آشنایی با اشیای سفالی بدست آمده از کاوش ها در شهر سوخته - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با اشیای سفالی بدست آمده از کاوش ها در شهر سوخته

طی کاوش های شهر سوخته هزاران قطعه سفال، استخوان، چوب، سنگ، و سایر اشیای مطالعاتی یا موزه ای چه به صورت مستقیم چه با استفاده از روش فلوتیشن به دست آمده است که هرکدام از آنها در نوع خود دارای اهمیت بسیار زیادی هستند و می توانند گوشه هایی از وضع زندگی و جامعه شهر سوخته را در زمان حیات این محوطه روشن کنند.

آشنایی با اشیای سفالی بدست آمده از کاوش ها در شهر سوخته

سفال: در کل می شود گفت که سفال های کشف شده میان لایه های قدیمی تر شهر سوخته ارتباط این شهر را با بخشی از خراسان بزرگ که امروزه با نام جمهوری ترکمنستان شناخته می شود بیان می دارد. در صورتی که سفال های جدیدتر کشف شده شباهت زیادی با اشیا یافت شده در تمدنهای دشت سند (مهران رود) نشان می دهد. در تمام دوره آبادانی شهر سوخته، یعنی از دوره اول تا دوره چهارم حیات در این شهر، سفال به رنگ نخودی وجود داشته است. سفال های به رنگ خاکستری در لایه های ده تا چهار، سفال های قرمز رنگ بر روی زمینه ای به رنگ خاکستری میان لایه های هفتم تا دهم و سفال سیاه رنگ بر روی زمینه ای به رنگ خاکستری در لایه های چهار تا هفت دیده شده است که این دست سفال ها با بعضی نمونه های پیدا شده در تپه های آنو، حصار و منطقه دشت کویته مشابهت دارد. در نهایت می شود به سفال های چند رنگ اشاره کرد که میان لایه های نهم تا پنجم یافت شده است. بر اساس تطبیق سفال های بالا می شود به رابطه موجود میان شهر سوخته با شهرهای بمپور، موند یگاک و دامب سادات در دشت کویته پاکستان اشاره کرد.

آشنایی با اشیای سفالی بدست آمده از کاوش ها در شهر سوخته

یکی از شاخصه های سفال شهر سوخته سادگی آنهاست. ظرف ها عمدتا بدون دسته با پایه هایی ساده اند. سفال های محلی اکثرا به شکل لیوان، کوزه های شکم دار، کاسه و بشقاب های با ضخامت کم و مسطح یافت شده اند و در علاوه بر آنها می شود سفال های درخشان به نام های يحيی، سفال نقش دار نوع بمپور، سفال مشهور ترکمنی با خطوط هندسی و سفال های منطقه نال بلوچستان را نیز مشاهده کرد که مجموعه آنها حکایت از رابطه تجاری و اقتصادی و همین طور فرهنگی میان شهر سوخته و مناطق باستانی ذکر شده را دارد.

آشنایی با اشیای سفالی بدست آمده از کاوش ها در شهر سوخته

میزان سفال های کشف شده از دوره اول در شهر سوخته به نسبت سفالهای دوره های متاخرتر به مراتب کمتر بوده و چهل درصد آنها را سفال نوع ناحیه کویته و سفال ترکمنی شامل می شود. اما در اواخر این دوره و در طول لایه هشتم آن تزیینات انتزاعی و ابتدائی این گونه سفال ها به تدریج از روی سفالهای شهر سوخته محو می شود و شکل دیگر تزیین پیدا می شود که بعدها در شهر سوخته رواج می یابد. دوره دوم شاخص ترین دوره اسکان در شهر سوخته است. سفال این دوره در امتداد سفال نخودی رنگ شهر سوخته با طرح های به رنگ قهوه ای است، با این اختلاف که در این دوره دیگر سفال معروف به «ترکمنی» در شهر سوخته دیده نمی شود.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

صفحه پکیج ها

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر