آرامگاه باباطاهر - 5.0 out of 5 based on 6 votes

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر

آرامگاه باباطاهر یکی از دیگر از جاذبه های گردشگری استان همدان می باشد که در مرکز استان یعنی شهر همدات قرار دارد. ایران مهد و زادگاه بسیاری از شاعران، دانشمندان و حکیمان بوده است و از این رو آرامگاه این بزرگان در جای جای ایران زمین ساخته شده اند. در کنارآرامگاه بوعلی و مقبره ی استر و مردخای، آرامگاه باباطاهر نیز مکان زیبایی ایت که در سفر خود به همدان می توانید از آن بازدید کنید.

آرامگاه باباطاهر

دلیل این پیشنهاد ما به شما این می باشد که این جا آرامگاه یکی از بزرگترین شعرای ایران زمین می باشد که همه با نام و اشعار وی آشنایی دارند و محال است کسی نام او را نشنیده باشد. دلیل دیگر اینکه اینجا صرفا یک آرامگاه نمی باشدو تمام، فضای سبز و محوطه ی آن یک مکان بسیار عالی برای بیرون رفتن های خانوادگی و دوستانه می باشد. گذراندن ساعت در اینجا نوعی تفریح به حساب می آید. این آرامگاه نیز همچون آرامگاه بوعلی سینا، در یکی از میادین اصلی قرار دارد. فلذا نمادی و نشانه ای شهری به حساب می آید. همچنین دسترسی ها به آن نیز بسیار راحت می باشد. در روزهای خاصی نیز همچون سالروز تولد امامان و آغاز سال در این جا مراسم های بسیار مفرح و جالبی برگزار می شود.

آرامگاه باباطاهر

همانطور که گفته شد در همدان میدان بزرگی به نام باباطاهر قرار دارد. این میدان در برابر کوه معروف همدان، کوه الوند قرار دارد و آرامگاه باباطاهر نیز در داخل این میدان قرار گرفته است. از دور این آرامگاه را می توانید با گنبد فیروزه ای زیبایی که دارد، شناسایی کنید. دوبیتی های عاشقانه و زیبای باباطاهر عریان، همه را وادار خواهد کرد که از آرامگاه وی دیدی کنند. اینجا دوستداران هنر و ادبیات را از سراسر دنیا به سوی خود فرا می خواند. این جا در بیست و یکم اردیبهشت ماه سال 1376 با شماره ی 1780 به ثبت آثار ملی ایران درآمد.

آرامگاه باباطاهر

در مورد باباطاهر چه می دانید؟ باباطاهر در واقع شاعری ایرانی متعلق به اواخر سده ی چهارم و اوایل سده ی پنجم هجری می زیست. سبک اشعار این شاعر قهار دوبیتی های زیبایی بود که بیشتر به زبان لری بودند. البته در مورد تاریخ تولد و وفات این بزرگ شاعر ایرانی اطلاعاتی موثقی در دست نیست و حتی طریقه ی کسب دانش و ادبیات او نیز بر کسی روشن نیست. نام او بهترین توضیح برای این وضعیت می باشد. چرا که به او بابا می گفتند و بابا لقب پیران وارسته از دنیا بود و از طریفی نیز او را عریان می خواندند چرا که او از تعلقات دنیا دل بریده بود. در لرستان لقب بابا را به پیران و مرشدان اهل حق می دهند. محل زندگی بابا طاهر شهرهمدان بوده است و وی در زمان حیات خود بسیار سرشناس نبود. بعدها به دلیل خودسازی، کرامت و بریدن از مالیات نامش بر سر زبان ها افتاد. در اشعار او می توان، عشق به خداوند، طبیعت و انسانیت را به وضوح دید.

آرامگاه-باباطاهر

و اما برگردیم یه سراغ خود آرامگاه باباطاهر عریان؛ این ینا از ابتدا این گونه نبوده است و به مرور زمان به شگل کنونی رسیده است. در طول تاریخ به دلیل تخریب و بازسازی تغییرات زیادی در آن بوجود آمده است. مقبره ی اصلی بنا را متعلق به دوره ی سلجوقی می دانند. در قرن ششم بود که بر روی این بنا گنبدی هشت ضلعی آجری بر روی قبر این شاعر بزرگ ساخته شد. این گنبد به مرور زمان تخریب شد و به خرابه ای تبدیل شد. بعدها در زمان رضاخان بود که این شهرداری همدان مامور احداث بنای جدید برای این آرامگاه شد. در این بازسازی ها بود که یک لوح مربوط به قرن هفتم هجری کشف شد و اکنون این لوح در موزه ی هنر باستان قرار دارد. این کاشی حاوی آیاتی از قرآن مجید با خط کوفی می باشد. ساخت این آرامگاه تا مدتی متوقف ماند و اما سرانجام در سال 1329 دوباره به ساخت آن اقدام کردند. با همت انجمن آثار ملی و شهرداری همدان در سال 1344 پروژه ی این آرامگاه کلید خورد. طراحان پروژه، مهندس هوشنگ سیحون و مهندس محسن فروغی بودند. آنها طرح آرامگاه را در سال 1349 به پایان رساندند. طرح آن آنچه می باشد امروزه می توانید ببینید.

آرامگاه باباطاهر

معماری این مجموعه بدین صورت می باشد که آرامگاه در مرکز میدانی مستطیل شکل و سرسبز قرار دارد. این ساختمان را نیز می توان نمونه ای از سبک معماری پست مدرن محسوب کرد. چرا که طرح آن تلفیقی از معماری قرون هفتم و هشتم و معماری حال حاضر می باشد. زیربنای مجموعه را در حدود 8965 متر مربع تخمین زده اند. این بنا ویزگی بسیار جالب و معروفی که دارد، گنبد فیروزه ای و منشوری شکل آن می باشد. ساخت این آرامگاه را بر قاعده ای هشت ضلعی و بالای تپه ای کم ارتفاع ساخته اند و در سقف آن از کاشی کاری معرق به طرز ماهرانه ای بهره گرفته شده است. ارتفاع ساختمان به 20.35 متر و از که خیابان در حدود 25.30 متر می باشد. ساختمان اصلی آرامگاه ابعادی برابر 10 در 10 دارد و سآن را به منشورهایی پوشانده اند. اگر ساختمان را نگاه کنید می بینید که در نمای آن سنگ سفید مرغوبی به کار برده اند. آرامگاه تعداد 8 ستون گرانیتی دارد و در سقف آن نیز از سنگ گرانیتی استفاده شده است. در قسمت قطعه ی سنگ مزار ، کف و پله های این آرامگاه نیز از سنگ حجاری شده استفاده شده است. البته در ساخت آن از کلاف های بتنی استفاده شده است و بدین گونه استحکام بنا تضمین شده است. پی سازی این آرامگاه نیز با سنگ و آهک و عایق کاری ماهرانه انجام شده است. دیواره های بنا به شکل مثلث های متساوی الساقین می باشند که در نوع خود از لحاظ طراحی معماری بی نظیر می باشند. در کل می خواستند ساختمان بیانگر این باشد که اینجا جایی خوب برای آرامش ابدی می باشد.

آرامگاه باباطاهر

در ایام نوروز اینجا را غرفه هایی جالب در بر می گیرد که انواع سوغاتی ها را بهترین هزینه ها می توانید تهبه کنید. ساعات بازدید از 8:30 صبح تا 19:30 می باشد و مدت پیشنهادی بازدید را 1 ساعت می توان در نظر گرفت. هزینه های بازدید نیز بسیار پایین می باشد اما برای اتباع ایرانی و غیر ایرانی تفاوت دارد! سطح هزینه ها در اینجا ارزان می باشد و دسترسی با حمل و نقل عمومی و همچنین خودروهای شخصی امکان پذیر می باشد.

4.9 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (5 Votes)

مطالب مشابه

آرامگاه همایون هند

آرامگاه فردوسی مشهد

آرامگاه خواجه ربیع مشهد

آرامگاه نادرشاه مشهد

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد

همه چيز در مورد آرامگاه باباطاهر

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر