آتشکده یزد

یکی از جذابیت های یزد همزیستی مسالمت آمیز ادیان در آن است. پیروان دین و آیین های گوناگون در کمال صلح و آرامش در این شهر زیبا زندگی می کنند و روابط خوب و صمیمانه ای با هم دارند. این مساله را می توان از وجود بناهای مختلف مذهبی در یزد فهمید؛ در قلب شهر، این ساختمان آتشکده است که خود نمایی می کند و چند محله آن طرف تر، مسجد جامع یزد هر دیده ای را به سوی خود می کشاند. در میان شهر حسینیه امیرچخماق را داریم و دور تر از آن دخمه های زرتشتیان قرار دارند.


آتشکده یزد
زرتشتیان، پیروان یک مذهب متعارف باستانی که حدود 3500 سال پیش در ایران وجود داشت و دین اصلی در ایران قبل از فتح اسلام بود، می باشند. در یزد نیز این دین پیروان فراوانی دارد. آتشکده یا معبد آتش ارزش بسیاری برای پیروان زرتشت دارد و البته یکی از دیدنی ترین جاذبه های شهر یزد نیز محسوب می شود. کمتر کسی است که به یزد وارد شود و از این و آن آدرس این بنای مذهبی را نپرسد. زرتشتیان نیز این مکان مقدس را به روی همگان باز گذاشته اند تا دست دوستی به سوی آن ها دراز کرده و بخشی از فرهنگ خود را به نمایش بگذارند.


آتشکده یزد

تاریخچه آتشکده

در سال 1313 رضاخان رضایت خود را نسبت به احداث یک آتشکده در یزد ابراز کرد تا زرتشتیان نیز از عبادتگاهی باشکوه بهره مند شوند. در آبان ماه همان سال یک زرتشتی پارسی به نام «همابائی» سرمایه ای را برای ساخت این آتشکده در نظر گرفت و قطعه زمینی 6881 متر مربعی را برای این کار انتخاب کرد که از سوی چند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت به یاد فوت پدرشان «اردشیر مهربان رستم امانت» وقف شده بود.


آتشکده یزد
مهندسان پارسی نقشه این بنا را کشیدند و ارباب جمشید امانت، یکی از برادران امانت، سرپرستی و نظارت بر ساخت آن را بر عهده گرفت. وی در خاطرات خود نوشته‌ است که پنج بار به هند سفر کرده تا رضایت انجمن پارسیان هند را برای پرداخت هزینه ساختمان آتشکده ورهرام یزد جلب کند؛ چهار بار با کشتی های بخار از طریق اقیانوس هند و یک بار با پای پیاده و شتر از ریگ زارهای بلوچستان ایران و پاکستان.

معماری آتشکده یزد

از روزگاران دور آتشکده‌ها ساختمان هایی ساده و بدون زرق و برق بودند و معمولا تزییناتی در هیچ یک از آنها به چشم نمی خورد. آتشکده یزد نیز از همین قاعده پیروی کرده و در ساخت آن از معماری ساختمان آتشکده پارسیان هند و معماری هخامنشیان به ویژه تخت جمشید الهام گرفته شده است.
این مکان بسیار زیبا در یک باغ کوچک در سمت شرقی خیابان آیت الله کاشانی واقع شده و استخری بزرگ در حیاط این مجموعه موجود است که بازتابی از معبد را نمایش داده و برای عکاسی هنری بسیار مناسب می-باشد.
ساختمان اصلی آتشکده به گونه ای جانمایی و طراحی شده است که بتواند بیشترین بهره را از نور خورشید ببرد و در نتیجه انرژی زیادی در آن باقی بماند. حمام و توالت‌های قدیمی نیز در محوطه مجموعه وجود دارند که باعث آشنایی بازدیدکنندگان با سبک زندگی مردم در ۸۰ سال پیش می شوند.
ساختمان اصلی آتشکده در میان حیاط و بر روی سکویی با ارتفاع ۲۱ متر از سطح زمین قرار دارد و با پیمودن 8 پله می توان به ورودی آن رسید. حیاط آتشکده همیشه سرسبز است و درختان سرو و کاج در آن خودنمایی می کنند. جلوی ساختمان اصلی سرستون های سنگی قرار دارند و پای دیوارها با سنگ های گلدار مزین شده است که همگی کار هنرمندان اصفهانی هستند. آنها سنگ‌ها را در اصفهان تراشیده و سپس به یزد انتقال داده اند.
پس از ورود به ساختمان، دیوارها را می بینیم که با تصاویر زرتشت و جمله‌ هایی از کتاب مقدس اوستا زینت یافته اند و کمی بعد چشم مان به آتش مقدس، روشن می شود.


آتشکده یزد

نقش فَروَهَر بر پیشانی بنا

یکی از جذاب ترین تزیینات ساختمان آتشکده یزد نگاره فروهر است که بر بالای ورودی خودنمایی می کند. فروهر یکی از نیروهای مینویی (عالم روحانی) است که بر اساس باور زرتشتیان، از قبل از پدید آمدن موجودات وجود دارد و پس از مرگ و نابودی آن ها، راهی عالم بالا شده و در آنجا ماندگار می شود. این نیرو که می‌توان از آن با عنوان جوهر حیات یاد کرد، فناناپذیر است و هرگز به زوال نمی رسد. فروهرِ هر موجودی، قبل از خلقت مادی آن، در جهان مینویی حاضر است و پس از خلقت فرود آمده و با موجود مورد نظر همراه می‌شود. پس از مرگ هر موجود، فروهر آن دوباره به جهان فروهری باز می‌گردد.
نگاره فروهر آتشکده یزد، کاری از هنرمندان کاشی‌کار یزدی است و ظرافت و زیبایی خاصی در آن به چشم می خورد.


آتشکده یزد

تندیس مانکجی لیمجی هاتریا یار زرتشتیان ایران

مانکجی لیمجی هاتریا (Manekji Limji Hataria)، نخستین سفیر پارسیان هند در ایران بود که در عصر ناصرالدین شاه قاجار وارد کشورمان شد و تلاش های بسیاری در جهات حفظ و احیای دین زرتشتی کرد. او در اصلاح امور زرتشتیان در کرمان و یزد تلاش های بسیاری کرد و بناها و آثار متعددی را از خود بر جای گذاشت. امروزه تندیس وی در محوطه آتشکده یزد قرار دارد چرا که در جمع آوری منابع مالی برای ساخت این بنا نیز کمک کرده است. این مجسمه همچنین نمادهای الهی زرتشتیان یعنی خورشید و ماه را نیز نشان می دهد.

آداب ورود به آتشکده

این مکان مقدس از ساعت 8:00 تا 11:00 و 02:30 تا 04:30 بعد از ظهر در روزهای شنبه تا پنجشنبه، به جز تعطیلات برای عموم باز می باشد.
هزینه ورودی وجود ندارد، اما از کمک های مالی استقبال می شود. البته آتشکده یزد مکانی مقدس است و آدابی برای ورود به آن وجود دارد:
-    مردان و زنان باید به هنگام ورود به این مکان پاکیزه باشند.(قداست این مکان در میان زرتشتیان مانند مسجد در میان مسلمانان است و بانوان در دوره های خاص نمی توانند به آن وارد شوند.)
-    مردان زرتشتی به هنگام ورود از کلاه سفید و زنان از روسری سفید به همراه لباس رنگ روشن استفاده می کنند و کفش های خود را در می آورند.
-    کسی نباید به آتش مقدس نزدیک شود چرا که نفس انسان آن را آلوده می کند.


آتشکده یزد

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اقامتگاه های جزیره قشم و استان یزد

اقامتگاه های بومگردی کویر، یزد و کاشان

کلات و باغ پهلوان پور یزد

درباره یزد

آتشکده بازه هور مشهد

دیدنی های تاریخی شهر یزد (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر