آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

یکی از مهمترین محصولات و تولیدات شهر سوخته صنایع چوبی آن بوده است. بسیاری از قطعات شکسته و از بین رفته اشیا و ابزار چوبی شهر سوخته با عمل تصفیه و شستشوی خاک (فلوتیشن Flotation ) پیدا شده اند. بیشتر اشیا و ابزار چوبی پیدا شده در شهر سوخته به دوره های دوم و سوم استقرار در این محوطه تعلق دارند. امروزه در اطراف شهر سوخته درختان متعددی چون گز، تبریزی، زبان گنجشک، نارون، و توت می روید و بسیاری از اشیای چوبی به دست آمده در جریان کاوشها نیز از این گونه چوبها درست شده اند. شرایط ویژه آب و هوایی موجود در سیستان به شکل چشمگیری باعث حفاظت اشیا شده است، در نتیجه نمونه هایی از پارچه، گونی، طناب، حصیر، و چوب به خوبی حفظ شده اند. صنعت حصیربافی در شهر سوخته در سطح بسیار گسترده ای جریان داشته است، حتی امروزه کناره های هامون مرکز و محل رویش انواع نی و گیاهان دریاچه است.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

در طی هزاره سوم پ.م. که سطح دریاچه از امروز بالاتر بوده بی شک تولید وسایل حصیری نیز با توجه به امکانات و نیز احتیاج زمان رایج بوده است. امروزه از روی آثار و قراین می توان نقش حصیر را در زندگی مردم شهر سوخته به روشنی ملاحظه کرد. از حصیر در فرش کردن اتاقها، پوشش سقفها، و ساختن وسایل گوناگون چون سبدهای مختلف به مقیاس وسیعی استفاده می شده است.

برخی از اشیای پیدا شده چوبی از کاوش های شهر سوخته عبارتند از قالب های چوبین، پیمانه ها، قاشق ها، دسته های کارد، تیرهای سقف، و جعبه های چوبین شبیه جعبه های سفالین در اندازه های ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

یکی از جالب ترین وسایل چوبی به دست آمده شانه ها هستند که بر دو گونه اند. شانه های راست گوشه که در دو زاویه دسته خود دو زایده دارند. میانگین اندازه این شانه ها 5 / 66 سانتی متر است و معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ دندانه دارند که بلندی هر دندانه ۲ سانتی متر است. این شانه ها دارای تزیینات ساده ای به شکل هندسی هستند. شانه های نوع دوم کاملا به شکل مربع هستند و فاقد آن دو زایده اضافی اند. میانگین اندازه شانه های نوع دوم ۶، ۴ سانتی متر است و تعداد دندانه های آن بین ۱۵ تا ۲۰ عدد می باشد بلندی دندانه ها نیز حدود نیم سانتی متر بیشتر از شانه های نوع اول است. برخی از این شانه های نوع دوم دارای تزیینات بسیار ساده خطی اند و به طور کلی شانه های نوع دوم محکم تر از شانه های گروه نخست است مضافا به اینکه وجود خطوط مقعر موازی در روی دسته آنها باعث خوش دست شدن آنان نیز شده است.  دیگر ابزار و اشیای به دست آمده از جنس چوب در شهر سوخته عبارتند از: ابزارهای مختلف بافندگی و پیکره های حیواناتی که تشخیص نوع آنان امکان پذیر نیست.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

اشیای سنگی: اشیای بدست آمده از سنگ های مختلف بخش عمده ی آثار کشف شده از شهر سوخته را تشکیل می دهند. سنگ چخماق، مرمر و انواع سنگ های آهکی در کوه های اطراف ناحیه سیستان به میزان فراوانی دیده شده و مردم سیستان با شناخت خواص این سنگها و سایر سنگهای وارداتی ابزار و ادوات مورد نیاز خود را می ساخته اند.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

سنگ مرمر یکی از سنگ هایی است که در شهر سوخته به فراوانی و به شکل های متنوعی دیده شده است. این سنگ برای ایجاد ابزار آلات متنوع زینتی، سوزن و ظروف متفاوت بکار گرفته می شده اند. باستان شناسان فعال در شهر سوخته بر این عقیده اند که خود شهر سوخته و دیکر مناطق اطراف و نزدیک به آن مرکز ایجاد ابزار آلات از جنس مرمر بوده اند. از بین نمونه های کشف شده تعداد زیادی ظرفهای شکسته ناقص به چشم می خورد که استادکاران شهر سوخته به علت هایی به تکمیل آنها نپرداخته اند. استخراج این ظرفها و اشیای نیمه کاره حاکی از آن است که استادکاران شهر سوخته میزانی از سنگ مورد نیاز خود را به شکل خام از دیگر نواحی می آورده اند. از نظر کلی این ابزار به لحاظ فرم و شیوه ساخت بسیار ساده اند.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

تفاوت قطر بدنه و ارتفاع اشیا غالبا از چند سانتی متر تجاوز نمی کند و از ۲ سانتی متر ارتفاع و ۳ سانتی متر قطر آغاز شده تا حدود ۳۵ سانتی متر متغیر است. ظروف از جنس مرمر دارای شباهت با سایر ظروف کشف شده در محوطه های باستانی ای مانند تل ابلیس، موند یگاک و دامب سادات دارند. این ظروف مرمرین بسیار ابتدایی و عاری از تزیین هستند و این شاید به خاطر شکنندگی سنگها و دشواری کار روی آنها بوده است. هر چند برخی از ظروف نیز کشف شده اند که دارای شیوه ای از تزیینات ساده به صورت ترکیبی از خطوط موازی اند. اکثر ظروف مرمرین شهر سوخته از بخشی از محوطه استخراج شده اند که به نظر می رسد مرکز تهیه این ظروف بوده است، بجز ظروف فوق قطعه های گوناگونی از اشیای سنگی دیگری نیز کشف شده است که از جمله می شود از دیسک های سنگی نام برد که بین ۴ تا ۱۰ سانتی متر قطر و حدود ۳۰۰ گرم وزن دارند.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

ابزار بافندگی و دسته های سنگی از اشیای دیگری هستند که طی کاوشها به دست آمده اند. مهره های تزیینی به شکلهای گوناگون دیده می شوند که مهمترین آنان عبارتند از مهره های سیگاری، گرد، عدسی. به این گروه از اشیا باید مهرها را نیز اضافه کرد که مسطح می باشند. تعداد زیادی نیز مته و سر مته های سنگی از این محوطه باستانی به دست آمده است. مطالعه سر مته های شهر سوخته رابطه بین شهر سوخته و مراکز تمدنی همزمان با آن را در دشت رود سند بیان می دارد. این گونه سر مته ها در بسیاری از محوطه های باستانی دیگر از جمله چانهودار ونیز پیدا شده است.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

یکی از موارد استفاده از سرمته ها استفاده از آنان برای ساختن مهره ها بوده است. قطر نوک این سرمته ها بین ۲ تا ۴ میلی متر است و طوری ساخته شده است که بیش از ۲ تا ۳ میلی متر در داخل مهرها نفوذ نکند.

آشنایی با اشیا و صنایع چوبی بدست آمده از کاوش های شهر سوخته

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر