آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

بانک ملی مرکزی کرمان

این بانک بر روی زمین های میدان ارگ قدیم کرمان ساخته شده است. میدان ارگ کرمان در زمان قاجار و اوایل حکومت پهلوی مرکز حکم رانی شهر و استان کرمان محسوب می شد. این میدان وسعت قابل توجهی داشته است اما در اجرای طرح ساماندهی و ایجاد بناهای مدرن و دولتی در شهر کرمان از وسعت این میدان به میزان زیادی کاسته می شود و پس از خیابان کشی در روی زمین های میدان ارگ قدیم بناهایی مانند بانک ملی مرکزی، اداره پست، دادگستری و... احداث می گردد.

 آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

طراح، زمین دشوار و قناس بانک را به خوبی سازماندهی کرده است. طراحی این بانک در دو بخش جدا از هم و در عین حال مرتبط با هم صورت گرفته که کلا حجم بنا را تشکیل می دهد یعنی بخش خدمات و بخش اداری بانک از همدیگر مجزا و در عین حال یکپارچه با یکدیگر عمل می کند. آرایش معمارانه بنا و تناسبات در مجموع تداعی کننده معماری مدرن بناست، ولی طراح بنا با کاربرد نقوش، رنگ، کاشی کاری و تفرق نقوش، نما را گسسته و خرد نموده و ترکیبی از شیوه مدرن و سنتی را در طراحی بانک ملی مرکزی کرمان به کار برده است. متأسفانه به دلیل فقدان مدارک موجود که مشخص کننده نام طراح این بنا باشد و از آن جایی که طراح اکثر ساختمان های بانک ملی ایران در این برهه از زمان بر عهده مهندس فروغی بوده ظاهرا طراحی بانک ملی مرکزی کرمان نیز به وسیله ایشان صورت گرفته است، زیرا شباهت چشم گیری بین این ساختمان با ساختمان هایی که توسط ایشان طراحی شده به چشم می خورد.

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

بیمارستان شفا

در زمان مدیر عامل وقت بهداشت، شادروان آقای دکتر محمود دادگر، در محل تاریخی اردوگاه آقامحمدخان قاجار معروف به زمین های قلعه آقا محمدخانی در فاصله ۱۰ کیلومتری خارج از مرکز شهر کرمان در سال ۱۳۳۹ ش. آسایشگاه مسلولین به مساحت اولیه ۴۵۰۰ متر مربع شکل پیدا می کند که در قالب ۳ بخش در آن زمان به صورت بخش های مردانه، زنانه و کودکان پذیرش و درمان بیماران مسلول جنوب شرق کشور را عهده دار می شود. در سال ۱۳۵۶ آسایشگاه مسلولین برچیده شده و تبدیل به بیمارستان ۳۵ تخت خوابی عمومی می شود و در سال ۱۳۵۹ با داشتن بخش های جراحی عمومی و داخلی بیمارستان با تجهیزات بهینه ای به کار خود ادامه می دهد. در سال ۱۳۶۳ بخش های زنان و زایمان، چشم، اعصاب و جراحی ترمیمی و بعد با احداث ۲۵۰۰ متر مربع ساختمان، بخش های جدید را در خود جای می دهد و به صورت مرکز آموزشی - درمانی مجهزی در می آید. چیدمان طراحی فضاهای درمانی و آموزشی - بیمارستان طوری صورت گرفته که فضای کافی را برای بخش های اقامتی مستقل و دپارتمان های مختلف بیمارستان مدنظر قرار داده است.

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

جداسازی مسیر بیماران و کارکنان بیمارستان و دانشجویان طوری صورت گرفته که کار درمان، پژوهش و آموزش را به پیش می برند به طوری که فعالیت بیمارستان و کاردرمان توسط ناظران مختل نشود. طراح بهترین جهت قرارگیری ساختمان را نسبت به نور خورشید برای بخش پرستاری و مراقبت از بیماران در نظر گرفته است؛ به طوری که آفتاب صبحگاهی دلپذیر، گرمای کم، مزاحمت کم نور آفتاب (احتياج به تاریک کردن اتاق نیست) و هوای ملایم در عصر ها، احساس آرامش و امنیت را در بیماران بر می انگیزد اما اتاق هایی که رو به شرق و غرب هستند به نسبت و از آفتاب زمستانی بهره کمتری می برند، اختصاص به بخش هایی داده شده که دارای اقامت متوسط کوتاهی از افراد است. طراحی بعضی از ساختمان های بیمارستان شفا را شرکت مهندسی مشاور فهیم انجام داده است.

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

خانه شهر

با توجه به رشد و گسترش سریع شهرها متأسفانه اصول معماری و شهرسازی گذشته فراموش شد، اما از نمونه های خوبی که در این دوره برای طراحی بافت شهری کرمان می توان از آن نام برد کوی استانداری و مجموعه خانه شهر است که علاوه بر محصور کردن فضا به خصوصیت پویایی و ایستایی فضاهای محصور توجه نموده است و با توجه به عناصری مانند استانداری شهر کرمان در مسیر گذر و در جوانب دیگر شورای شهر (خانه شهر) همراه با فضاهای پیرامونی اش از سویی دیگر به این فضا اعتبار مکانی بخشیده است؛ ضمن این که با ایجاد رشته ای از فضاهای محصور و متباین به این فضاها مقياس انسانی بخشیده است.

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

در پایان این نوشته لازم است بیان شود که با وجود جست و جوهای فراوانی که در زمینه سابقه بناهای فوق صورت گرفت متأسفانه هیچ سند مستندی در رابطه با سوابق این بناها موجود نبود و این نشان از بی توجهی مسئولان امور شهری و معماری طی دوران گذشته نسبت به ثبت شناسنامه ای هر بنا دارد. در هر حال امید آن می رود که با توجه به گسترش رشته های معماری در ایران، در آینده ای نه چندان دور شاهد احداث بناهایی بسیار باشکوه و الهام گرفته از فرهنگ معماری سنتی کشورمان باشیم.

آشنایی با بناهای ارزشمند شهر کرمان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر