آثار تاریخی کیش - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آثار تاریخی کیش

مهم ترین اثر باستانی در کیش شهر حریره است که در سالهای اخیر مورد توجه سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است. علاوه بر این سفال هایی از قرن چهارم تا هفتم هجری قمری ظروف لعاب دار و آب انبارهای قدیم را می توان نام برد که همه حکایت از قدمت و شوکت کیش در دوران های پیشین می نماید.

جزیره کیش در دوران سلطنت ناصرالدین شاه قاجار چندی تیول علی خان قوام شیرازی بود و او آن را بعدها به سطوة الممالک فرمان فرمای بندر لنگه به دو هزار روپیه فروخت تا این که در سال ۱۳۳۲ خورشیدی با تصویب قانون مالکیت دولت بر جزایر، آن را از ورثه نامبرده خریداری کردند.

حمدالله مستوفی مورخ معروف در کتاب مشهور خود به نام نزهة القلوب به کیش نیز پرداخته و می نویسد:

کیش جانشین سیراف شده، همان طور که بعدها هرمز جای کیش را گرفت. بر ساحل آن جزیره زرع و نخل است و در آن جا غوص مروارید است. هوایش به غایت گرم و آبش از باران که در مصانع جمع شود.

محمد حسن خان اعتماد السلطنه در کتاب مرات البلدان می نویسد: جزیره قیس (کیش) امروز از معظمات جزایر فارس است و امتعه هند و سند و اقضی بلاد چین و ترکستان به فرضه آن (لنگرگاه) وارد می شود و به فروش می رسد.

آثار تاریخی کیش

بازسازی قنات کیش

جزیره کیش چنان که اشاره شد، در قدیم دارای قناتی با آب شیرین بوده که عمر آن تا حدود دو هزار سال تخمین زده شده است. قنات مذکور که در دوران شکوفایی کیش، اهمیت فوق العاده داشته، دارای پایاب هایی برای برداشت آب بوده که به وسیله پنجاه شصت پله به عمق چهارده متری زمین می رسیده است. متأسفانه مرور زمان آن هم زمانی بسیار طولانی، قنات را محو و در زیر خاک از نظرها پنهان ساخته بود تا این که اخیرا سازمان منطقه آزاد کیش با همکاری بخش خصوصی تصمیم به احیا و بازیابی آن گرفته و آن طور که روزنامه صبح ساحل، در شماره ۹۷۴ دوشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۰ خود خبر داده تاکنون دویست هزار متر مکعب خاک برداری و لایروبی در بیش از ۲۵۰۰ متر قنات انجام و ۱۶۷ حلقه چاه نیز در مسیر آن علامت گذاری شده است و پیش بینی شده که با بهره برداری از طرح مذکور، در مجموع سی میلیارد ریال هزینه شود.

آثار تاریخی کیش

به طور کلی مؤلفين قدیمی از کیش به عنوان شهری بزرگ و دارای حصار یاد کرده اند که دارای جمعیت زیاد بوده و سوداگران بزرگ از سرزمین عربستان و هندوستان انواع پارچه های ابریشمی و کتانی و پنبه ای، شاهدانه، ماش، گندم، ادویه، جو، ذرت و برنج به آن جا صادر می کردند. ابن خردادبه مورخ و جغرافی دان قرن سوم هجری می گوید:

جزیره کیش دارای نخلستان و اراضی مرزوعی وگله های مواشی و مغاص مروارید است و مردم آن به مروارید خیلی توجه دارند. یاقوت حموی جغرافی دان نیز که اوایل قرن سیزدهم جزیره کیش را دیده می گوید:

آثار تاریخی کیش

کیش چهار فرسخ مساحت دارد و اطراف آن را عمارات عالی و باغ های دلگشا احاطه کرده و چندین آب انبار برای ذخیره آب باران و پنج بازار آباد دارد. پادشاه آن جا به سبب دارا بودن قدرت نظامی مورد احترام و اکرام امیران هندوستان است و کلیه جزایر مجاور، تحت حکومت او اداره می شوند.

کیش سابقا دارای چهار آبادی به نام سفین، سه جم، دیهو، باغو و ایک بندر به نام «ماشه» بود. به طوری که از بعضی از نوشته ها استنباط می شود «حریره» قدیمی ترین بندر تجاری در جزیره کیش بوده که از آن چیزی باقی نمانده است. آن چه مسلم است، جزیره کیش در قرن هفتم هجری قمری از نقاط آباد و پر رونق بوده و چنان که شیخ اجل سعدی علیه الرحمه در باب سوم گلستان اشاره کرده، بازرگانانی در آن جا بوده اند که صد و پنجاه شتر بار داشته اند و چهل بنده خدمت کار.

آثار تاریخی کیش

کیش و ماهی های زینتی

در آب های اطراف جزیره کیش انواع ماهی های تزیینی کم نظیر در رنگ های زیبا وجود دارد که نام تعدادی از آنها از این قرار است:

عروس زرد، عروس ناخدا، ماهی آنتن دار، جراح دم زرد، پیکاسو، آرایشگر، جعبه ماهی، خفاش ماهی، ماهی دلقک، خروس دریا و شقایق. این ماهی ها در تمام نقاط دنیا مخصوصا اروپا مشتریان فراوان دارد.

آثار تاریخی کیش

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور کیش

تور کیش نوروز 94

تور کیش ویژه مبعث

تور کیش تعطیلات اردیبهشت 94

تور کیش خرداد 94

تور کیش ویژه نیمه شعبان 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر