن دارند و از سراسر ایران به تماشای این جاذبه ها می آیند. آبشار گنج نامه از این لحاظ برای گردشگری گزینه ی مناسبی می باشد که خود یکی از دیدنی های استان است که در کنار یک جاذبه ی تاریخی نیز قرار گرفته است. در شب این محوطه نورپردازی های بسیار زیبایی دارد که تماشای آن بسیار لذت بخش است. در کنار این ها این جا مقصد بسیاری از یخ نوردان و صخره نوردان کشور نیز می باشد و برای آنها بسیار محبوب می باشد. به همراه خانواده و دوستان خود اوقات بسیار مفرحی را اینجا خواهید داشت، چرا که کاربری های خدمات عمومی از جمله پارکینگ، سرویس های بهداشتی و فضای سبز عمومی در کنار این آبشار زیبا وجود دارد و برای همین از وقت گذرانی خود بسیار لذت خواهید برد.

آبشار گنج نامه

همانطور که گفته شد در اینجا، کتیبه ای تاریخی نیز قرار دارد که مربوط به دوران هخامنشیان می باشد و می توانید نوشته ی آن را به وضوح ببینید. و اما آبشار گنج نامه یکی از زیبایی های طبیعی ایران می باشد که در آن آب از ارتفاع 12 متری سقوط می کند. تصویر این آبشار و ریزش آب در نوع خود بسیار شکوهمند می باشد. گفته شده است که در چهار فصل سال این آب با میزان متوسط آبدهی 200 لیتر در ثانیه جاری می شود و از دره ی عباس آباد عبور می کند و به گنج نامه می رسد و همچین طراوت و زیبایی منحصر بفردی را بوجود می آورد. قابل توجه شما که این آبشار در سال 1387 در 15 دی ماه، تحت عنوان بیست و یکمین اثر طبیعی ملی ایران به ثبت میراث فرهنگی در آمد.

به سراغ تفریحات و سرگرمی هایی می رویم که در این منطقه ی بسیار زیبا برای شما فراهم شده است.

آبشار گنج نامه

1.صخره نوردی: یکی از فعالیت های ناب و بسیار جالب در گنج نامه، صخره نوردی می باشد که برای بسیاری از علاقمندان یک مقصد محسوب می شود. در فصل های گرم این فعالیت بسیار در این منطقه اتفاق می افتد. صخره نوردی در این منطقه فعالیتی پرطرفدار محسوب می شود.

2.یخ توردی: در کنار صخره نوردی در فصول گرم، یخ نوردی در فصول سرد را داریم. همانطور که می دانید همدان در اقلیم سرد و کوهستانی قرار دارد و بعضا زمستان های سرد و پر برفی دارد. فلذا طبیعت آن در زمستان یک مقصد بسیار جذاب در فصول سرد خواهد بود. آب آبشار گنجنامه در واقع در هیچ فصلی نمی ایستد و در هر فصل زیبایی های خاص خود را دارد. در فصل سرما، به دلیل برودت هوا به شکل قندیل ها و یخ های دیدنی از آبشار جاری می شود. این باعث می شود افراد زیادی برای دیدن این منظره ی متفاوت و بسیار زیبا در زمستان به اینجا بیایند. در میان آنها، یخ نوردان در صف اول این سفر ماجراجویانه قرار دارند.

آبشار گنج نامه

3.کتیبه های گنج نامه: اگر به گنج نامه رفته باشید، متوجه کتیبه های تاریخی بسیار زیبایی خواهید شد که در نزدیکی آبشار گنج نامه قرار دارد. این کتیبه ها از دوران داریوش و خشایارشاه هخامنشی به یادگار مانده اند. زبان نوشته ی این کتیبه ها به زبان فارسی ایلامی و بابلی می باشد و هدف آن در واقع نمایش عظمت شاه و اصل و نسب او برای کاروانیان بوده  که از اینجا می گذشته اند. دلیل نزدیکی این کتیبه ها به آبشار این بوده است که در آن زمان ها، آب از تقدس و اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

4.مسیر گنج نامه به تویسرکان: در بهار ابن منطقه از زیبایی و تصاویر بدیعی برخوردار است. در نزدیکی گنج نامه مسیرهایی پیچ در پیچ و رویایی قرار دارد که با گذر از دامنه ی کوه الوند و دشت های مرتفع به شهر زیبای تویسرکان ختم می شود. می دانید که تویسرکان مرکز گردوی ایران می باشد.

آبشار گنج نامه

5.گشت و گذار و عکاسی: و اما یکی از فعالیت های همه گیر و راحت و در دسترس برای همه، گشتن و عکاسی در این طبیعت بکر می باشد. از عکاسان حرفه ای و آماتور، جذب این جا می شوند و در دل طبیعت اینجا به دنبال سوژه های خود می گردند.

6.خوشگذرانی در نزدیکی آبشار: آبشار گنج نامه یک منطقه ی تفریحی و گردشگری می باشد و در کنار تمام فعالیته هایی که گفته شد، جاذبه های دیگری نیز مهیا شده است. از میان اینها می توان به شهربازی، سورتمه ریلی، مجموعه ی تیرول، پیست اسکی، بانجی جامپینگ و ... اشاره نمود. هر کدام از این ها جذابیت و هیجان های خاص خود را دارد. در کنار آبشار و در ارتفاع های مختلف نیز آلاچیق های مفرح و زیبایی قرار دارند که می توانید پیک نیک های خود را به آنجا ببرید.

آبشار گنج نامه

در سفرهای خود حتما وسایل ضروری و الزامی را با خود به آنجا ببرید. مثلا اگر قصد صخره نوردی را دارید چرا که با شهر همدان در حد بیست، نیم ساعت فاصله دارد و بهتر است تمام آنچه می خواهید را ببرید. البته جای ماندن، رستوران و کافه های سنتی در اینجا وجود دارند. رفتن به آنجا را فراموش نکنید. برای اقامت های خود نیز نگران نباشید. در نزدیکی آبشار، سوییت های اقامتی در قالب دهکده ی توریستی و ویلاهای کوهستانی نیز جهت اقامت در اینجا وجود دارند. علاوه بر این ها، هتل ها و مهمان سراها نیز در اطراف وجود دارند که می توانید اتاق ها و محل های اقامت خود را از قبل در اینجا رزرو کنید.

دسترسی به آبشار گنج نامه این طور است که این جا در 5 کیلومتری غرب همدان قرار دارد و در همجواری کتیبه های تاریخی قرار گرفته است. برای رسیدن به خود آبشار باید وارد منطقه ی توریستی گنج نامه شده و به سمت ضلع شرقی میدان گنج نامه بروید. نگران جای پارک ماشین خود نیز نباشید. اینجا برای شما پارکینگ روباز طبقاتی وجود دارد و این پارکینگ ظرفیت 600 خودرو را دارد. در این محل می توانید حتی سوغاتی ها و خریدهای فوق العاده ای داشته باشید چراکه بعضی اوقات بازارچه های محلی خوبی در این محوطه برگزار می شود.

آبشار گنج نامه

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

مطالب مشابه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر