آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند

یکی از زیبایی های فرهنگ هندی، ساری های رنگارنگ مردمان بومی می باشد. تنوع لباس های هندی بسیار بالاست و هر منطقه دارای لباس هایی مخصوص است. تنوع پوشش و لباس سنتی در هند به جغرافیا، شرایط آب و هوا، قومیت و فرهنگ آن منطقه بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما را با پوشش و لباس های سنتی هندی آشنا کنیم؛ با ما همراه باشید.  

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند

تاریخچه لباس هندی

در واقع دوره گوپتا، حضور اسلام در هند و استعمار انگلیس، روی نوع پوشش هندی تاثیر بسیاری گذاشته است. هم چنین بعد از استقلال هند، این نوع پوشش به کل دنیا معرفی شد و تحول اساسی در صنعت لباس هندی ایجاد گردید. به علاوه صنعت سینمای بالیوود هم نقش مهمی در معرفی انواع لباس سنتی هندی به جهانیان داشته است.  در ادامه شما را با معروف ترین نمونه های لباس سنتی هندی آشنا می کنیم.

پوشش و لباس هند

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند

لباس ساری هندی | Saree

ساری، یکی از مشهورترین انواع لباس های هندی است که دارای رنگ ها و تزیینات زیبا و خیره کننده ای می باشد.  

ساری چیست و چطور دوخته می شود؟

این لباس از یک پارچه چهار تا نه متر دوخته نشده، تشکیل شده که زنان هندی آن را به شیوه های مختلف دور بدنشان می پیچیانند. هم چنین  زیر پارچه ساری هم پیراهن یا بلوزی می پوشند که کوتاه است و شکم را نمی پوشاند.

شلوار کمیز و چوریدار |  Shalwar Kameez and Churidar

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند
 شلوار کمیز و چوریدار، یکی از رایج ترین و مشهورترین انواع لباس سنتی هندی به شمار می رود که بیشتر در مناطق کشمیر و پنجاب پوشیده می شود. این پوشش از یک شلوار پیژامه مانند به نام سلوار یا همان شلوار تشکیل می شود که در قسمت کمر و مچ پاها تنگ می شود. کمیز هم نوعی پیراهن بلند و گشاد است که روی شلوار پوشیده می شود. امروزه رنگ ها، طرح ها و پارچه های شاد و متنوعی از شلوار کمیز و چوریدار به بازار عرضه شده است.

لِهِنگا چولی | Lehenga Choli

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند
لهنگا چولی یا گاگرا چولی یکی از مشهورترین لباس سنتی هندی است که در مناطق شمالی هند مثل اوتار پرادش، مادیا پرادش، راجستان و گجرات پوشیده می شود. این لباس زیبا در میهمانی ها و ضیافت های رسمی و حتی به عنوان لباس عروس استفاده می گردد. لهنگا یا گاگرا، یک دامن بلند و کلوش است که همراه با بلوزی کوتاه (مثل لباس زیر ساری) می پوشند که شکم را نمی پوشاند. هم چنین همراه این لباس، پارچه ای رنگارنگ و شاد به اسم چونری روی سر قرار داده می شود.

پانچ یا لونگی | Panche or Lungi

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند
یکی دیگر از مشهورترین و محبوب ترین پوشش و لباس سنتی هندی، پانچ یا لونگی می باشد. لونگی، یک پارچه بلند است که به شیوه ای خاص دور کمر پیچیده می شود. جنس لونگی از کتان پنبه می باشد. زنان و مردان هندی، این نوع لباس را در مراسم های غیر رسمی و دوستانه می پوشند.  

شلوار دوتی | Dhoti

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند
یکی دیگر از مشهورترین انواع لباس سنتی هندی، دوتی نام دارد. این نوع لباس را مردان می پوشند و نوعی شلوار بسیار گشاد است که ۴٫۵ متر طول دارد و در اطراف کمر و مچ پاها بسته می شود و گره ای در قسمت کمر دارد. همراه این لباس، پیراهنی گشادی به نام کورتا پوشیده می شود.

کت و شلوار باندگالا | Bandhgala

کت و شلوار سنتی هندی برای مردان، باندگالا نام دارد که به جودپوری هم معروف است. ظاهر این کت و شلوار غربی است که هندی ها با اضافه کردن تزیینات و طرح های سنتی هندی(دکمه های تزیین شده و یقه نسبتا بلندی) آن را بومی سازی کرده اند. کت و شلوار باندگالا در مراسم های رسمی و غیررسمی پوشیده می شود. معمولا در فیلم های بالیوودی از این کت و شلوار زیاد استفاده می گردد.

آچکان یا شروانی | Achkan/Sherwani

آشنایی با انواع لباس های زیبا و سنتی هند
آچکان، تاریخچه طولانی دارد و در زمان گذشته، یک کت سنتی ویژه دبار سلطنتی بوده است. البته این کت در طول زمان، به نوع پوشش روزمره تبدیل شده که در میهمانی ها و ضیافت های رسمی مثل عروسی و … پوشیده می شود. آچکان که به شروانی نیز شهرت دارد؛ نوعی کت بلند برای مردان است که بلندی آن تا زانو می رسد. هم چنین این کت از جلو باز است و در کناره ها هم چاک دارد. همراه این کت، شلوارهای سنتی مثل چوریدار یا دوتی پوشیده می شود.

پوشش مدرن و امروزی هندی ها

در این مقاله، مشهورترین انواع لباس سنتی هندی را به شما معرفی کردیم. امروزه این نوع پوشش بیشتر در مراسم و میهمانی های رسمی مثل مراسم ازدواج، تولد و … استفاده می شود. جوانان هندی تحت تاثیر فرهنگ غربی قرار گرفته و بیشتر لباس های مدرن و امروزی را ترجیح می دهند. زنان هندی لباس های راحت و گشادی مثل شلوار کمیز و چوریدار و هم لباس های غربی و مدرن مثل دامن، تیشرت و شلوار جین را می پوشند. مردان هندی، در مراسم های غیر رسمی، لباس های سنتی و در مهمانی های عمومی و رسمی بیشتر لباس های مدرن مثل کت و شلوار، شلوار جین و تیشرت را ترجیح می دهند.

3.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (2 Votes)

مطالب مشابه

تور هند

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

تور هند نوروز 94

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر