آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

آثار باقی مانده از این دوره از ابتدای اسلام است تا سده هفتم هجری که پس از یک دوره ی فترت طولانی مجددا از دوره ی صفویه شروع و به اواخر قاجاریه ختم می شود. بناهای دورهای اولیه اسلامی با آثار باستانی ساسانی و پارتی مخلوط شده و بیش تر آثار قبلی را نیز از بین برده است. مصالحی که در سه قرن اول اسلام در این مکان به کار گرفته شده قلوه سنگ و آجر و چینه است. تکه سفال هایی که از این دوره به دست به اشکال مختلف و بدون لعاب است.

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

سفال ها با نقوش کنده و یا برجسته از گل و گیاه و در بعضی از تکه سفال ها نیز آیاتی قرآنی با مرکب سیاه به خط اولیه اسلامی جهت تزیین به وسیله سفال گر مورد استفاده قرار گرفته است. تکه سفال های زیادی از داخل چاه هایی که در نقاط مختلف این طبقه حفاری دیده شد به دست آمده که بسیار جالب می باشند. سفال ها معمولا با لعابی سبز رنگ پوشیده شده و با قلم سیاه با کمک خطوط کوفی، تزئین گردیده اند. بر لبه و بدنه ظروف نقوش کنده گل و برگ و اسلیمی با زیبایی خاص دیده می شود. سفال ها عموما به رنگ های سبز، کرمی، آجری و رنگارنگ می باشد که نوع سفال نیشابور را به یاد می آورند. یکی از بناهای بسیار جالب و در عین حال سالمی که از این دوره تمدنی باقی مانده، بقایای حمامی می باشد که با توجه به خصوصیات آن احتمالا به سده چهارم ه.ق تعلق دارد. این حمام دارای گخنن و کانال های هدایت کننده حرارت است. لوله های آب رسانی که از تنبوشه بوجود آمده، کانال های فاضلاب، چاله حوض، محوطه رخت کن و سایر.

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

احتياجات یک حمام هنوز باقی است. در شالوده و بنیان این حمام از سنگ های بسیار بزرگ لاشه و قلوه ای است که از پی بنای معبد اصلی برداشته شده است. مصالح اصلی از آجر و به طور کلی یکی از ساختمان های دل انگیز است. اندازه ها و مشخصات بخش های مختلف آن به قرار زیر است: کوره و اجاق که محوطه ای با مصالح آجر و در جبهه شمالی واقع است. محوطه سوخت به اندازه ۱۱۰x۱۰۸ سانتی متر و کف آن از سنگ است. سه کانال با سقف قوسی شکل که هر کدام ۱۹۹ سانتی متر درازا دارند از این اجاق حرارت حاصل را به دو بخش پیوسته می رسانند. اندازه محوطه اول ۲۸۰ × ۲۸۰ سانتی متر است. این محوطه به وسیله سه کانال حرارتی مجددا به محوطه دیگری به ابعاد ۲۸۰ × ۲۸۰ سانتی متر منتهی می گردد.

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

در انتهای محل اخیر، سه لوله دود حاصل را به خارج هدایت می کند. کف این دو قسمت با آجرهای به ابعاد ۳۸در ۳۸ در۷ سانتی متر شبکه بندی شده است. تعداد آجرها ۱۸ عدد و در روی هر آجر لوله های سفالینی به طرز عمودی قرار داده شده است. اندازه این لوله ها که دوده خاکستر اطراف آن را پر کرده ۹۸۲۶ سانتی متر است. این دو محوطه مجموعا در زیر اطاقی واقع شده که دیوارهای آن بین ۸ تا ۱۳ لایه اندود گچ است. ترکیبات آن ها از ساروج و با رنگ قرمز مایل به قهوه ای در بعضی لایه ها مشخص گردیده است. در سراسر طول شرقی اجاق و این محوطه ها تأسیساتی از قبیل رخت کن، محوطه داخل و چاله حوض فاضلاب و غیره وجود دارد. آثار دوره سلجوقی بر اثر آتش سوزی، دست خوش ویرانی و تخریب شده است.

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

اثر این آتش سوزی بر روی دیوارهای چینه ای متعلق به این دوره دیده می شود. از این زمان تا عصر صفوی نزدیک به سه قرن هیچ گونه اثری نمایش گر هنر و معماری دوران مغولی، ایلخانی و تیموری باشد، دیده نمی شود. از دوره صفویه بقایای معماری ضعیفی که در معماری دوره قاجار حل شده است، دیده می شود. قسمت بزرگی از ویرانی بنای معبد ناهید به این زمان یعنی صفویه و قاجار تعلق دارد. اهالی محل نیز با احداث کوره هایی جهت تهیه گچ و آهک برای ایجاد ابنیه جدید قصبه کنگاور بر روی آثار باستانی به خرابی و نابودی این بنای عظیم کمک کرده است. اهالی قصبه کنگاور از زمان های دور تپه ناهید را (محله کچ کن) می خوانند.

آثار دوره اسلامی در معبد ناهید کنگاور

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

موزه آثار خطی ارمنستان

معبد گارنی ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر