آروما تراپی چیست؟

آروما تراپی از دو واژه آروما به معنای رایحه و تراپی به معنای درمان تشکیل شده است. در نتیجه آروما تراپی همان رایحه درمانی می باشد که در آن از اسانس ها و روغن های گیاهی به همراه ماساژ استفاده می شود. در واقع رایحه درمانی(آروما تراپی)، هنر استفاده از روغن ها و اسانس های طبیعی در پزشکی همراه ماساژ جهت درمان می باشد.

 در گذشته های دور استفاده از رایحه گیاهان به شکل بخور یا دود کردن وجود داشته است. بر اساس یک عقیده قدیمی رایحه ها و عطرها باعث تسکین درد شده و از میزان اضطراب می کاهد. امروزه  در کشورهای فرانسه، انگلستان و ایتالیا آروما تراپی به عنوان رشته تخصصی مورد تحقیق و آموزش است.

آروما تراپی

شخصی که رایحه درمانی را انجام می دهد، آروما تراپیست نامیده می شود که بنا بر تشخیص او رایحه درمانی با استشمام رایحه ها یا به صورت ماساژ بدن با روغن های معطر و یا در موارد بسیار معدود (حتما باید با تجویز باشد) خوردن روغن می باشد.

اسانس های آروما تراپی از طریق تقطیر، جوشاندن و یا حل کردن عصاره برگ، دانه ، گل، ریشه یا شکوفه گیاهان مختلف به دست می آید. از آن جایی که این اسانس ها بسیار قوی هستند، قبل از استفاده  با روغن های حامل مانند روغن نارگیل و روغن بادام ترکیب می شوند.  همچنین برای رقیق کردن، این روغن ها را با موادی مثل الکل، استر، آلدهید، کتون و تروپن ها مخلوط می کنند.

بسیاری از روغن های آروما تراپی سبب ایجاد حسی آرامش بخش می شوند.  مانند عصاره شکوفه پرتقال که ضمن این که فضا را معطر می کند، آرامش بخش نیز می باشد. اسانس های معطر علاوه بر حالات روحی و روانی و تاثیر بر سیستم عصبی بر حالات جسمانی و ناراحتی های فیزیکی نیز اثر می گذارند.

آروما تراپی

خواص آروما تراپی:

کاهش وزن  با از بین بردن اشتهای کاذب و القای حس آرامش و جلوگیری از پر خوری های عصبی

تسکین و کنترل درد ناشی از گرفتگی عضلات و درد مفاصل

 ایجاد خواب عمیق و رفع مشکلات بی خوابی

افزایش میل جنسی

رفع اسپاسم های قاعدگی

رفع افسردگی  و کاهش استرس و اضطراب مزمن و از بین بردن احساس خستگی مداوم

درمان سرما خوردگی، آنفولانزا، سینو زیت، گرفتگی سینوس

درمان بیماری های باکتریایی از جمله جوش و آکنه و سلولیت

درمان عفونت های تنفسی

تنظیم نوسانات قند خون

درمان ناراحتی های گوارشی از جمله کاهش یبوست و بهبود هضم

 و...

آروما تراپی

مثال هایی از برخی خواص اسانس گیاهان مورد استفاده در آروماتراپی :

به عنوان مثال  اسطو خودوس به عنوان یک روغن آرام بخش و هم چنین برای تسریع در بهبود سرما خوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار می گیرد. روغن رزماری و لیمو تحریک کننده است. همچنین رایحه رزماری افزایش هوشیاری و رفع خستگی را به همراه دارد. اسطوخودوس و بابونه به افرادی که استرس و تنش دارند، آرامش می بخشد. استفاده از عصاره مرکبات بر افزایش قدرت سیستم ایمنی و رفع مشکلات تنفسی اثر دارد. روغن درخت چای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد عفونی کنندگی دارد. اسانس مریم گلی و جنسینگ برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود. اسانس های زنجبیل، زرد چوبه و عصاره نعناع برای درمان درد مفاصل و دردهای عضلانی و گریپ فروت و بابونه، رفلاکس معده، دل درد و یبوست را بهبود می بخشد. آرومای اکالیپتوس استرس، سردرد و دردهای عضلانی و مشکلات تنفشی را تسکین می دهد و عصاره یاسمین برطرف کننده مشکلات هورمونی بانوان است.

 آروما تراپی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر