آشنایی با آثار تاریخی بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با آثار تاریخی بندر انزلی

یادمان های تاریخی و ویژگی های فرهنگی شهرستان بندر انزلی از مهم ترین عوامل در جذب گردشگران به شمار می روند. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آثار تاریخی در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با آثار تاریخی بندر انزلی

  1. موج شکن ها

ساخت موج شکن ها در سال ۱۳۲۳ ق / ۱۹۰۵ م، زیر نظر دو مهندس به نام های علی اف و پلوتوف آغاز و در سال ۱۳۳۲ ق/ ۱۹۱۴ م، به پایان رسید. طول موج شکن شرقی (غازیان) ۶۵۰ متر و موج شکن غربی (انزلی) ۵۲۰ متر و عرض آن ۶ متر است که سنگ های آن از کوه های پونل (تالش) استخراج و از طریق کپورچال به محل موج شکن ها منتقل شده است. موج شکن ها برای جلوگیری از ورود امواج سهمگین دریا به لنگرگاه ساخته شد. جلوی موج شکن ها فانوس دریایی نصب شده است. موج شکن که تا داخل دریا کشیده شده برای گردشگران و ساکنان شهرستان بسیار جذاب و خاطره انگیز است و در تمام فصول افراد زیادی برای دیدن طلوع و غروب خورشید و شنیدن صدای امواج به این مکان می آیند. اخیرا موج شکن غربی (انزلی) به بلوار متصل شده است.

آشنایی با آثار تاریخی بندر انزلی

  1. بلوار انزلی

این بلوار در قسمت غربی شهر انزلی روبه روی اسکله بندر انزلی و نزدیک موج شکن انزلی واقع است. بلوار انزلی در دو طبقه به مساحت حدود ۲۳ / ۳۸۲ متر مربع ساخته شد که از یک طرف به اسکله بندر انزلی و دریای خزر و موج شکن و از طرف دیگر به هتل و سینما (ایران) و ساختمان شهرداری و فرمانداری و شهربانی و راهنمایی و رانندگی و... و منازل مسکونی محدود است. این فضا به وسیله درختان، گل های فصلی و آلاچیق تزیین شده است و در تمام فصول سال تعداد زیادی به این مکان می آیند. مراسم شب چهارشنبه سوری نیز از سال ۱۳۸۲ ش، طبق فراخوان عمومی، اهالی به این مکان دعوت شده و مراسم را در آنجا برگزار می کنند. بلوار بندر انزلی دارای چندین پله است که پله های ورودی و خروجی بلوار به شمار می روند. روی یکی از پله های ورودی بلوار مجسمه شیری که تاریخ ۱۳۱۷ ش، و نام سازنده آن (حبیب محمدی) حک شده است قرار دارد.

آشنایی با آثار تاریخی بندر انزلی

  1. مكان ترنم موسیقی

ظاهرا این بنا در سال ۱۳۱۱ ش، توسط معماری یونانی با سبک یونانی ساخته شده است. در این مکان دسته موزیک ۳۰ و ۳۸ نفری پرورشگاه شهرداری با لباس های مخصوص، موزیک می نواختند و گاهی دسته موزیک نیروی دریایی آنجا موزیک می نواخت و در زلزله 31/۳ /1369، ۶ پایه از ۸ پایه آن ترک خورد اما آسیب جدی به آن وارد نشد. این بنا (ساختمان) موزیک "حافظیه" نیز نامیده می شود. در حال حاضر نیز در این مکان تئاتر و موسیقی به اجرا گذاشته می شود. ترکیب سقف آن به رساتر شدن صدای موزیک کمک می کند. لازم به ذکر است بنای مشهور به مقبره حافظ در سال ۱۳۱۶ به پایان رسید. از این مکان برای اجرای نمایش و موسیقی و نمایشگاه و... استفاده می شود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر