آب مروارید

اب مروارید، کدورت تدریجی و بدون درد لنز داخلی چشم است. اب مروارید باعث مسدود شدن عبور نور شده و وضوح دید را کاهش می دهد. در طی یک مدت زمان طولانی اب مروارید می تواند منجر به نابینایی شود. معمولا اب مروارید در افراد مسن رخ می دهد ولی در جوانان هم گاهی ایجاد می شود.

 

آب مروارید

تاثیر اب مروارید بر روی بینایی:

در یک چشم نرمال سالم، نور وارد چشم می شود از میان لنز عبور می کند. لنز نور را بر روی شبکیه متمرکز کرده و سپس از طریق عصب بینایی به مغز می رسد. وقتی لنز کدر باشد، تصویر ایجاد شده تار خواهد بود.

علایم آب مروارید:

- تاری دید: تاری دید در هر فاصله از علایم اب مروارید است. دید شما ممکن است مه الود و کدر شده باشد. با پیشرفت اب مروارید نور کمتری به شبکیه می رسد و دید بدتر خواهد شد، به خصوص دید شب و در هنگام رانندگی.

- درخشندگی یا حساسیت به نور: از علایم اولیه اب مروارید حساسیت به نور است. شما ممکن است در روز برای دیدن دچار مشکل شوید. حتی رانندگی در شب به خاطر ایجاد درخشندگی و حساسیت به نور ماشین ها و چراغ ها، دشوار می شود.

- دو بینی: گاهی آب مروارید باعث ایجاد دوبینی در یک چشم می شود. یعنی با بستن یک چشم شما متوجه دید دوتایی در چشم دیگر می شود.

- تغییر رنگ: اب مروارید بر روی دید رنگی اثر می گذارد. باعث می شود بعضی رنگ ها محو یا اغلب به صورت زرد یا قهوه ای دیده شوند. ابتدا امکان دارد متوجه این تغییر رنگ نشوید ولی به مرور زمان تشخیص آبی و بنفش دشوارتر می شود.

- دید ثانویه: در بعضی موارد اب مروارید به صورت موقت باعث بهبود دید نزدیک می شود ولی با پیشرفت اب مروارید، دوباره دید نزدیک تار خواهد شد. 

 

آب مروارید

چه کسانی مستعد اب مروارید هستند؟

اکثریت افراد دچار اب مروارید وابسته به سن می شوند. بیشتر از نیمی از افراد بالای 60 سال دارای اب مروارید هستند. گاهی بچه ها با اب مروارید به دنیا می ایند یا بر اثر اسیب یا بیماری دچار ان می شوند. قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشیدی می تواند احتمال ابتلا به اب مروارید را افزایش دهد.

چه چیزی باعث اب مروارید می شود؟

علت اصلی اب مروارید ناشناخته است، اما مواردی هستند که می تواند باعث کدورت لنز شوند:

-دیابت

-سیگار کشیدن

-خوردن مشروبات الکلی

-اسیب به چشم

-استفاده طولانی مدت از کورتیکو استروییدها

-قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه افتاب

 

آب مروارید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار مروارید کیش

آب و هوای مالزی

رستوران آب و برق کیش

آب و هوای پاریس

آب و هوای مادرید

آب و هوای بارسلونا

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر