آسیب شناسی ورزشی


از جمله مواردی که در زمان مربیگری ممکن است شخص مربی با آن روبرو شود آسیب دیدگی ورزشکاران است، تشخیص و ارائه ی خدمات ویژه به علت جلوگیری از پیشرفت آسیب دیدگی تا مراجعه ی فرد به متخصص آن رشته یا مرکز درمانی می باشد. اولین کسی که با فرد آسیب دیده روبرو می شود بدون شک مربی است و مربی باید سریع تشخیص بدهد که ورزشکار توانایی ادامه دادن را دارد یا نه و راه های اولیه ی درمان را تجویز کند. گاهی اوقات به خاطر عدم آگاهی مربی و عدم تشخیص نوع آسیب دیدگی ورزشکار نه تنها از دوره ی قهرمانی خداحافظی می کند بلکه در زندگی روزمره هم اختلالاتی را ایجاد کرده است.

 

آسیب شناسی ورزشی


مفاصل


مربیان ورزش واجب است اطلاعاتی راجع به مفاصل داشته باشند. مفصل چیست؟ محل ارتباط دو یا چند استخوان را مفصل می گویند. بدن انسان دارای 206 استخوان می باشد که به وسیله ی مفاصل مختلف به هم وصل می شوند.

 

آسیب شناسی ورزشی


طبقه بندی مفاصل:


1) مفاصل لیفی: استخوان بدون واسطه ای و به صورت مستقیم روی هم قرار می گیرند. مثل استخوان صورت و سر- مفصل بین درشت نی و نازک نی.
2) مفاصل غضروفی: استخوان به واسطه ی غضروفی روی هم قرار می گیرند مثل غضروف بین فیز و دیافیز- استخوان های بلند و مفصل های بین مهره های ستون فقرات.
3) مفاصل سینوویال: در این نوع مفصل کپسول مفصلی وجود دارد و دارای دامنه ی حرکتی بسیار زیادی می باشد، مثل مفصل بین اطلس و آسه- استخوان های مچ دست- مفصل استخوان زند زبرین.
التهاب مفصلی( آرتریت)
قسمت هایی مثل تاندون ها، عضلات و غضروف های مفصلی ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند. این بیماری مفصل ها را دچار تورم می کند و عضلات بدن را دچار درد و سختی می کند.
استرین
آسیبی است که به بعضی از واحد های عضلانی- وتری وارد می شود. استرین حاد: اگر فشار زیاد یا ضربه ای به قسمت عضلانی- وتری وارد شود به آن استرین حاد می گویند. استرین مزمن: استفاده کردن بیش از حد از یک عضو از واحد عضلانی- وتری که باعث یک نوع آسیب دیدگی می شود که خستگی، کم خونی تارها و التهاب را در پی دارد را استرین مزمن می گویند.
روش های درمان استرین حاد و مزمن:
1- گرمای موضعی
2- تزریق کردن
3- استفاده از دارو هایی که مخالف انقباضات غیر ارادی هستند
4- مراقبت از قسمت آسیب دیده

 

آسیب شناسی ورزشی


اسپرین


وقتی آسیبی بر رباط یا لیگامنت وارد شود را اسپرین می گویند. وظیفه ی رباط( لیگامنت) جلوگیری کردن از حرکات غیر ارادی در مفاصل می باشد و باعث می شود مفاصل حرکات درست و طبیعی خود را انجام دهند و نمی گذارد مفصل حرکت غیر طبیعی داشته باشد. وقتی نیرویی به رباط وارد می شود آن رباط سخت شده و نیرو را به یکی از دو محل اتصال یا یکی دیگر از نقاط انتقال می دهد. هر چه نیرویی که وارد می شود شدید تر باشد بدون شک آسیب دیدگی هم بیشتر و میزان پارگی رباط هم بیشتر می شود. درمان اسپرین: اول باید متوجه شد تا چه حد فرد آسیب دیده است. بستگی به نوع و شدت ضربه وارده دارد. اول از کم تحرکی آن مفصل شروع می کنیم. در مورد هایی که فرد رباط پاره می کند برای اینکه طول رباط تغییر نکند و هم قدرت طبیعی خود را از دست ندهد بعد از مراحل درمانی کارهای بازتوانی و فیزیوتراپی را زیر نظر متخصصان آن رشته انجام می دهد.

 

آسیب شناسی ورزشی

 

خون مردگی


وقتی که خون در یک مکان ومحدوده جمع شده و هنوز آن هویت خود را از دست ندهد، خون مردگی به وجود می آید. در قسمت هایی از بدن که بیشتر این اتفاق می افتد از جمله قلم پا و پایین ستون فقرات. راه های درمان خون مردگی: الف- به وسیله ی سرنگ خون مردگی را خارج می کنند. ب- قسمت خون مردگی را برش بزنند. ج- در محل خن مردگی کمپرس با استفاده از بانداژ قرار دهند.

 

آسیب شناسی ورزشی


در رفتگی


تغییر کردن محلی که دو سر استخوان که در کنار هم قرار گرفته اند را در رفتگی می گویند. در رفتگی وقتی اتفاق می افتد که رباط ها عملکرد خود را از دست داده باشند و نتوانند مفصل را محکم نگه دارند. وقتی که رباط ها دچار آسیب دیدگی جدی و پارگی می شوند، در رفتگی به صورت مکرر اتفاق می افتد. مراقبت های اولیه: از اولین کارها مراقبت از مفصل در رفته است تا وقتی که رباط کاملا ترمیم شود و در مورد های حاد عمل جراحی صورت می گیرد.

 

آسیب شناسی ورزشی


کبودی


کبودی موقعی به وجود می آید رگ ها دچار پارگی می شوند و تراوش خون در بافت ها صورت می گیرد. در موقعی که کبودی اتفاق می افتد التهاب و تورم هم رخ می دهد. درمان کبودی: وقتی فردی دچار کبودی می شود باید حداقل 12 ساعت از سرما و فشار استفاده کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید که خونریزی قطع شده می توان از گرما به عنوان درمان استفاده کرد.


صدمات پا


الف- شکستگی قاپ: این نوع شکستگی زمانی رخ می دهد که بر اثر پیچ خوردگی شدید مچ پا و یا ضربه ای ناگهانی از پشت ساق پا وقتی که پا ثابت است، اتفاق می افتد. نشانه های این شکستگی درد شدید، در قسمت سر استخوان درشت نی می باشد. مراقبت های اولیه: 1- پا و مچ پا باید ثابت و بدون هیچ گونه حرکتی باشد.
2-عضو شکسته باید به مدت 6 هفته در گچ باشد.
ب- شکستگی استخوان های کف پا: زمانی این اتفاق رخ می دهد که ضربه ای مستقیم به فرد وارد شود و از نشانه های این نوع آسیب دیدگی تورم و درد در آن ناحیه می باشد.
مراقبت های اولیه: باید حتما عضو آسیب دیده بی حرکت و کل پا گچ گیری شود.
ج- شکستگی بند انگشتان: وقتی استخوان ها با هم برخورد می کنند این آسیب رخ می دهد، از نشانه های این آسیب دیدگی تورم و تغییر رنگ می باشد.
مراقبت های اولیه: حمایت از عضو آسیب دیده می باشد.

 

آسیب شناسی ورزشی


آسیب مینیسک


جنس مینیسک های داخلی و خارجی از بافت فیبرو کارتیلاژ خیلی محکم و فشرده است. مینیسک خارجی از مینیسک داخلی حرکتش بیشتر است، و مینسک داخلی خیلی آسیب پذیر است. ورزشکارانی که دچار آسیب از ناحیه ی مینیسک می شوند 90 درصد آنان از ناحیه ی مینیسک داخلی می باشد. در اثر پیچیدگی زانو و ضربه مستقیم مینیسک ها دچار پارگی یا در رفتگی می شوند. بنابراین آسیب در مینیسک داخلی در اثر چرخش داخلی شدید و ناگهانی ران بر روی درشت نی می باشد. البته زمانی این اتفاق می افتد که پا محکم در جایی ثابت باشد و زانو مقداری خم شده باشد. پارگی طولی جز معمولی ترین پارگی های مینیسک به شمار می آید که به آن پارگی دسته پاکتی هم گفته می شود. وقتی مینیسک دچار پارگی شود، ترمیم نخواهد یافت چون رگ خونی در آن وجود ندارد. بعد از اینکه مینیسک پاره شد، قسمت پاره شده سخت شده و در نهایت آتروفی می شود و حتی گاهی اوقات قسمت پاره شده از بقیه ی قسمت های مینیسک جدا می شود و در داخل مفصل استخوان های ران و درشت نی قرار می گیرد و باعث قفل شدن زانوی فرد می شود. از نشانه های آسیب دیدگی مینیسک: عدم حرکت دادن زانو، درد شدید زانو، حساس شدن زیاد زانو هنگام لمس کردن.

 

آسیب شناسی ورزشی


آسیب های کشکک


موقعیتی که کشکک در بدن دارد بیشتر اوقات در معرض آسیب دیدگی می باشد. آسیب دیدگی کشکک دو نوع است: الف- در رفتگی کشکک ب- کشکک به صورت غیر طبیعی صاف می شود.


علت در رفتگی کشکک زانو:

1- ضعیف بودن عضله های چهار سر
2- ارتباط تاندون عضله چهار سر با خود کشکک زانو
3- پهن بودن لقمه ی خارجی یا داخلی استخوان کشکک زانو
وقتی که پا ثابت در یک جا قرار می گیرد و ران چرخش پیدا می کند، امکان دارد در رفتگی کشکک صورت بگیرد. از نشانه های در رفتگی کشکک زانو، تورم و قرار گرفتن کشکک در جای غیر طبیعی خود می باشد. بعد از اینکه کشکک آسیب دیده در محل جای خود قرار گرفت باید حتما فرد ورزشکار به مدت 4 هفته از عصا استفاده کند و زانوی خود را هیچ گونه حرکتی ندهد و عضلات چهار سر خود را هم تقویت کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

موزه باستان شناسی مادرید

مرکز ملی ستاره شناسی کوالالامپور مالزی

موزه باستان شناسی آنتالیا

خانه مردم شناسی بومیان کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر