آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان - 5.0 out of 5 based on 2 votes

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

مهاباد هزاران سال پیش از ظهور اسلام احداث گردیده است. این قریه در ۲۴ کیلومتری شمال غربی شهر اردستان قرار دارد. از شمال به کویر مرکزی و از جنوب به روستاهای سرهنگچه، خرم آباد، و کسوج و از مشرق به سهامیه و از مغرب به موغار محدود است.

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

فاصله آن تا موغار شش کیلومتر و تا شهر کاشان حدود ۷۰ کیلومتر است. طول جغرافیای آنجا ۵۲ درجه و ۱۳ دقیقه و عرض ۳۳ درجه و ۳۱ دقیقه و ارتفاع از سطح دریا ۹۹۵ متر است. ظهر مهاباد حدود دو دقیقه قبل از اصفهان و ساعت دوازده تهران برابر با دوازده و دو دقیقه و سی و سه ثانیه مهاباد است. هوای آن به سبب نزدیکی به کویر در تابستان گرم و در زمستان سرد است و اختلاف درجه حرارت در شب و روز زیاد و در تابستان درجه حرارت در روز به بیش از ۴۴ درجه سانتی گراد است و حداقل درجه حرارت در بعضی از زمستان ها به ده درجه زیر صفر می رسد.

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

آب کشاورزی مهاباد از قنات کویر و چاه تامین می شود. قنات کویر یکی از قنات های معظم ایران است که مادر چاه آن در اراضی بالای امامزاده سلطان حسین علی روستای ابیازن نطنز در دامنه کوه کرکس قرار دارد. بنا به اظهار مطلعين مهاباد این قنات بیش از دو هزار سال است که حفر شده و فاصله مظهر آن تا مهاباد به خط مستقیم در حدود ۲۶ کیلومتر و در مسیر طبیعی جوی به دلیل پیچ و خم زیاد در حدود ۳۷ کیلومتر است. عمق مادر چاه قنات کویر بیست و دو متر است که پس از عبور از حدود چهل حلقه چاه به طول دو کیلومتر آب آن در روی زمین ظاهر می شود و بقیه مسیر تا مهاباد به طور روباز است. آب دهی قنات در فصول گرما ۵۲۸ اینچ و در بقیه فصول ۳۶ اینچ است. یکی از خصوصیات منحصر به فرد این قنات این است که در طول مسیر از حلقه چاه ها بر آب آن افزوده می گردد. آب قنات کویر به چهار دانگ (سهم) تقسیم می شود که سهم آن متعلق به مهاباد و سهم آن مربوط به روستای میلا گرد نطنز است.

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

قنات کویر پس از عبور از روستای میلا گرد از سه نقطه دیگر نیز آب هایی به آن افزوده می شود که عبارت اند از: قنات خلخالی حدود ۶ اینچ که آب آن کیفیت آب قنات کویر را ندارد. آب رودخانه گوره و آب چشمه معروف به «ابریشمی» که فصلی است. تمام این آبها به هم پیوسته معروف به قنات مهاباد و به ۱۲۸۰ سهم (دانگ) تقسیم و به صورت خرده مالکی بهره برداری می شود. علاوه بر آب قنات، مهاباد، دارای بازده حلقه چاه عمیق است. آب آشامیدنی آن جا لوله کشی شده و از آب قنات قادر آباد در ۱۳ کیلومتری مهاباد که آب بسیار گوارایی است و در سال ۱۳۶۶ از امیر حسین خان عامری (م. ۱۳۶۷ ش) فرزند امیر اسدالله خان عرب عامری اردستانی خریداری شده تأمین می شود. علاوه بر آب قنات مزبور، آب چاه عمیق شش اینچی که در بالای مهاباد با دو منبع قرار دارد مورد استفاده اهالی است.

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

ناصرالدین شاه قاجار مهاباد را به عنوان تیول در اختیار مسعود میرزا ظل السلطان (۱۲۶۶ - ۱۳۳۶ ه. ق)، فرزند خود که حاکم اصفهان بود قرار داد. عمال این حاکم جبار و با نفوذ و قدرتی که در پرتو حکومت ظل السلطان داشتند به تعدی و تجاوز به جان و مال مردم آنجا و ایجاد مزاحمت های بی مورد برای اخاذی و چوب زدن و زندانی کردن اشخاص متنفذ محل می پرداختند که این عوامل موجب عدم پیشرفت علم و دانش در مهاباد شد و مدتی وقفه در تحصیل علم و دانش برای طالبان آنجا ایجاد کرد. با برقراری حکومت مشروطه و پس از آن مردم باهوش و با استعداد مهاباد با کوشش و مجاهدت جبران گذشته را کرده و به تحصیل پرداختند. اکنون افراد تحصیل کرده در کلیه رشته ها از میان مردم آنجا برخاسته اند که مصدر مشاغل مهم در نقاط مختلف کشور هستند.

در تیر ۱۳۰۱ مرحوم میرزا اسدالله کاوه زاده به دستور اداره فرهنگ اصفهان مأمور تأسیس مدرسه در زواره شد که در اول مهر آن سال به نام مدرسه شماره ۱۹ نوزدهمین مدرسه در حوزه معارف اصفهان) از محل اعتبارات موقوفه حاجی لطفعلی خان ترشیزی در مدرسه قدیمی او دایر شد و کاوه زاده تا مهر ۱۳۰۶ مسئولیت اداره مدرسه را عهده دار بود.

آشنایی با تاریخ مهاباد اصفهان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند