ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


ویروس، ویروس و باز هم ویروس. چیزی که از ابتدای آفرینش انسان همواره همراه او بوده است و هنوز نیز در مهم ترین خبر های دنیا جایگاه خاصی را اشغال می کند. همان طور که می دانید ویروس عامل بیماری است اما این بیماری فقط برای انسان نیست و ویروس نیز فقط به انسان اختصاص ندارد.
در دنیای امروزی با بوجود آمدن زبان های برنامه نویسی مختلف و شکل گیری شبکه جهانی اینترنت ویروس های رایانه ای حتی از ویروس هایی که انسان به آن ها مبتلا می شود بیشتر است.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


ویروس رایانه ای نوعی برنامه اسکریپت یا هر چیز دیگری است که به نوعی موجب ایجاد اختلال در کامپیوتر می شود همانگونه که انسان مبتلا به ویروس و بیماری می شود و در انجام کارهای خود دچار مشکل می شود کامپیوتر نیز در مواقع ابتلا به ویروس دچار مشکل و اختلال خواهد شد.
اما انسان برای رفع این مشکل و اختلال و بدست آوردن سلامتی خود به پزشک مراجعه می کند ولی رایانه ها چه طور؟ بلی رایانه ها نیز به پزشک نیاز دارند ولی پزشک های رایانه ای مطب ندارند و فقط هم یک بار شما را ویزیت می کنند و دیگر از شما هزینه ویزیت کردن نمی گیرند حتی برخی از این پزشکان کاملا رایگان هستند. و از شما هیچ هزینه ای را دریافت نمی کنند.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


در این جا ما یکی از پزشکان معروف به نام Mcafee Virus scan را معرفی می کنیم. این پزشک یک برنامه کامپیوتری است که باید آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید سپس از آن بخواهید تا کامپیوتر شما را مورد معاینه و درمان قرار دهد.
روش کار با نرم افزار Mcafee Virus scan :
پس از نصب و اجرای برنامه باید در بخش Product Setup یک نام کاربری و رمز عبور برای خود بسازید. در ضمن توجه داشته باشید که برای این کار باید اتصال شما با اینترنت برقرار باشد. پس از انجام این کار وارد محیط اصلی برنامه می شوید.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


برای شروع ویروس یابی باید بر روی گزینه Scan My Computer for viruses کلیک کنید. سپس در پنجره باز شده و در بخش Location to scan باید درایو مورد نظر خود را که مایل به اسکن آن هستید انتخاب کنید و در ستون سمت راست برنامه یعنی در بخش Scanoption نیز باید نوع ویروس یابی و معاینه پزشک را معین نمایید. بدین شکل که ویروس یابی به صورت سطحی باشد ویا به شکل عمیق و همچنین برنامه تمام فایل های بر روی هارد دیسک شما را اسکن نماید و یا فقط نوع خاصی از فایل ها را پس از تعیین موارد مورد نظر با کلیک بر روی گزینه Scan می توانید عملیات ویروس یابی را آغاز کنید . در این مرحله برنامه شروع به ویروس یابی و معاینه کامپیوتر شما می کند و چنانچه ویروسی از درون سیستم شما پیدا کند آن را به اطلاع شما می رساند و توسط امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد. به شما این امکان را می دهد که ویروس را از روی کامپیوتر حذف نمایید و یا فایل ویروسی را از وجود ویروس پاکسازی نمایید و یا حتی فایل مورد نظر را قفل کنید تا به هیچ وجه دسترسی به آن امکانپذیر نباشد و ویروس نتواند عمل مخربی را انجام دهد.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


بخش های دیگری که در نرم افزار وجود دارد عبارتند از:
Manage Quarantined Files : در این بخش می توانید فایل هایی که توسط نرم افزار قفل شده اند و اجازه اجرا شدن ندارند را مدیریت نمایید.
Create a Rescue Disk : با استفاده از این بخش می توانید یک دیسک نجات برای مواقع ضروری تهیه نمایید به این شکل که وقتی کامپیوتر شما حاوی ویروس است و به محیط ویندوز دسترسی ندارید توسط این دیسک نجات می توانید کامپیوتر خود را با اجرا در محیط داس از ویروس پاکسازی نمایید.
The World Virus Map : View توسط ٍاین بخش شما می توانید از آخرین خبر ها در مورد جدید ترین ویروس ها آگاهی پیدا کنید.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


Find Out About Viruses : ٍبا استفاده از این بخش از برنامه شما می توانید به مجموعه ویروس های شناخته شده در نرم افزار دسترسی پیدا کنید و با قابلیت جست و جویی که در این بخش دارید می توانید به جست و جوی یک ویروس خاص بپردازید و از جزییات آن از جمله روش عملکرد ویروس و روش پاکسازی آن به طور دستی باخبر شوید.
یکی از مهم ترین بخش هایی که در برنامه موجود دارد بخشی با عنوان Configure Virus Scan Option است. در این بخش شما به تنظیمات اصلی برنامه دسترسی دارید و با استفاده از آن می توانید تنظیمات پیش فرض برنامه را تغییر دهید. این بخش شامل گزینه های مختلفی می باشد که به شرح برخی از آن ها می پردازیم.
بخش اول در این قسمت تب Active Shield است. در این بخش چند گزینه وجود دارد که گزینه اول بدین معنی است که برنامه ویروس یاب به طور اتوماتیک با اجرای ویندوز آغاز به کار نماید و کامپیوتر شما را لحظه به لحظه اسکن نماید تا ویروسی وارد آن نشود.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


گزینه دوم بدین معنی است که ویروس یاب به طور اتوماتیک فایل های چسبیده شده به ایمیل های شما را برای وجود ویروس چک نماید.
گزینه سوم نیز کاری مشابه گزینه دوم انجام می دهد. که ما به شما پیشهاد می کنیم گزینه سوم را حتما به حالت انتخاب درآورید. در این پنجره و تب سوم آن می توانید ساعت و روزی را تعیین نمایید که برنامه در آن هنگام به طور خودکار شروع به اسکن تمام کامپیوتر شما کند. این گزینه چندان کاربردی ندارد چرا که خودتان می توانید هر وقت که لازم بود این کار را انجام دهید.
گزینه دیگری در تب اول وجود دارد که گزینه ای با نام Advanced است. با کلیک بر روی این گزینه وارد تنظیمات پیشرفته برنامه خواهید شد . در این بخش نیز تب های مختلفی وجود دارد که ما فقط بخش هایی را که بهتر است به حالت انتخاب درآیند به شما معرفی می کنیم.
در تب اول یعنی Active Shield بهتر است قسمت Scan Option فعال باشد و همچنین در قسمت File Type to Scan نیز بهتر است گزینه اول فعال باشد.
در تب دوم یعنی E-mail Scan نیز باید گزینه های اول و دوم فعال باشند و بین گزینه سوم و چهارم نیز می توانید یکی را انتخاب کنید. گزینه سوم بدین معنی است که برنامه به طور اتوماتیک ویروس های چسبیده شده به ایمیل شما را پاک کند و گزینه چهارم بدین معنی است که برنامه وقتی از فایل چسبیده شده به ایمیل شما ویروسی پیدا کرد، اول به شما اطلاع دهد و اجازه پاک کردن آن را از شما بگیرد.
در تب سوم این بخش یعنی ScriptStopper نیز بهتر است گزینه موجود را فعال نمایید.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan


در تب چهارم یعنی WormStopper نیز بهتر است تمامی گزینه ها را انتخاب کنید تا امنیت سیستم شما از لحاظ حملات کرم های اینترنتی نیز تامین شود.
معرفی بخش های مختلف برنامه به پایان رسید ولی نکته مهمی باقی مانده که درباره به روز رسانی ویروس یاب است. به روز رسانی ویروس یاب یکی از مهم ترین بخش های آن است چرا که اگر ویروس یابی به روز نباشد درصد امنیت سیستم شما صفر است چرا که حتی یک ویروس ناشناس برای کامپیوتر نیز می تواند به طور کامل به کامپیوتر شما صدمه بزند.
پس همیشه سعی کنید ویروس یاب خود را به روز نگه دارید. برای به روز رسانی این ویروس یاب نیز باید بر روی گزینه Updates در برنامه کلیک کنید و پس از باز شدن پنجره جدید بر روی گزینه Check Now کلیک کنید. در این مرحله برنامه به سرور خود متصل می شود و مجموعه ویروس های شناخته شده در کامپیوتر شما را با مجموعه ای که در اختیار مطابقت می دهد و چنانچه مجموعه ویروس های شناخته شده روی سیستم شما کمتر از مجموعه ویروس های موجود بر روی سرور اصلی باشد، به شما پیغام می دهد که ویروس یاب شما نیاز به بروز رسانی دارد. شما نیز با کلیک بر روی گزینه Updates می توانید عملیات بروز رسانی را آغاز نمایید.
فقط یک نکته در این بخش باقی می ماند که حتما به آن توجه کنید. وقتی شما می خواهید عملیات به روز رسانی انجام دهید این برنامه به دلایلی چنانچه تشخیص دهد شما از کشور ایران به شما اجازه بروز رسانی ویروس یاب را نمی دهد و به شما اخطاری می دهد مبنی بر این که کشور مورد نظر شما تحت حمایت و پشتیبانی این ویروس یاب نمی باشد. اگر چنین مشکلی پیش آمد بهترین راه حل این است که توسط یک پروکسی که می توانید براحتی برای کامپیوتر خود تعریف کنید و عملیات به روز رسانی را انجام دهید زیرا وقتی از پروکسی استفاده کنید ویروس یاب قادر به شناسایی کشور شما نمی باشد و عملیات مورد نظر را با کمال موفقیت به اتمام می رساند.
اگر مایلید از این نرم افزار که یکی از قدرتمند ترین نرم افزار ها برای ویروس یابی است استفاده می کنید می توانید یک نسخه از آن را از سایت شرکت سازنده آن یعنی www.mcafee.com دریافت کنید.


آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan

معرفی یک ویروس:
این بار قصد داریم به سراغ ویروسی برویم که رایانه های سرویس دهنده اینترنت یا سرور ها را مورد حمله قرار می دهد. ویروس Code Red ٍدر حقیقت یک کرم بسیار خطرناک است. این کرم با استفاده از یک سوراخ امنیتی در بسته نرم افزاری IIS مایکروسافت به تکرار و توسعه خود می پردازد. IIS نرم افزار سرویس دهنده وب مایکروسافت است که برای تحویل اسناد وب از پروتکل Http استفاده می کند. این کرم، از IIS به منظور نفوذ به رایانه سرویس دهنده ای که مورد حمله قرار گرفته است، استفاده می کنند و با جا زدن خودش به جای یک بسته معمولی TCP که روی شبکه رد و بدل می شود، ٍخودش را فعال می کند. Header این بسته طوری تغییر داده شده است که به محتویات بسته اجازه می دهد که روی حافظه فعال رایانه سرویس دهنده بار شوند و کنترل این رایانه را به دست بگیرند.
یکی از نکاتی Code Red را مورد توجه قرار داد این بود که پس از 13 سال نخستین کرمی بود که توانست در حمله به رایانه های سرویس دهنده اینترنت، موفقیت کسب کند در حقیقت از زمان کرم Morris تا Code Red هیچ ویروس و کرمی نتوانسته بود به سرور ها حمله و کار آن ها را مختل کند. البته مایکروسافت بسته نرم افزاری حاوی تصحیح خطای IIS را ارائه کرده که با نصب آن، می توان از فعالیت کرم خطرناک Code Red جلوگیری کرد.
اگر می خواهید از شر ویروس ها و فایل های مخرب راحت شوید، راه دیگری نیز برای شما پیشنهاد می کنیم. نرم افزار Protector Plus می تواند امنیت شما را تا حد زیادی تامین کند.

آشنایی با آنتی ویروس Mcafee Virus scan

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد