آبله مرغان

بیماری حاد و بسیار مسری که عامل آن ویروس واریسلازوستر است و از راه تنفس ذرات معلق در هوا یا از راه تماس مستقیم پوست با ترشحات وزیکول انتقال می یابد. دوره نهفتگی بیماری 10 تا 21 روز است که به طور میانگین 2 هفته در نظر گرفته می شود.

مراحل سیر بیماری به شکل، پاپول وزیکول، پوسچول، دلمه بسته و بهبودی است که ممکن است همه این ضایعات همزمان دیده شوند. این ضایعات تمایل گسترش به سمت مرکز بدن یعنی تنه و پروگزیمال اندام ها دارند. وزیکول ها در دهان و واژن به سرعت پاره می شود و زخم های شبه آفتی را به وجود می اورد. از 48 ساعت قبل ازشروع راش ها تا زمانی که علایم از بین بروند، بیماری قابل سرایت است. خارش در مرحله وزیکولر، وجود دارد. شیوع بیماری در اواخر زمستان و بهار بیشتر است. معمولا یک بار در طول عمر اتفاق می افتد و ایمنی حاصل از ان در طول عمر باقی می ماند.

 

آبله مرغان

عوارض ابله مرغان:

عفونت پوست: شایعترین عارضه عفونی آبله‌ مرغان، اضافه شدن عفونت ثانویه باکتریال بر روی ضایعات پوستی است. علت این عفونت خراشیدگی آنها به دنبال خاراندن می‌باشد. همچنین برخی اوقات جای‌ تاول‌ در صورتی‌ که‌ تاول‌ عفونی‌ شود، باقی می‌ماند.

عفونت ریه: وخیم‌ترین عارضه آبله ‌مرغان است. معمولا ۵-۲ روز بعد از شروع بیماری با علایم تنگی نفس، سرفه و تند شدن تنفس و تب ظاهر می‌شود و ممکن است باعث نارسایی تنفسی شود.

بیماری زونا: گاهی‌ پس‌ از طی‌ شدن‌ سیر بیماری‌ آبله‌ مرغان‌، ویروس‌ در بدن‌ به‌ حالت‌ خفته‌ باقی‌ می‌ماند (احتمالاً در ریشه‌ اعصاب‌ نزدیک‌ نخاع ‌). این‌ ویروس‌ خفته‌ ممکن‌ است‌ سال‌ها بعد دوباره‌ بیدار شود و بیماری‌ زونا را ایجاد کند. این بیماری ناشی از فعال شدن دوباره ویروس واریسلا زوستر در رشته عصبی نخاعی است که با درد شدید و ضایعات پوستی مشخص می‌شود.

سایر عوارض: عبارتند از عفونت مغز یا پرده‌های مغزی، التهاب قلب ، قرنیه ، مفاصل و کبد و پانکراس. 

 

آبله مرغان

درمان

عفونت اولیه در کودکان کمتر از 12 سال یک بیماری خفیف و خود محدود شونده است. در حالی که در بزرگسالان، تظاهرات بیماری بسیار شدیدتر است و می تواند عوارضی چون عفونت بافت نرم، هپاتیت(عارضه شایع در بیماران با نقض ایمنی)، آنسفالوپاتی همراه باشد. اگر باردار هستید و آبله مرغان گرفته اید در خطر عفونت‌ های دیگری هستید. همچنین ممکن است آن را به جنین خود نیز منتقل کنید. دکتر ممکن است به شما اسیکلوویر بدهد اما شما هم می‌توانید از درمان ایمنوگلوبین استفاده کنید. این روش برای افرادی است که در معرض خطر شدید عفونت های آبله مرغان هستند. این درمان ها می توانند از سرایت بیماری به جنین جلوگیری کند. ابتلا به آبله مرغان در دوران بارداری می تواند در جنین، عوارض عصبی و در مادر باعث کاهش پلاکت ها و هیپاتیت می شود. درمان در کودکان زیر 12 سال تنها درمان حمایتی است و استراحت بسیار مهم است. 

 

آبله مرغان

نکته:

خاراندن با ایجاد خراش پوستی و عفونت ثانویه باعث بروز فرورفتگی در پوست و تاخیر در بهبود ضایعات می شود. بنابراین در صورت خارش شدید:

-بیمار باید ناخن ها را کوتاه کند

- دست را تمیز نگه دارد - هر روز حمام کند

- دستگش نخی بپوشد( مخصوصا کودکان در هنگام خواب).

- از لوسیون کالامین استفاده کند

- لباس های مناسب بپوشد.

- اگر علائم شما شدید تر شد به پزشک مراجعه کنید. 

-اگر برای بیش از چهار روز تب بالا داشته باشید.

- تاول هایی نزدیک چشم تان داشته باشید.

- سرگیجه داشته باشید و به سختی از خواب بیدار شوید.

- گردن تان خشک شود، سرفه های شدید داشته باشید.

- استفراغ مکرر داشته باشید یا تنگی نفس داشته باشید، نیاز دارید که سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

آبله مرغان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر