آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل

اردبیل یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در ایران می باشد. آب و هوای این شهر بسیار مطلوب می باشد. بهترین زمان برای مسافرت به این شهر فصل تابستان می باشد. مناظر کوهستانی موجود در اطراف اردبیل یکی از جاذبه های موجود در آن است. شهر اردبیل در استان اردبیل قرار دارد. یکی از دلایلی که این شهر زیبا معروف شده است آثار تاریخی و مناظر طبیعی موجود در آن است.

اردبیل در اوستا به نام آرتا ویل به معنای شهر مقدس است. به دلیل اینکه این شهر در گذشته از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. اردبیل یکی از شهرهای ایران است که در بین مردم جهان معروف می باشد. باستان شناسانی که در این شهر تحقیقات خود را انجام داده اند، به این نتیجه رسیدن که آثار تاریخی موجود در اردبیل مربوط به سده ششم می باشد. باستان شناسان با انجام تحقیقات جدید توانستن اکتشافات جدیدی که مربوط به هشت هزار سال پیش می باشد را پیدا کنند. این اکتشافات جدید در شهر یئری مشکین شهر انجام شد.

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

میدان عالی قاپو یکی از میدان های مشهور اردبیل می باشد، به طوری که شما حتما یکبار این نام به گوشتان رسیده است. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان معروف ترین آثار تاریخی این شهر در میدان عالی قاپو قرار گرفته است. شیخ صفی الدین اردبیلی موسس فرقه ی صفویه می باشد. این بنا برای یادبود این عالم ربانی به دست فرزندش ساخته شده است. شاهان صفوی نسبت به شیخ ارادت خاصی داشتند به همین دلیل، قسمت های مختلفی را به این بنا اضافه کردند. مقبره مادر شاه طهماسب، گنبد الله، نقار خانه و... بخشی از افزودنی هایی است که در دوره های مختلف به این آرامگاه اضافه شده است. حتی آرامگاه شاه اسماعیل صفوی نیز در این بنا وجود دارد.

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل

موزه چینی خانه اردبیل

موزه چینی دارای قدمت ۴ هزار ساله می باشد. این بنا در رواق اصلی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی قرار دارد. شیخ بهایی دانشمند و شاعر بزرگ ایران طراحی آن را انجام داده است. این بنا دارای نقوش اسلیمی، طلا کاری های زیبا و مقرنس های رنگی می باشد، که باعث بخشیدن جلوه ای خاص به آن شده است. این بنا به گونه ای ساخته شده است که در برابر زلزله مقاوم باشد، این نکته دلیل دیگری برای معروفیت این بنا شده است. موزه چینی دارای تالاری شامل طاق نماها و شاه نشین می باشد. 

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل

مسجد جامع اردبیل

یکی از جاذبه های مذهبی اردبیل مسجد جامع یا نام دیگر آن جمعه مسجد می باشد. این مسجد به دوره سلجوقیان بر می گردد. با اسنادی که در اختیار است مشاهده می شود در زمان ساسانیان و پیش از اسلام در این مکان آتشکده ای وجود داشت. و این بنا در دوره ی اسلامی در قرن پنجم هجری به مسجد تبدیل شده است. گنبد خانه بخش اصلی مسجد جامع را تشکیل می دهد که مساحت آن قابل ملاحظه می باشد.

موزه مردم شناسی

موزه مردم شناسی اردبیل در یکی از حمام های این شهر به نام حمام آق نقی قرار گرفته است. نام دیگری که این حمام دارد حمام ظهیر الاسلام است. این نام بیشتر در میان مردم و گردشگران معروف است. موزه ی مردم شناسی اردبیل دارای مجسمه ها و پوشش های مختلفی می باشد. با بازدید از این موزه می توانید با آداب و رسوم و پوشش مردم این منطقه در گذشته بیشتر آشنا شوید. این موزه بهترین مکان برای بازدید گردشگران می باشد. پیشینه ی تاریخی این حمام به دوره ی ایلخانی ها برمی گردد. در ابتدا حمام توسط آقا نقی ساخته شد و پس از آن ظهیر الاسلام آن را خریداری کرد. با مرمت و بازسازی هایی که بر روی آن انجام داد باعث بزرگتر شدن و رونق آن شد. به همین دلیل این حمام به نام این دو فرد شناخته شده است.

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل

آرامگاه شیخ امین الدین جبرئیل

آرامگاه شیخ امین الدین جبرئیل در روستای کلخوران و در فاصله ی ۳ کیلومتری از شهر اردبیل قرار گرفته است. این بنا متعلق به سده ی دهم هجری قمری می باشد. به عنوان یکی از آثار تاریخی با قدمت بالا در این شهر می باشد. با کمی تامل در منابع تاریخی متوجه می شوید که شیخ امین الدین پدر شیخ صفی الدین اردبیلی می باشد. این بنا در میان مردم از جایگاه بالایی برخوردار است. این آرامگاه تاریخی به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در ایران شناخته شده است. این بنا نیز مربوط به دوره ی صفویه می باشد. این آرامگاه به شکل هشت ضلعی ساخته شده است. محققین این بنا را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در دوران صفویه معرفی کرده اند.

آشنایی با جاذبه های گردشگری اردبیل 

 

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر