آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

در بخش جنوب غربی تپه های شهر سوخته منطقه وسیعی وجود دارد که سطح آن از شن پوشیده شده است و مجموعا حدود ۲۵ هکتار مساحت دارد. این قسمت از تپه های شهر سوخته برخلاف منطقه مسکونی شرقی یا منطقه مرکزی تپه ها، ظاهرا از وجود آثار معماری خالی و سطح آن صاف و یکنواخت است. تا سال ۱۹۷۲ میلادی تصور می شد که این بخش از شهر سوخته تنها شوره زار و شنزار بی حاصلی است، اما در این سال ضمن حفر یک گودال کوچک آزمایشی برای برداشتن نمونه های خاک، نخستین گور به صورت تصادفی پیدا شد. از آن پس این بخش از شهر سوخته نیز مورد توجه و بررسی باستان شناسان قرار گرفت. این بخش از تپه های شهر سوخته از نظر کلی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می شوند و گورستان در بخش شمالی آن قسمت قرار دارد و فاصله آن با قسمت جنوبی که با گودالی عظیم از بخش دیگر جدا می شود حدود ۹۰ متر است.

آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

در اکتشافات صورت گرفته در شهر سوخته، یک گودال آزمایشی چهار لایه منفک شده از هم دیده شد که لایه نخست ترکیبی از شن های رسوبی یا سنگریزه با قطر تقریبا ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر است. لایه دوم ازیک لایه نمک سخت که میانگین ضخامت آن تقریبا ۲۰ سانتی متر است، تشکیل شده است. لایه سوم حاوی  لایه نمک دیگری است که در ترکیب با خاک های نرم و سستی قرار دارد و در نهایت لایه چهارم خاکی به رنگ سبز است که عمده گورهای شهر سوخته در آن قرار دارند. اگر چه این میزان گور برای یک محوطه به بزرگی شهر سوخته نه تنها مقدار زیادی محسوب نمی شود، بلکه می توان آن ها را تعدادی کوچک و کم نیز در نظر گرفت، زیرا شهر سوخته تقریبا یک هزار و چهار صد سال آباد بوده است. اما علت پایین بودن تعداد گورها در شهر سوخته را می شود در نکات زیر اشاره کرد:

آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

الف: شهر سوخته در طی لایه های ۵ تا ۷ (۲۷۰۰ - ۲۵۰۰ پ.م.) یعنی تنها در حدود صد سال یا اندکی بیشتر از شکوفایی بهرمند بوده است.

ب: آزمایشهای زمین شناسی و نیز عکسهای هوایی نشان دهنده فرسایش عظیم در قسمت بزرگی از جنوب غربی گورستان است، یعنی محلی که می توان تصور کرد که گورستان در آن جهت ادامه می یافته است، در حقیقت یکی از گورها (شماره ۲۰۰) در بخش فرسوده گورستان قرار داشته است و نیمی از آن نیز در اثر فرسایش شدید از بین رفته است.

آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

ج: احتمال دارد که آزمایش ها و محاسبه های انجام شده نادرست بوده و آزمایش های دقیق تر تعداد درست گورها را به دست دهند یا اینکه گورستان دیگری در آن نزدیکی وجود دارد که در حال حاضر از آن بی خبریم.

د: دليل آخر کمبود تعداد گورها می تواند استفاده دوباره از گورها باشد، به این ترتیب تعداد گورهای شماره و محاسبه شده ممکن است کمتر از تعداد واقعی مدفون شدگان باشد.

آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

پس از شناسایی اولیه گورستان، شش گمانه آزمایشی زده شد. نخستین گورهای شهر سوخته در این گودالها و در عمق یک متر و نیم از سطح زمینهای اطراف به دست آمد. مصالح مورداستفاده در ساختمان این گورها تنها خشت خام بوده و اشیای تدفینی معمولا شامل سفال، اشیای استخوانی، فلزی، سنگی، پارچه، و مهر بوده است. اغلب مهرها در کنار بازوی اسکلتها قرار دارند. به طور کلی بیشتر اشیای تدفینی را ظروف سفالی تشکیل می دهند که بدون هیچ ترتیبی نزدیک سر و پای اسکلتها قرار داده شده اند. شکل ظروف و نوع آنها دقیقا مشابه ظروفی است که در قسمت مسکونی شهر سوخته پیدا شده است. در این گورها به ندرت ظروفی از جنس سنگهای آهکی و سنگ صابون با نقوش ساده هندسی دیده می شود. در یکی از گورها شنی فلزی مدوری از جنس مفرغ پیدا شده است که به نظر می آید آیینه بوده است. تنها اسلحه فلزی دیده شده کاردی است که همراه با یک گلدان از یکی از قبور به دست آمده است. طلا تنها در سه قبر و آن هم به مقدار بسیار کم مشاهده شده است. غیر از اشیای کوچک، اشیای دیگری چون حلقه های مختلف از سنگ لاجورد، مهرها، اشیای ساخته شده از سنگ چخماق، استخوان، سنگ شیشه، و چوب نیز در گورها به دست آمده است.

 آشنایی با جاذبه گردشگری شهر سوخته

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر