آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

در آغاز پیش از آن که بخش شمالی خزانه شیراز ساخته شود، اتاق ۳۹ تنها یک درگاه داشت که آن را با راهرو ۳۱ پیوند می داد. سپس ورودی از دیوار شمالی آن به تالار ۳۸ گشوده شد. دیوار مزبور پیش از آن بخشی از دیوار بیرونی ساختمان بود. نزدیک به همان هنگام یا کمی پس از آن یک درگاهی در دیوار باختری باز کردند تا آن را به اتاق ۵۴ پیوند داد، درگاه بین اتاق ۳۹ و تالار ۳۸ درب نداشت و بر خلاف برساخته برای آن آستانه هم نساخته بودند، در بهره کف درگاه بر نشان رفت و آمد بسیار، فرسوده و نیاز به بازسازی شده است. نشان چنین بازسازی از ناهمسانی رنگ کف اتاق و درگاه که رنگ قهوه ای قرمز تیره دارد با یک بخش از همان کف که کمی ناهمگون است، در سوی جنوبی درگاه به خوبی دیده می شود.

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

رنگ بخش های بازسازی شده با رنگ قرمز روشن اتاق ۳۹ ناسازگاری بسیار دارد، درگاه اتاق ۵۴ نیز دارای آستانه ویژه ای نیست، خط هایی بر دو سوی درگاه دیده می شود، پاره ای از رویه کف قرمز رنگ را نشان می دهد که پس از گشودن درگاهی بر روی زمین برپا شده است، رگه زرد رنگ زیر کف دو اتاق به این خط ها پایان می بخشد.

بر روی همه دیوارهای اتاق ۳۹ نشان آتش سوزی سخت دیده می شود و در میان خاک های آوار، آتش آن بسیاری از چیزهای سوخته پدیدار است. بیشتر این چیزهای سوخته زغال شده بازمانده چوبه های تیر است، زیرا در مرز یک هزار تیر آهنی و مفرغی در این اتاق پیدا شده و این جستار نشانی از آن است که اتاق های مزبور، انبار جنگ ابزار بوده است. هم چنین یک نگه دارنده مفرغی بند جعبه کمان در این اتاق پیدا شد. نمونه باردان های خوان پادشاهی و بشقاب های سنگ سبز که در این جا به دست آمده در پیدا در تالار ۳۸ گردآوری و نگاه داری می شده است.

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

اتاق شماره ۱۰ چنان که در پیش گفته شد یکی از دو ردیف راهروهاست. هنگامی که برای نخستین بار این اتاق را خاک برداری کردند از پس رفتگی و گوشواره درگاه جنوبی آن شگفت زده شدند. یک پلمه گلی دارای خط میخی که در این اتاق پیدا شد شاید هنگام نابودی بایگانی اتاق ۳۳، درون آوار آنجا شده باشد. ابزار فلزی پیدا شده در اتاق ۳۹ عبارت بود از یک چنبره پرده و یک مخروط بریده میان تهی مفرغی و دو اشکلک استخوانی. چیزهایی که از آن زینت و زیور شخصی بود نیز پیدا شد که عبارت است از: چهار مهره، یک چنبره ساده مفرغی باز و یک پاره از یک سنجاق قفلی و یک سیم طلایی پیچیده و یک پاره کوچک ورقه طلا  که روی آن نگاره پای جانوری به گونه برجسته دیده می شود.

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

در دوران پویه دوم بنای گنجینه، اتاق ۵۴ یکی از انبارهای فرعی تالار ۴۱ به شمار می رفت و پس از افزوده شدن تالار ۳۸ درگاه جنوبی، آن اتاق بسته شده و اتاق های ۵۴ و ۳۹ با یکدیگر پیوسته شد. نشانه ای از این که درگاه مزبور دارای درب بوده است، نیست و رویه قرمز کف که در زیر دیوار به جا مانده، نشان می دهد که درگاه مزبور، آستانه ویژه ای نداشته است. درگاه خاوری بعدی اتاق ۵۴ دربی داشت که به همین اتاق باز می شد و این جستار از سوراخ سنگی دارای سوراخی گرد که در گوشه جنوب باختری درگاهی به جا مانده است، روشن می شود جای سنگ آشکار می کند که برای باز شدن درب برناهمسانی سوی عقربه ساعت بوده و این روش بر عکس سازوکار بیشتر درب های دیگر دیستک خزانه است.

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

ناهمواری دور پاشنه نشان می دهد که این درب رفت و آمدی بیشتر نداشته است در صورتی که کف قرمز رنگ اتاق تا اندازه ای به انگیزه رفت و آمد پیشین از آنجا یعنی تا هنگامی که اتاق مزبور با تالار ۴۱ پیوند داشته، فرسوده شده است. از کمی سوختگی دیوارهای اتاق ۵۴ چنین بر می آید که درون آن برخی چیزهای شایان سوختن پدیدار بوده است، ولی از گونه چیزهایی که در آنجا نگاهداری می شده است، هیچ گونه آگاهی و نشانی نیست در خاک های آوار آن چیزی پیدا نشد سوای یک پاره باردان سنگی که روی آن بخشی از سنگ نبشته برساخته خشایارشا نگاریده شده است.

آثار بدست آمده از حفاری های تخت جمشید

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل آپادانا تخت جمشید شیراز

هتل جهانگردی تخت جمشید شیراز

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر