آشنایی با باغ و مقبرة نادری از جاذبه های گردشگری مشهد - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با باغ و مقبرة نادری از جاذبه های گردشگری مشهد

باغ، مقبره و موزه نادری مکانی است به وسعت ۱۵۱۹۱ متر مربع که در ضلع شمالی خیابان علیا یعنی مابین دو کوچه نادری و مقبره نادری واقع شده است و عمارت مقبره تقریبا در وسط آن قرار گرفته است. در جلوی مقبره ایوانی است با چهار ستون سنگی، که خود ایوان قریب به یک ذرع و نیم از سطح باغ مرتفع تر می باشد. از طرف مشرق و مغرب دارای دو راهرو است که با پنج پله دیده می شود. در وسط ایران رو به جنوب (تقریبا) درب مقبره قرار گرفته است.

آشنایی با باغ و مقبرة نادری از جاذبه های گردشگری مشهد

درون مقبره محوطه ای است هشت ضلعی، که در پشت آن یعنی در شمال بنا صحنه برای نمایش ساخته اند. در دو طرف مقبره چهار اطاق بنا گردیده که دو اطاق شرقی فعلا در تصرف کتابخانه معارف می باشد. محوطه به مساحت ۵۳۹ متر مربع ساخته شده است. ازاره بنا را تا 20 / 1 متر از سنگ و بقیه را با آجر بنا کرده اند. بر پیشانی ایوان کاشی های خشتی نصب گردیده که دو قسمت می شود، قسمت بالا زمینه اش زرد و در وسط تاجی است که اطراف آن نقوش و تزئیناتی اسلیمی موجود می باشد.

بنا و وضع قدیمی مقبره: «فریزر» سیاح انگلیسی که خرابه بنای قدیمی قبر را در تاریخ ۱۸۲۲ میلادی مطابق ۱۲۳۸ هجری قمری دیده می نویسد: «بنا خیلی مستحکم و با آجر و سنگهای حجاری شده ساخته شده و جلوی طرف شرقی قبر درب مرمری است که سنگ آن را از مراغه آورده بودند.»

آشنایی با باغ و مقبرة نادری از جاذبه های گردشگری مشهد

آنچه از وقف نامه مستفاد می شود آنست که حیاط مقبره باغی بوده که دو باغبان رسیدگی می نموده و دو گلدسته داشته، نیز پهلوی درباغ یک سقاخانه ساخته بودند. خود مقبره دارای دو راه بوده و در ایران و چهار اطاق متصل به آن داشته، در درون مقبره هم دو عدد پرده زربافت نفیس، که پنج سال به پنج سال باید عوض می شده، موجود بوده است و از هریک از درب آن پرده مخملی آویخته بوده، نیز شانزده قندیل داشته است.

آشنایی با باغ و مقبرة نادری از جاذبه های گردشگری مشهد

به گفته مورخین، ضریح مرصعی هم داشته که سید محمد صفوی، معروف به شاه سلیمان [ثانی] (جلوس سه شنبه 5 صفر سال ۱۱۹۲، سقوط ۱۱۹۲)، از مقبره به حرم حضرت رضا (ع) نقل کرده است. او در سال ۱۲۹۷ شمسی، موقعی که برای تجدید بنای مقبره پی میکندند، در عمق ۸ متری قریب سیصد پارچه سنگ سیاه به اشکال مختلف به دست آمد، که برخی به شکل استوانه به قطر و شعاع نیم ذرع بودند، بعضی هم ستونهایی تراشیده و خوب. از قرار مسموع مشابه این ستونها با همین جنس سنگ در عمارت خورشید کلات به کار رفته است. عمارت خورشید کلات به دست معماران هندی برای نادرشاه ساخته شده، نیز مسموع شد که قبر این معماران در کبود گنبد است.

نیز هنگام ساختمان مقبره نادر در عمق ۸ متری « ریخته» و ساروجی پیدا شد، که قسمتی از پایه های کنونی مقبره را بر روی آنها نهادند. از این دو مطلب می توان فهمید که اصل مقبره همین جا بوده است، که ساخته اند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور مشهد

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل اترک مشهد

هتل اطلس مشهد

هتل اعیان مشهد

هتل الغدیر مشهد

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر