آشنایی با انرژی خورشیدی و مزایا و معایب آن

انرژی خورشیدی حاصل شده از تابش نور خورشید را می توان با پنل خورشیدی استفاده کرد. مزایا و معایب متعددی برای استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد که برخی از معایب و انتقادهای وارده بر این موضوع هزینه راه اندازی بالا و آسیب و تخریب به محیط زیست و طبیعت می باشد اما با این وجود محبوبیت استفاده از انرژی خورشیدی غیر قابل انکار است که در سال های اخیر توانست مورد توجه مصرف کنندگان بسیاری قرار گیرد. در ادامه برخی از مزایا و معایب استفاده از این انرژی را بیان می کنیم.

مزایا استفاده از انرژی خورشیدی:

۱- منبع انرژی تجدید پذیر

یکی از مهم ترین مزیت استفاده از این انرژی، نامحدود بودن منبع انرژی است که می توان به طور مدام در روز و در تمام نقاط از آن بهره برد. نامحدود بودن انرژی به علت عمر بالای خورشید می باشد.

۲- صرفه جویی و کاهش هزینه در مصرف برق

شما می توانید با استفاده از انرژی خورشیدی هزینه های مصرفی برق خود را کاهش دهید. علاوه بر کاهش برق مصرفی و هزینه های پرداختی جهت خریداری برق، در صورت استفاده از انرژی خورشیدی اگر برق تولیدی شما بیشتر از میزان مصرفی تان باشد، می توانید به وسیله ی فروختن برق اضافی از آن کسب درآمد کنید.

انرژی خورشیدی کاربردها مختلفی دارد که برخی از آن ها تولید الکتریسیته و گرمایش است. از انرژی در مکان های مختلف و در کاربردها متنوع استفاده می شود.

۳- هزینه نگهداری پایین

به طور معمول هزینه ی نگه داری از سیستم های خورشیدی اندک است چرا که تنها کار برای نگه داری آن حفظ تمیز ماندن صفحات خورشیدی می‌باشد که زمان اماکن این کار با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه مختلف است. بیشتر سازندگان این سیستم ها گارانتی ۲۰ تا سی ساله ارائه می دهند چون میزان اصطکاک پنل ها به دلیل ثابت بودن آن ها خیلی کم است.

۴- پیشرفت فناوری

در حال حاضر با پیشرفت فناوری انتظار می رود که برق تولیدی از پنل های خورشیدی به دو یا سه برابر میزان فعلی برسد.

معایب استفاده از انرژی خورشیدی:

۱- بالا بودن هزینه ی نصب اولیه

هزینه نصب اولیه ی سیستم های خورشیدی به نسبت سایر روش ها بالا می باشد. لوازم مورد نیاز برای استفاده از این انرژی، کابل های رابط، استراکچر، باتری، شارژ کنترل می باشد.

۲- وابسته بودن به شرایط آب و هوایی

امروزه پنل های جدیدی ساخته شده است که انرژی خورشیدی را به الکتریکی حتی در روزهای ابری و بارانی فراهم کرده است اما میزان تولید انرژی در این روزها کم تر از روز های آفتابی می باشد. امکان تولید انرژی خورشیدی در شب میسر نمی باشد و برای ذخیره سازی آن باید از باتری استفاده کرد.

۳- هزینه زیاد ذخیره سازی انرژی الکتریکی

هنگامی که انرژی خورشیدی را به الکتریکی تبدیل می کنیم باید یا آن را استفاده کرد یا این که در باتری ذخیره کنیم. هزینه خرید باتری مخصوص این سیستم ها زیاد بوده و در صورت خراب شدن آن باید هزینه بالایی پرداخت کرد.

۴- محدود بودن فضای نصب

تعداد پنل با توجه به برق مصرفی مورد نیاز تهیه می شود. فضایی که برای نصب پنل ها اشغال می شود محدود است بنابراین امکان تولید برق مورد نیاز وجود ندارد.

۴- آلودگی های ناشی از سیستم

آلودگی استفاده از انرژی خورشیدی یکی از معایب این انرژی می باشد که گازهای تولیدی برای انتقال پنل ها از جمله آلودگی ها می باشد که می توان ذکر کرد.

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر