آشنایی با تالاب انزلی، مشهورترین تالاب آب شیرین ایران

همه جای کشور ایران از جنوب گرفته تا شمال و از شرق گرفته تا غرب، دارای نقاط دیدنی و جذابی است که در هیچ جای دنیا نمی توان مشابه آن را یافت. یکی از زیباترین نقاط طبیعی ایران نیز در در سمت شمال و اندکی به سمت غرب قرار گرفته است، تالاب زیبای انزلی می باشد که بعید به نظر می رسد نام آن تا به حال به گوش شما نخورده باشد، حال اگر مایل هستید بیشتر در مورد این منطقه زیبا و جذاب و توریستی اطلاعات کسب کنید، بهتر است در ادامه این متن با ما همراه باشید.

تالاب یا مرداب انزلی در شمال ایران و در استان گیلان قرار دارد. تالاب انزلی دارای مساحتی در حدود ۳۷۴ هزار هکتار است. این تالاب یکی از بزرگترین زیستگاه‌های طبیعی جانواران ایران محسوب می گردد و سالانه تعداد زیادی پرنده مهاجر از کشورهای اطراف به سوی این تالاب پرواز می کنند که این منظره بسیار دیدنی است.  تالاب انزلی دارای چند جزیره در دل خود نیز می باشد.

تالاب به مناطق مردابی و آبگیری گفته می شود که به صورت طبیعی یا مصنوعی، دایم یا موقت با آب راکد پر شده است.

تالاب انزلی یکی از تالاب‌های طبیعی و ایرانی می باشد که دارای ۱۱ رود اصلی و ۳۰ رود فرعی بوده که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها با جریان‌های سطحی جمع شده و به حوزه آبریز تالاب می ریزند. حداکثر عمق آب تالاب به ۵/۲ متر می‌رسد

تالاب انزلی یکی از زیباترین مناظر آبی ایران و منطقه انزلی است. این تالاب محل تخم ریزی ماهیان و محل سکونت پرندگان بومی و مهاجر می باشد. همانطور که گفته شده در داخل این تالاب جزایر زیبایی نیز وجود دارد و شهرهای بندرانزلی و آبکنار نیز در ساحل این تالاب قرار گرفته اند. بیش از ۱۰۰ گونه پرنده ۵۰ گونه ماهی و نیز صدها گونه گیاهی در این تالاب مستقر هستند. از سال ۱۳۵۴ تالاب انزلی مورد حفاظت قرار گرفته است و به یکی از مهم ترین نقاط تولید خاویار در دریای خزر تبدیل شده است. این تالاب سالانه توریست های زیادی را به خود جذب می کند.

لاله مرداب یکی از زیبا ترین گیاهان مرداب می باشد که در این تالاب نیز وجود دارد و معروف ترین گیاه این تالاب می باشد. علاوه بر این پرندگان زیادی نظیر اردک، مرغابی، کاکا و غیره نیز در این تالاب زندگی می کنند.

شرایط آب و هوایی

تالاب انزلی دارای تابستان‌ های گرم و مرطوب و زمستان‌ های سرد می باشد. از نظر آب و هوا بیشتر شبیه انزلی است به جز این که رطوبت تالاب بیشتر از مناطق مجاور خود می باشد. حداقل حرارت منطقه تالاب در زمستان نزدیک به صفر می شود و به ندرت پایین تر از صفر می رسد و در تابستان نیز بین ۳۳ تا ۳۶ درجه سانتیگراد می باشد.

گفته می شود که در گذشته عمق این تالاب در حدود 8 متر بوده است اما امروزه به دلیل افزایش سطح رسوب ها عمق این تالاب به حدود 2 متر کاهش یافته است. رویش‌های گیاهی در تالاب انزلی را می توان به دسته گیاهان حاشیه ای، شناور و غوطه ور طبقه بندی کرد.

      تالاب انزلی دارای چند رودخانه اصلی به نام های سوسر روگا، پیر بازار روگا، چپ خاله، راست خاله یا نهنگ روگا و مهدی روگا یا کلویر روگا می باشد.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر