آشنایی با بازار قدیمی اصفهان و گشت و گذار در آن

کیست که با اصفهان, پایتخت تمدن و آثار فرهنگی جهان آشنایی نداشته باشد؟ شهری که وجب به وجبش یادآور تاریخ غنی کشورمان است. به قول شاعر: از آن بوستان تو گویم یا از آن آتشکده و منارجنبان؟ اگر به اصفهان آمده باشید مطمئنا از بازارهای آن نیز دیدن کرده اید. در این شهر تاریخی بازارهای قدیمی متفاوتی وجود دارد که دیدن هر یک لطف دیگری دارد. بی دلیل نیست که این شهر مملو است از گردشگران داخلی و خارجی, همه و همه برای دیدن آثار تاریخی مثل: پل ها, کاروانسراها و بازارهای قدیمی و سنتی و ... می آیند. ما هم قرار است در این پست با بازار قدیمی اصفهان آشنا شویم و بعد گشت و گذاری در آن کنیم پس با ما همراه باشید.

آشنایی با بازار قدیمی اصفهان و گشت و گذار در آن

تاریخچه بازار های قدیمی اصفهان

بازارهای اصفهان جزو قدیمی ترین بازار های خاورمیانه و جهان محسوب می شوند, از معروفترین آنها می توان به بازار قیصریه اشاره کرد, بازاری که ژان شاردن, گردشگر فرانسوی در سفر خود از ایران توصیفات بسیار جالبی داشته است, او در کتاب خود گفته است: بازار اصفهان یکی از زیباترین بازارهایی بوده است که من در عمرم دیده ام, دیوار های بازار اصفهان مرمری هستند و در ظهور آفتاب بازار رنگ دیگری به خود میگیرد. این بازار دارای امنیت بسیار عالی است و هیچ دزدی جرات دزدی از آنجا را ندارد.

معروفترین کالاهایی که در بازار اصفهان وجود داشته

این بازار خیلی بزرگ است و به طبع انواع کالاها در آن به چشم میخورد, اما معروفترین آنها عبارتند از: ظروف بغدادی، خزهاى عراقی، بافت های رومی ، شراب مصری، جواهرات بحرینی، درخت آبنوس عمان، عاج های هندوستان، گلیم‌هاى آذربایجان و گیلان، فرش‌هاى ارمنی و … .

البته امروزه دکان های جدیدی ساخته شده است که مانند دیگر بازار ها, انواع کالاهای ضروری و مورد نیاز در آن عرضه می شود.

آشنایی با بازار قدیمی اصفهان و گشت و گذار در آن

آشنایی با قدیمی ترین بازار اصفهان و گشت و گذاری در آن - قیصریه

اگر به اصفهان سفر کرده باشید, امکان ندارد که از قدیمی ترین بازار خاورمیانه یعنی بازار اصفهان دیدن نکرده باشید. این بازار آنقدر باشکوه است که می توانیم به راحتی به عظمت معماری آن زمان پی ببریم. بازار اصفهان هنوز چارچوب سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است و نکته عجیب و بسیار جذاب این بازار این است که, هنوز هم آثاری از بازار های 400 سال پیش وجود دارد و به همان روش سنتی در بازار خرید و فروش میکنند.

اکثر مغازه داران شغل اجدادی خود را حفظ کرده اند. شغل هایی نظیر نجاری, ساخت ظروف مسی دستی, تراشکاری سنتی و ... . البته مردم این بازار را با نام بازار اصفهان میشناسند ولی اسم های دیگری هم برای این بازار قدیمی وجود دارد, تنها اسامی معروفی که در میان مردم رایج است, بازار نظامیه, قیصریه و بازار نظام الملک است.

این بازار آنقدر بزرگ است که از سر در قیصریه تا در مسجد اصفهان امتداد دارد, امروزه در این بازار دکان های جدیدی با سبک امروزی ساخته شده است که چهره بدی به این بازار کهن داده است و کم کم از چهره سنتی خود درحال فاصله گرفتن می باشد.

آشنایی با بازار قدیمی اصفهان و گشت و گذار در آن

نکته قابل توجه و قابل احترام این بازار, وجود مدرسه های کاسه سازی و سفالگری و مسگری می باشد, مدرسه هایی که بعد از گذشت زمان 400 الی 500 سال هنوز پابرجا هستند و کسانی که به فرهنگ غنی ایران علاقه مند هستند کودکانشان را در ایام تابستان به این مدارس می فرستند تا کودکانشان بهتر بتوانند با تاریخ غنی کشورشان آشنا شوند که این کار بسیار قابل احترام است. آدرس دقیق بازار تاریخی اصفهان: ایران - اصفهان - خیابان عبدالرزاق

نکته: این بازار آنقدر بزرگ است که از شرق و غرب, شمال و جنوب اصفهان به آن راه دارد, چیزی به اسم بازار اصفهان وجود ندارد, این بازار شامل بازارچه های کوچک زیادی است که مجموعه آنها تبدیل می شود به بازار بزرگ اصفهان پس به این نکته توجه کامل داشته باشید.

آشنایی با بازار قدیمی اصفهان و گشت و گذار در آن

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر