آشنایی با انواع سرطان (2)

یکی از انواع سرطان پوست سرطان پوست است که در صورت آشنایی با نکات آن می تواند با نشانه های آن می تواند این بیماری را بشناسیم . سرطان پوست هر چقدر زودتر تشخیص داده شود روند درمان نیز بهتر خواهد شد و سریع تر از این بهترین زمان برای درمان کوتاه خواهد کرد. خود معاینه نباید با عجله صورت گیرد و هر زمان که فرصت دارید پوست بدن را کاملا چک کنید ، برای دیدن شرایط پوست که در قسمت های پشت بدن هستند باید از آینه استفاده کنید.
ملانوما نوعی از سرطان است که نوعی بیماری نادر محسوب می شود. ملانوما معمولا به دلیل از بین رفتن سیکل کنترل نشده در یک سلول تولید می شود و شکل می گیرد.

آشنایی با انواع سرطان (1)
اولین شکل عدم تقارن در دو نیمه ضایعه یکسان به نظر خواهد رسید. ضایعات ملانوما معمولا به شکل عدم تقارن دیده می شوند و در شرتیطی به شکل یک خال بر روی بدن ظاهر می شوند این خال ها در ابتدا به شکل بی خطر هستند ومعمولا فرد شک نمی کند که می تواند ضایعه ای را ایجاد کنند اما به مرور زمان تبدیل به سرطان خواهند شد . رنگ ضایعات ناشی از ملانوما به طور معمول چند رنگ است و معمولا به رنگ سیاه یا قهوه ای مشاهده می شوند که نشان دهنده یک ضایعه بد بر روی پوست خواهد بود خال های ناشی از ملانوما به طور معمولا تک رنگ هستند یا می توانند ترکیبی از دو رنگ باشند که می توانند به طور بالقوه خطرناک بسیار خطرناک نباشند وتوزیع به طور مساوی بر روی پوست بدن دارند.

آشنایی با انواع سرطان (1)

اگر متوجه شدید که خالی بر روی بدن شما شروع به گسترش می کند می تواند یکی از نشانه های سرطان پوست باشد و باید سریع تر جلوی پیشرفت آن گرفته شود حتما در این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید تا به طور کامل بررسی شوند معمولا قطر خال های ناشی از ملانوما بیش از شش میلی متر است که می تواند نشانه یک بدخیمی در پوست باشند. در این شرایط برای گرفتن آزمایشات مربوط به این بیماری باید به پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با انواع سرطان (1)

آکتینیک کراتوزیس

نوعی دیگر از سرطان است که به دلیل حالت خورشیدی که دارد به این نام معروف شده است این بیماری به خودی خود یک سرطان نیست اما می تواند پیش درآمد یک سرطان شود .این بیماری معمولا به دلیل قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید و دریافت اشعه های قدرتمند خورشید و مضر برای پوست ایجاد می شود. این بیماری معمولا سلول های سنگفرشی بدن را تهدید می کند وبه همین دلیل شناسایی آن در مراحل مقدماتی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان تا حدود زیادی ضروری است.
این ضایعات معمولا به صورت ملتهب هستند که در اطراف آنها قرمز رنگ شده است وشروع به پوسته پوسته شدن می کند . معمولا این ضایعات پس از چند بار آفتاب سوختگی ایجاد می شوند معمولا این ضایعات به شدت درد ناک هستند وبا خارش شدید همراه هستند. در نهایت اگر درمان نشوند می توانند به سرطان سلول های بازال تبدیل شود که در واقع این سلول ها پایه پوست هستند .معمولا این نوع پیش سرطان به راحتی قابل تشخیص و درمان در مراحل اولیه این بیماری است.
اگر در قسمتی از بدن این شرایط را دیدید حتما به پزشک مراجعه کنید در اغلب اوقات این خال ها با سوزش وخارش همراه هستند که می تواند جز علائم هشدار دهنده برای یک فرد به حساب بیاید که حتما باید سریع تر پیگیری شوند . معمولا این خال ها را در اطراف گوش یا بر روی صورت یا هر قسمتی که در معرض نور خورشید قرار گرفته است می بینیم معمولا این خال ها به سادگی هم خونریزی می کنند.

آشنایی با انواع سرطان (1)

کارسینوم سلول مرکل

این نوع سرطان معمولا نوعی سرطان پوست نادر است که در افراد بسیار کم دیده می شود اما می تواند یکی از خطرناک ترین سرطان ها باشد معمولا جز سرطان های بدخیم است وبه سرعت در پوست شروع به رشد می کند و بخش های دیگر پوست را درگیر خواهد کرد این سرطان می تواند علاوه بر پوست پس از پیشرفت در پوست به بخش های دیگر بدن هم سرایت کند واز این طریق بخش های مختلف را هم درگیر کند به دلیل بدخیم بودن این سرطان باید به سرعت این بیماری شناسایی و درمان شود تا از آسیب سایر بخش های پوست جلوگیری کنند.
از نشانه های سرطان مرکل ضایعات کوچک وقرمز رنگی است که در پوست اغلب بروز می کنند ومعمولا می توانند به رنگ بنفش هم دیده می شوند این بافت ها معمولا بافت سختی این می شوند وممکن است درخشان باشند. به طور معمولا این بافت ها را در اطراف گردن یا روی بازوها دیده می شود و می تواند به سرعت در سایر بخش های بدن هم دیده شود.

آشنایی با انواع سرطان (1)

کارسینوم سلول های سنگ فرشی

این نوع از سرطان یکی دیگر از سرطان های شایع پوستی است که معمولا به صورت صورتی بروز می کنند اغلب بافت این سرطان ها ملتهب است ومعمولا سلول های سطح پوست که جز سلول های سنگفرشی هستند را بیشتر از سلول های دیگر درگیر خواهد کرد. این نوع سرطان جز سرطان های بدخیم پوستی به حساب نمی آید ولی می تواند به سایر قسمت های بدن هم سرایت کند ودر واقع این بافت ها را هم درگیر کند . معمولا ضایعات ناشی از این سرطان به صورت بزرگ ومتورم دیده می شود که می تواند به حالت زگیل باشند البته اغلب زگیل ها می توانند پایه این بیماری های پوستی را ایجاد کنند معمولا این ضایعات دچار خارش نمی شوند وضایعات دردناکی نیستند ولی به راحتی در پوست حرکت می کنند معمولا به سادگی وبه زودی تمام پوست را می گیرند زیرا معمولا در این سرطان اجزا دردناک نیستند وفرد را مشکوک نمی کنند وبه همین دلیل زیاد برای درمان آن مراجعه نخواهند کرد. 
 آشنایی با انواع سرطان (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد