آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

در زمان رضاشاه دو مرکز درمانی در یزد بنا نهاده شد که از نظر معماری اهمیت فراوانی دارند.

بیمارستان پهلوی

بیمارستان پهلوی که امروزه به بیمارستان فرخی شهرت دارد، مهم ترین و بهترین مرکز درمانی در یزد محسوب می شد و هنوز هم به عنوان یکی از بهترین بیمارستان های یزد مورد توجه است.

این بیمارستان در یک فضای وسیع بنا شد و این امکان را یافت که به مرور زمان بر بنا و تأسیسات و تجهیزات آن افزوده شود. ابتدا دولت یک بودجه ناچیزی برای احداث آن در نظر گرفت اما اعیان و تجار یزد، تصمیم گرفتند که در ساخت آن کمک کنند. از این رو، به طور مرتب و ماهانه هر کسی بنا به وسع خویش مبالغی پرداخت می کرد. فضای اولیه این بیمارستان ۴۲۰۰ متر در دو طبقه با یک راهرو در وسط و اتاق ها دو طرف راهرو طراحی و ساخته شد. به احتمال اولین ساختمانی است که در یزد، سقف های آن با تیر آهن و آجر پوشیده شده است. هر چند که بنای اولیه این بیمارستان ساده بود اما جویبارها، باغچه ها، گل کاری ها و درخت های سرو و کاج آن بسیار زیبا و چشم نواز است.

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

بیمارستان سیدالشهداء

این بیمارستان در اوایل دهه پنجاه مورد بهره برداری قرار گرفت. محل آن در خیابان پهلوی سابق (امام خمینی) است و چون از طرف افراد متمول مذهبی و با دخالت مرحوم محمد صدوقی ساخته شد، نمای بیرونی آن با کاشی های آبی و اسلیمی تزیین شده است، اما داخل آن کاملا جدید و با سبک معماری غربی همخوانی کامل دارد.

زایشگاه بهمن

این زایشگاه را زرتشتیان یزد در نزدیکی آتشگاه در خیابان کرمان (آیت الله کاشانی) ساختند و هنوز هم به نام بهمن خوانده می شود. ساختمان آن از آجر و آهن است و از تزیین چندانی برخوردار نیست، اما سر در بیمارستان نقوش و تصاویر زیبایی داشت که مهر مادر و الطف پروردگار را در اذهان تداعی می کرد. عبارت کردار نیک، گفتار نیک و پندار نیک و تصویر اورمزد نیز بر فراز سردر حک شده بود. تمام این نقوش و کلمات را با گچ ساخته بودند که امروزه ویران شده است.

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

آتشکده یزد

در شهر یزد و پیرامون آن آتشکده های زیادی بنا شده است که از آن میان، آتشکده مرکزی شهر یزد در دوره پهلوی اول با استفاده از آجر به دلیل طرح و نماسازی زیبای آن، شهرت دارد. تزیینات آجری به ویژه در نمای غربی آتشکده زیبا و منحصر به فرد است. ایوان آتشکده را شش ستون سنگی که از ستون های آپادانای تخت جمشید نمونه برداری شده اند، نگه داشته و هفت پله سنگی ورودی فه را تشکیل می دهند که یاد آور هفت پله ورود به آرامگاه کوروش کبیر هستند. پیکره فروهر بر بالای این عمارت با کاشی های زرد و نیلی رنگ تزیین یافته و باغ پیرامون آتشکده را حوض آب، درختان سرو و کاج زینت داده اند.

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

دبیرستان ایران شهر

این دبیرستان در قبرستان قدیمی و متروکه یزد بنا شد. از سنگ نوشته ای که اخیرا در زیر خاک های محوطه دبیرستان ایرانشهر پیدا شده است، چنین مستفاد می شود که باغ گورستان را در سده پنجم قمری یکی از سرداران فرامرز بن علی کاکویه بنا نهاد.

این مدرسه اولین و در عین حال معظم ترین و باشکوه ترین بنای دولتی در یزد بوده است. این مرکز آموزشی از سال ۱۳۰۸ ش. آغاز به کار کرد، اما بنای ساختمان فعلی آن در سال ۱۳۱۵ش. شروع و در سال ۱۳۱۷ ش. به پایان رسید. ساختمان به شکل سه ضلع یک مربع است که در محل برخورد اضلاع به هم فضای چهارطاقی را ایجاد کرده اند. به علاوه در جلو کلاس های درس یک راهرو مسقف و جلوباز بر روی پله های آجری بنا شده است.

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

این فضای ایوان گونه در ضلع روبه روی حیاط مدرسه در جلو و پشت کلاس ها تکرار شده و جلوه ویژه ای به مدرسه داده است. گویا نقشه این بنا به خواهش مسئول وقت اداره معارف يزد، توسط آندره گدار معمار، باستان شناس و متخصص برجسته معماری ایرانی- اسلامی، که در آن زمان برای مطالعه معماری مسجد جامع کبیر، به يزد آمده بود، تهیه شد. وی با الهام از معماری اسلیمی نقشه دبیرستان را ترسیم کرد که در واقع شاهکار معماری دوره پهلوی اول در یزد به حساب می آید. این بنا دو طبقه است و طبقه زیرین در واقع انبار مدرسه بوده که امروزه به عنوان محل موزه طبیعی یزد مورد بهره برداری قرار گرفته است. مصالح این ساختمان در پی، سقف و نماسازی بیرونی عمدتأ آجر و ازاره های آن از سنگ است.

آشنایی با آتشکده و بیمارستان های تاریخی یزد

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر