آداب استفاده کردن از گوشی همراه

استفاده از تلفن همراه یا موبایل جزو لاینفک زندگی هر انسانی در عصر امروز شده است. و مانند هر پدیده و وسیله ای آداب و فرهنگ خاص خود را برای درست استفاده کردن از این وسیله شخصی می طلبد. زیرا که حقیقتا استفاده نا صحیح از گوشی همراه علاوه بر ناراحتی خود باعث آزار دادن دیگران نیز می شود. در این مطلب قصد داریم به  اصول و آداب استفاده صحیح از تلفن همراه بپردازیم.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه

چند راه استفاده صحیح از گوشی همراه
•به هنگام غذا خوردن ادب حکم می کند که گوشی هراه خود را خاموش و یا کناری بگذارید. زیرا این کار نشان دهنده احترام به خودتان و طرف مقابلتان است که با شما غذا می خورد. چنانچه  مجبور به جواب دادن تلفن همراه در وقت غذا خوردن هستید، برای طرف مقابلتان که با شما غذا می خورد، دلیل جواب دادن به تلفن ضروری تان را توضیح دهید.
•به وقت پرداخت مبلغ خرید به صندوقدار با تلفن همراه خود نباشید. زیرا این کار علاوه بر آنکه به دور از ادب خواهد بود. ممکن است اشتباهی در نحوه پرداخت رخ دهد. و وقت خود و دیگر مشتریان به خاطر اشتباه و سهل انگاری در صف خرید و به هنگام پرداخت مبلغ گرفته شود.
•در مکانهای عمومی هیچگاه با صدای بلند با تلفن همراه خود با شخص مخاطب صحبت نکنید. زیرا درست نیست که دیگران شنونده صحبتهای ما در جمع عمومی باشند.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه
•در هنگام رانندگی نیز از تلفن همراه استفاده نکنید. گرچه این کار بدیهی به نظر می رسد. ولی بر طبق آمار درصد بیشتری از تصادفات به خاطر استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی است. پس لطفا به فکر سلامتی جان خود و عزیزانتان باشید.
•از پیغام دادن با گوشی همراه در سر جلسات کاری بپرهیزید. زیرا به دور از ادب است که در حین جلسه با گوشی همراه خود مشغول باشید. و اگر رئیس هستید الگوی نادرستی را برای کارمندان خود تداعی می کنید.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه
•در مکانهای خاصی مثل سینما، مسجد، ویا هر مکان خصوصی دیگر تلفن همراه خود را خاموش کنید. زیرا استفاده از موبایل در چنین مکانهایی به دور از ادب است. و باعث آزار و مزاحمت برای سایرین خواهد شد.
در اتاقهای انتظار که افرادی بسیاری در آنجا حضور دارند مثل مطب دکتر و این قبل موارد هرگز با موبایل خود حرف نزنید. چنانچه مجبور به جواب دادن به گوشی خود هستید، ابتدا مکان را ترک کنید و بعد مشغول به صحبت با گوشی همراه خود باشید. این کار ادب و ملاحظه گری شما را در این مکانها نسبت به سایر افراد نشان می دهد.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه
•    مکانهای عمومی مثل مترو، اتوبوس واحد، جای مناسی برای بلند حرف زدن با دوست یا خواهر و یا برادر و فامیل خود نیست. چنانچه  تلفن ضروری برایتان پیش آمد، آرام با گوشی همراه خود صحبت کنید. زیرا اغلب مردم خسته و بی حوصله، منتظر رسیدن به مقصد هستند. و بلند حرف زدن با تلفن اذیت و آزار برای آنان محسوب می شود.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه
•همچنین در مکانهای عمومی به هنگام صحبت کردن با مخاطب خود در پشت گوشی همراه با صدای پایین با طرف مقابل خود صحبت کنید. این کار مکمل قائده آرام حرف زدن و فریاد نکشیدن است. زیرا همانطور که تمایل ندارید صحبتهای دیگران را بشنوید دیگران هم تمایلی برای شنیدن حرف های شما در مکانهای عمومی ندارند.

آداب استفاده کردن از گوشی همراه
•و نکته آخر اینکه در گفتگوی رو در رو دو نفره هیچگاه با تلفن همراه خود صحبت نکنید. زیرا حتی یک نگاه به تلفن همراه خود ممکن است این تداعی را برای طرف مقابل پیش بیاورد که ارزشی برای طرف مقابلتان قائل نیستید. برای درک بهتر این موضوع می توانید خودتان را جای طرف مقابلتان بگذارید. و ببینید چه احساسی از این رفتار در شما به وجود می آید. همین احساس را نیز طرف مقابلتان وقتی شما با تلفن همراه خود مشغول هستید دارد.  امیدواریم  از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

چگونه از رمز عبور خود محافظت کنیم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر