آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 2 votes

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

باران خواهی و آفتاب خواهی

با اینکه بندر انزلی شهر باران و پرآب است، اما گاهی دچار کم آبی و کمی بارش می شود، که اگر زمان نیاز شالیزار (بجار) به آب باشد برخی شیئی متبرک مانند جانماز، پایه منبر و پنجه علم را در آب قرار می دهند و یا می شویند و طلب باران می کنند. گاهی هم که باران چندین روز پیاپی می بارد که می تواند برای مزارع خطر آفرین یا آفت به شمار آید؛ یا اشخاصی که مراسمی مانند عروسی داشته باشند، برای بند آمدن باران دست به کار می شوند و گفته می شود باید سر هفت کچل را بست» و شخصی با بردن نام هفت کچل و زدن گره به طناب آن طناب را به تنه درخت می بندد و با ترکهای روی گره ها می زند و افراد حاضر ضمانت می کنند و خواهش می کنند که ادامه ندهد حتما فردا آفتاب خواهد شد.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آداب و رسوم در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

هنوز مردم شهرستان بندر انزلی معتقدند اگر در شب بارانی شغال بانک کند و سگ پاسخ آن را بدهد باران بند می آید و فردا هوا آفتابی خواهد شد. و بنا به نوشته خودزکو، اهالی انزلی برای به دست آوردن آنچه که از آنان دریغ می شود معمولا متوسل به دامان ارواح رفتگان می شوند. برای نمونه، نقل کرده اند که سیدی از مردم انزلی که از وصول پول برنجی که به رئیس گمرکخانه شهر  و استان گیلان فروخته بود ناامید شده بود، در گورستان شهر گودالی حفر کرده و بالای آن چادری برافراشت و خویشان خود را برکناره گودال جمع کرده یک صدا بانوایی حزین «يا جدا، يا جدا» سردادند. هیچ تفنگچیای توانایی متفرق ساختن آنها را نداشت و مردم شهر تصمیم گرفته بودند پول را خودشان بپردازند تا مانع فرجام نامبارک آن شوند. در این صورت رئیس کمرکخانه چاره ای به غیر از پرداخت دین خود ندید.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

باورهای عمومی

خروس که سوکوله نامیده می شود نگهداری می کنند و معتقدند خروس سفید آوازش در خانه خوش یمن است و نباید سر آن را برید.

کشکرت (زاغی) اگر روی شاخه درخت خانه ای بنشیند و از شاخه ای به شاخه دیگر بپرد برای صاحب آن خانه مسافری خواهد رسید.

زیر درخت گردو و انار نباید خوابید زیرا سنگین است. «کوکوتی تی» اگر در باغ توت بخواند محصول ابریشم فراوان و اگر در مزرعه بخواند علف هرز زیاد خواهد شد.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

درمان دردها: چشم درد، تفاله چای را روی چشم قرار می دهند و یا با چای چشم را می شویند، و یا جگر سفید گوسفند را نیم پز و بدون نمک می خورند.

گلودرد، پس از مالش ملایم گلوی فرد، او را می ترسانند. گوش درد، یک حبه سیر را گرم کرده و داخل گوش قرار می دهند. رماتیسم، بیمار را در شکم پاره شده خوک قرار می دهند. تب حصبه، بخار کدو حلوایی پخته شده سودمند است.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

زردی (یرقان)، ماهی ریز را خام به خورد بیمار می دهند و یا ماهی کپور را پخته به او می دهند، و یا با آب آن بدن بیمار را شست وشو می دهند؛ و یا بیمار را پابرهنه صبح ها روی علف های شبنم دار راه می برند. و دمل، برگ های گیاهی به نام «رماج» را دندان دندان زده و روی آن قرار می دهند. و ضرب دیدگی، پلوی کته ای که دست نخورده و گرم باشد «گاز نزه پلا» با مقداری نمک روی جای ضرب دیده گذاشته می بندند. روش دیگر هم آن است که زرده تخم مرغ و نمک و زردچوبه را نیز روی جای ضرب دیده می بندند. را برای کاشتن نعناع ساقه های آن را به طور افقی قرار داده و وسط آن را خاک می ریزند و آن را به عقد یک مرد معروف در می آورند و سنگی را به عنوان مهر روی قسمتی که خاک ریخته اند قرار می دهند.

بیماری نادر و راه درمان علاوه بر بیماری هایی که در تمام ایران و جهان انسانها را مبتلا می کند، بیماری هایی نیز در این شهرستان با توجه به فصل خاص رایج است.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

فاویسم

این بیماری در اثر تماس با گیاه یا خود باقالای مازندرانی و یا خوردن آن ایجاد می شود و زمان آن بیشتر در بهار و از زمان گل دادن تا دانه بستن کامل آن است. طرفداران این باقالا زیاد است و با توجه به ۳۰ درصد پروتئین گیاهی که دارد می تواند غذایی مغذی باشد. به طوری که علاقه مندان از خشک خیسانده در آب آن نیز در تمام فصول استفاده می کنند. بیماری فاویسم موجب از بین رفتن شدید گلبول های قرمز خون شده (همولیز) و در کودکان منجر به مرگ می شود. در گذشته و حتی امروزه برای مداوای آن خوراندن دوشاب مخصوصا اربا / اربه دوشاب به مبتلایان پیشنهاد می شود.

آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

فضای زندگی (فرهنگ) را انسان می سازد. انسان در ابعاد سه گانه ارتباط خود که محورهای اصلی شکل گیری فرهنگ است، آثاری اعم از جسمی و رفتاری پدید می آورد که شامل آداب و رسوم و باورهای اوست. باورها بازمانده عقاید مبتنی بر نحوه اندیشه و جریان های فکری و مذاهب دوران های کهن ایران هستند که خود را با شرایط زمان های بعد تطبیق داده و با تغییر و تحول و تعادل به زمان حال رسیده اند. ساکنان این شهرستان و استان گیلان با الهام گرفتن از طبیعت مراسم مخصوص خود را برگزار می کنند، و با وجود پدیده های طبیعی باورهای خود را می پرورانند. این شهرستان به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و مرطوب بیماری های خاص خود را داراست که اهالی با امکانات موجود به مقابله با آنها می پردازند.


آداب و رسوم و باورهای رایج میان مردم بندر انزلی

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

زبان مردم مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر