آشنایی با تنگه واشی فیروز کوه

شاید باور این که تهران هم دارای مناطق گردشگری طبیعی زیبایی باشد برای خیلی از افراد سخت باشد ولی ممکن است. تنگه واشی یا با نام دیگر تنگه ساواشی یکی از این مناطق بسیار دیدنی به حساب می آید که در فصل تابستان می توان به عنوان یک جاذبه گردشگری نزدیک به تهران مورد استفاده قرار گیرد.

دقت کنید که افرادی که می خواهند در فصل تابستان به این مکان بروند باید امکانات کافی برای یک پیاده رویی 3 کیلومتری در دل کوهستان و از میان صخره ها و وسط آب را با خود به همراه داشته باشند.

علت نامگذاری این تنگه هم به خاطر عبور از رودخانه های ما بین کوه های فیروز کوه می باشد که تنگه اول به نام واشی و تنگه دوم سا نام گرفته اند، که آبشار مد نظر در انتهای سا قرار گرفته است.

آشنایی با تنگه واشی فیروز کوه

برای رفتن به این مکان دیدنی می توانید از جاده تهران- فیروز کوه استفاده کنید که در 2 کیلومتری این جاده با وارد شدن به جاده فرعی مسیر روستایی جلیزجند بعد از تقریبا طی کردن مسافت 10 کیلومتری و رسیدن به خود روستا می توانید مزارع و چمنزارهای بسیاری را مشاهده کنید، اما هنوز به مقصد نرسیده اید و باید حدود 4.5 کیلومتر دیگر طی کنید تا به ابتدای مسیر پیاده روی تنگه واشی برسید.

فاصله دو تنگه از یکدیگر حدودا 2 کیلومتر است که با گذر از اولی به تنگه دوم خواهید رسید، و این دو تنگه را دشتی به نام دشت ساواشی از یکدیگر جدا کرده است. نمی توان به درستی و با دقت میزان زیبایی دو تنگه را با یکدیگر مقایسه کرد و تا اینجا بدانید که هر دو از زیبایی وصف ناشدنی برخوردارند که هر لحظه شما را به این وا می دارند که تنی به آب بزنید. گذر از تمامی این دو تنگه چیزی بیش تر از 45 دقیقه طول نخواهد کشید.

آشنایی با تنگه واشی فیروز کوه

خیال اینکه این مکان تنها به مناظر زیبای طبیعی ختم می شوند و از هر گونه آثار تاریخی بی بهره اند را از سر خود بیرون بیندازید، چون این مکان دارای یکی از کتیبه های تاریخی بر جای مانده از زمان قاجار بوده که با حکم فتحعلی شاه در این مکان حکاکی شده است. این کتیبه در ذهن شما کتیبه های موجود در شیراز را تداعی می کند. این کتیبه نمایانگر حوادث اتفاق افتاده در زمان فتحعلی شاه هستند که دور تا دور چهارچوب آن روایت گردیده اند و تصاویر موجود در میانه آن مربوط به نقوش شکارگاه و تصاویری مربوط به شکارچیان روی اسب و سلاح آنها است.

با اینکه در آن زمان محل احداث این سنگ بنا در محلی به دور از بلایای طبیعی اعم از نور آفتاب، بارش باران قرار گرفته و از این بابت در امان بوده ولی از آسیب های انسانی مورد آسیب هایی قرار گرفته که چهره آن را مخدوش کرده اند.

آشنایی با تنگه واشی فیروز کوه

وقایع بسیاری در دل این کتیبه و بنیان گذاری این روستای کوچک به عنوان بزرگ ترین شهر ایران وجود دارد. دقت کنید برای اینکه از این سفر هم مانند سفرهای دیگر لذت ببرید سعی کنید مواردی را رعایت کنید، این موارد شاید بیشتر از سفرهای قبلی به کارتان بیاید. چون در طول سفر از مسیر رودخانه و سنگلاخی با پای پیاده عبور خواهید کرد، بهتر است در صورتیکه از شرایط جسمانی مناسبی برخوردار نیستید احتیاط های لازم را انجام داده و حدالمقدور سفر نکنید و یا اینکه با همراهی دیگران باشید.

 

 آشنایی با تنگه واشی فیروز کوه

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر