آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

آثار باستانی و بناهای تاریخی، از جمله جاذبه های پرکشش برای جهانگردان در ایران به شمار می آیند. آثار تاریخی برجسته استان سیستان و بلوچستان، دارای اهمیت بوده و جهانگردان را به سوی خود می کشانند.

آثار و بناهای چندین هزار ساله در این استان، بازمانده فرهنگ های گوناگون، از جمله سفال دوران پیش از تاریخ دوران اسلامی است.

بازمانده شهر سوخته از 3 هزار و ۲۰۰ پ.م، معبد دهانه غلامان از دوران هخامنشی، آثار کوه خواجه از دوران اشکانی، تپه ها و گورستان های پیش از تاریخ بلوچستان، دژها و مکانهای زیارتی، و... استان، از برجسته ترین آثار باستانی و تاریخی است.

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

گنجینه ها/ موزه ها، از جمله گنجينه آثار باستانی، مردم شناختی و هنری زاهدان، گنجینه مردم شناختی شهر زابل، گنجینه میراث فرهنگی ایرانشهر، گنجینه نیروی دریایی چابهار، و دیگر نقاط، مکان هایی برای نمایش و بررسی آثار و اشیای مربوط به گذشته هستند، که به گونه علمی تنظیم و ترتیب یافته اند تا دگرگونی های تاریخی را نشان دهند. امروزه گنجینه ها از نشانه های فرهنگ بشری به شمار می آیند و شماری از جهانگردان را به سوی خود می کشانند.

معماری، نمایانگر خصوصیات جامعه در موضوع های گوناگون، بخصوص چارچوب های اجتماعی، اقتصادی، توان و علاقه هنری آن است. استان سیستان و بلوچستان از معماری منحصر به فردی برخوردار است، که در آن می شود توجه به اقلیم، انتخاب مصالح، راه حل های اقتصادی، تاریخ، سنت ها و منش مردم این استان را به وضوح دید. سبک معماری بناهای سنتی، در کنار جذب تعداد زیادی گردشگر، بزرگی و شکوه معماری آن ناحیه را نیز نشان می دهد.

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

مردم عشایر این استان در کنار آداب و رسوم و سبک های ویژه زندگی خود، به تنهایی از جاذبه های خاص و بی بدیل توریستی محسوب می شوند. این جاذبه جدای از اینکه گردشگران را به سمت خود جلب می کند، می تواند مورد عنایت دانشجویان و محققان رشته مردم شناسی نیز قرار گیرد.

استان سیستان و بلوچستان از مراکز مهم هنرهای دستی کشور است. در این استان هنرهای دستی، چون فرش و قالیچه، گلیم، خورجین، پشتی، سفره، پرده و حصیر، نمد، خامه دوزی، سوزن دوزی، پولک دوزی، آیینه دوزی، سکه دوزی، منجوق دوزی، سفال، خراطی و لنج سازی وجود دارد، که هر یک از آنها، نه تنها اصالت ایرانی خود را نگاه داشته اند، بلکه سوغات با ارزشی برای بازدیدکنندگان از استان سیستان و بلوچستان به شمار می روند.

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

کناره های آبی

کناره های آبی دریای مکران در استان سیستان و بلوچستان، در مدت ۶- ۷ ماه از سال، دارای آب و هوا مطلوب و معتدل است. هوای ملایم پاییز و زمستان، به همراه موج های آرام دریا در ساحل و پرندگان زیبای دریایی این ساحل، که از جاذبه های طبیعت به شمار می روند، از لحاظ صنعت جهانگردی، جذابیت داشته و با گسترش جهانگردی در این منطقه، به اقتصاد استان کمک خواهد کرد.

کویرها

کویرها با وجود جایگاه نامناسب زیستی، دارای ویژگی های بی مانندی هستند، که هریک از این ویژگی ها، در صورت برنامه ریزی و به هنگام کردن ارزش های بالقوه آن، می توانند به مناطقی دل انگیز و پرکشش تبدیل شوند.

بیابان ها و کویرهای استان سیستان و بلوچستان، دارای ویژگی هایی است، که می تواند از جاذبه های پر توان جهانگردی شمرده شوند. آب و هوای کویر، برای نیمی از سال دل پذیر است. آسمان پر ستاره کویر استان، برای جهانگردان و دوستداران مناظر زیبا، دیدنی و شگفت انگیز است.

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

کویر لوت، بزرگ ترین چاله فلات درونی ایران، که بخشی از آن، بین سیستان و بلوچستان قرار دارد، با درختچه های اسفناج وحشی و درختان گز و بیابانهای دهستان لوتک، به ویژه پیرامون تاسوکی در سیستان و نصرت آباد، شمس آباد بمپور، اسپکه نیک شهر، شندان و جالق سراوان در بلوچستان، از جمله نقاط با ارزش دیداری و جهانگردی هستند.

کویر نصرت آباد که در شمال شرق شهرستان زاهدان قرار دارد، نمونه مناسبی از زیبایی زیستگاه های طبیعی در مناطق گرم و خشک است. وجود جنگل های گز و تاغ و همچنین حضور گونه های مختلفی از پستانداران وحشی، چون: آهو، شغال، کفتار، و پرندگانی مانند کبک و تیهو، و... به این منطقه کویری شکوه خاصی داده است.

دژ نوشیراون

دژ ویرانه ای به نام نوشیروان در بخش دشتیاری وجود دارد، که آن را از دوره اسلامی دانسته اند.

آشنایی با جاذبه های تاریخی و فرهنگی جنوب شرقی ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر