آشنایی با انواع سرطان (1)

سرطان مغز

 یکی از انواع سرطان ها سرطان سروگردن است که اغلب در سنین بالا وافرادی که در معرض فعالیت زیاد قرار میگریند بروز می کند .معمولا در این افراد احساس فشار در جمجه احساس می شود واین افراد احساس فشار زیادی از این حالت دارند وبه سردرد های میگرنی شدید دچار می شوند  معمولا با پیشرفت تومور مغزی فرد در صحبت کردن وکلام دچار مشکل می شود وحافظه ویادگیری او دچار نقص می شود همچنین احساس انقباض شدید عضلات به فرد دست می دهد ومعمولا دید او با تاری مواجه خواهد شد همچنین معمولا دراعضای مثل کنترل دست وپا دچار مشکل خواهد شد .انواع تومور را براساس مکان آن جایگزاری می کنند اما در مجموع دو نوع سرطان مغز وجود خواهد داشت یکی از انواع آن سرطان متاستاتیک که از نقطه دیگری از آن ممکن است به سایر قسمت های بدن سرایت می کند.

آشنایی با انواع سرطان (1)

از مهم ترین عوامل ایجاد کننده آن می توانید به وراثت وعوامل مختلف آن اشاره کرد. فراوانی سرطان مغز با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد. البته با توجه به انواع خاص تومور های مغزی عامل،سن و به نوعی از تک یاخته تومور را می تواند نحوه درمان تومور را تغییر دهد .

درصد ابتلا به این بیماری نزدیک به 20 درصد از افراد خواهد بود این بیماری به بیماری ژنتیکی در بروز این نوع سرطان نقش دارد. سابقه ملانوم ،سرطان سینه ،ریه وکلیه ها می تواند در ابتلا به تومور مغزی موثر باشد همچنین نوعی ماده مخدر به نام کلریدوینیل وجود دارد که در پوشش سیم و دود تنباکو در ارتباط خواهد بود.

نوع دیگری از سرطان که به سرطان چشم معروف است معمول علائمی مانند برق زدن در چشم و مگس پرانی چشم را نشان می دهد معمولا این بیماری به دو صورت خوش خیم وبدخیم وجود دارد در این بیماری هم دو عامل وراثت وعوامل ناشناخته دیگری مثل فشار های زیادی که بر روی کره چشم وارد می شود به خصوص در افرادی که کارهایی مانند جوشکاری دارند بیشتر دیده می شود .معمولا این نوع سرطان وابستگی کمتری با سن دارد ومعمولا هم در بزرگسالان وهم در کودکان مشاهده می شود . این سرایط بسیار وابستگی های نژادی را نشان می دهد ومعمولا در بعضی افراد با نژاد سفید پوست و افرادی که در شمال آمریکا هستند وافراد اروپایی بیشتر دیده می شود.

آشنایی با انواع سرطان (1)

سرطان حنجره

 بیماری بعدی است این بیماری علائمی مانند تغییر در حالت صدا بدون علت مشخصی را نشان می دهد وهمچنین در این افراد به مرور زمان گرفتگی صدا را می بینیم این سرطان علائم خود را معمولا در ناحیه گرد نشان می دهد وهمچنین در این افراد معمولا تورم غدد لنفاوی را می بینیم که باعث احساس درد در هنگام لمس گلو خواهد شد وپس از پیشرفت بیماری معمولا در افراد علائمی مانند کاهش وزن های بی دلیل را می بینم . از مهم ترین دلایل ابتلا به این بیماری معمولا سوابق ژنتیکی وخانوادگی را می توان نام برد در بخش دیگر از علل این بیماری استفاده از دخانیات در افرادی که به میزان زیادی ازمواد دودزا استفاده می کنند می توان نام برد همچنین اشتنشاق موادی مانند استنشاق اسید سولفوریک ونیکل وآزبست را نام برد که می توانند علائمی مانند این موارد را ایجاد کنند معمولا افرادی که میزان زیادی از آزبست را استنشاق می کنند به شدت در معرض ابتلا به این بیماری خواهند بود که می تواند حتی بخش هایی مانند بینی وسیستم تنفسی را هم تا حدود زیادی درگیر کند.

سابقه مصرف الکل از دیگر عوامل ابتلا به این بیماری خواهد بود الکل نه تنها باعث ایجاد سرطان کبد می شود می تواند این بخش را هم درگیر کند . سن هم با بیماری سرطان حنجره ارتباط دارد معمولا افرادی با سن بالای 55سال بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند و همچنین از نظر جنسیت مردان 4برابر بیشتر از زنان در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

سرطان تیروئید

معمولا به دلیل اینکه تیروئید در جلوی گردن قرار دارد علائمی مانند مشکل کردن بلع غذا ئ بزرگ شدن غده تیروئید در این افراد به وفور دیده می شود یکی از بیماری های زمینه ساز سرطان حنجره یبماری گواتر پیشرونده خواهد بود که اغلب بسیاری از افراد را می تواند درگیر کند معمولا این بیماری هم در ارتباط نزدیک با جنسیت قرار دارد و درزنان 3برابر مردان رخ می دهد. این بیماری وابستگی به سن دارد ومعمولا در افرادی که در محدوده سن 60 تا 70 سال هستند بیشتر از دیگران دیده می شود در این بیماری معمولا کسانی که بیماری های اتوایمنی دچار می شوند بیشتر از سایر گروه ها ایجاد می شود.

آشنایی با انواع سرطان (1)

سرطان روده

از علائم این بیماری می توان به بیماری مانند بواسیر وبیماری های التهابی روده در افراد می تواند با علائمی مانند بواسیر و بیماری های التهابی روده بروز کند معمولا افرادی که در مدفوع کردن دچار سختی می شوند یا به یبوست دچار می شوند سریع تر از سایر افراد به این بیماری مبتلا خواهند شد همچنین کسانی که بیماری های مانند بیماری روده تحریک پذیر دچار هستند سریع تر از سایر افراد ممکن است به سرطان روده دچار شوند این سرطان معمولا قسمت های روده بزرگ را بیشتر درگیر می کند و روده کوچک معمولا در این بیماری زیاد درگیر نمی شود.

آشنایی با انواع سرطان (1)

سرطان تخمدان

یکی از شایع ترین بیماری های که در قرن اخیر بسیاری از زنان را درگیر کرده است بیماری های مربوط به قسمت های رحم وضمائم آن می باشد این بیماری معمولا با درد همراه نیست وبه همین دلیل تا زمانی که بسیاری از بخش های رحم را می گیرد معمولا افراد متوجه نمی شوند این بیماری معمولا پس از سن یائسگی ودر سنین 50 تا 60 سال در زنان بروز می کند معمولا مصرف قرص های ضد بارداری به صورت مداوم می تواند یکی از علل ابتلا به این بیماری در زنان باشد.

آشنایی با انواع سرطان (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد