آدم خواری در تاریخ

احتمالا بخشی از خوانندگان فیلم "سکوت بره ها" را با بازی فوق العاده ی آنتونی هاپکینز و جوی فاستر دیده اند. داستان در مورد دکتری روانشناس است که بسیار باهوش بوده و پیشینه ای عجیب دارد. او به قتل های زنجیره ای و خوردن آدم ها دست می زند. تلاش برای دستگیری او تلفات بسیار زیادی دارد و اساسا مبارزه با کسی که قصدش خوردن شما است کمی عجیب است. فیلم سکوت بره ها یا the silence of the lambs از روی رمانی به همین نام نوشته ی توماس هریس در سال 1991 ساخته شده است.

آدم خواری در تاریخ

اما سابقه ی این رفتار چیست؟ ویل دورانت عقیده دارد پس از این که تقدس در برخی قبیله ها راه یافت، خوردن موجود مقدس هم اهمیت پیدا کرد یا شکلی از متبرک شدن بود. در برخی قبیله ها خوردن بخشی از بدن nشمن ایشان رایج شد و به مرور این رفتار به نوعی سنت بدل گشت. در تاریخ ایران می خوانیم که کوروش در هیچ یک از لشگرکشی هایش دست به فرهنگ و آیین تمدن و شهر مغلوب نزد اما در شمال آفریقا که دید برخی چنین رسمی دارند آن ها را نهی کرد و فرمانداری برای نظارت بر عدم تکرار چنین فرمانی نهاد. پای آدم خواری حتی به ادیان ابراهیمی هم کشیده شد. البته نه به صورت مستقیم که به صورت کلاسیک. در مسیحیت دیگر مجاز نیست انسان مقدس را بخورند اما در عید پاک نان و شراب را به منزله ی گوشت و خون عیسی می خورند. شاید شمال اروپا و دانمارک آخرین جایی باشد که آدم خواری منع قانونی نداشت. نه تنها منع قانونی نبود، که مزرعه های پرورش انسان وجود داشت و قصابی های مخصوص فروش گوشت انسان.

آدم خواری در تاریخ

اما آدم خواری همیشه به شکل یک آیین نبوده است. شاه عباس صفوی گروهی فدایی داشت که وقتی شاه عباس اشاره می کرد بر سر مخالف شاه می ریختند و او را تکه تکه می کردند. بودند روحانیونی که این عمل (خوردن گوشت دشمن) را بلعیدن بخشی از بهشت می دانستند و البته این مسئله به منظور تقرب به شاه عباس بود. تاریخ روایت می کند شاه عباس صفوی شراب را در کاسه ی سر دشمنان خود می نوشید. کمی عقب تر مغول ها هم چنین رفتاری داشتند و خوردن خون دشمن را بخشی از پیروزی در جنگ می شمردند.

اما امروزه آدم خواری در همه جای جهان مذموم و غیر قانونی است. شاید حقوق بشر را بتوان از علل اولیه d لغو چنین قانونی داست. اما آیا این بدین معنی است که در دوران معاصر چنین اتفاقی نه در موارد تک که در موارد گسترده رخ نمی دهد؟ قطعا خیر.

آدم خواری در تاریخ

در خلال جنگ جهانی دوم آن قدر قحطی گسترده شد که گزارشات متعددی از ربوده شدن و یافتن استخوان آن ها در چند روز بعد وجود دارد. تمام شواهد نشان از اقدام به آدم خواری به علت گرسنگی شدید داشت. به خصوص کودکان، قربانی این مسئله بودند. این اتفاق در ایران هم پس از اشغال توسط متفقین به طور مکرر رخ داده است. به طور کلی در دنیای امروز مسئله ی آدم خواری مرتبت با گرسنگی و قحطی بوده است. چند سال پیش از این گزارشی از کره شمالی درز کرد که سالانه دو هزار مورد آدم خواری در این کشور رخ می دهد.

آدم خواری در تاریخ

بخش عجیبی از آدم خواری به خصوص در جهان امروز نه تحت تاثیر فرهنگ است نه شرایط بسیار بد اقتصادی و قحطی. در بررسی ای که انجام شد و اتفاقا فیلم سکوت بره ها هم مبانی مشابهی با این بررسی ها داشت، اقدام به خوردن انسان نوعی اعتیاد به همراه می آورد. اعتیاد روانی که ناشی از ارضا شدن جنسی (نه به طور فیزیکی) در حین آدم خواری است. گه گاه گزارشاتی می رسد از کسانی که دستگیر شده اند، اتفاقا بسیار پولدار بوده اند و تحت تاثیر مذهب خاصی هم نبوده اند، اما دست به آدم خواری و قتل های زنجیره ای زده بودند و در هنگام بازجویی اذعان کرده بودند این عمل به میزان بسیار زیادی برای ایشان لذت بخش بوده است.

آدم خواری در تاریخ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر