آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران

دوره ۱: جز شماری از سفال های خشن با ماده چسبنده شن درشت، بیشتر سفال های دوره اول، چرخ ساز بوده است. بیشتر سفال های این دوره در دوره دوم نیز دیده شده است. سفال های این دوره بیشتر سخت و استوار و خوب پخته شده اند. رنگ های خاکستری و سرخ، رنگ های رایج بوده اند، سفال سرخ دارای پوشش نازکی به رنگ کرم و یا نخودی بوده و تزیین هایی بر روی آنها نقش شده اند.

بررسی سفال این دوره نشان داده است، که به احتمال بسیار دوره ۱ بمپور، کهن ترین دوره استقرار در این محوطه باستانی نیست و پیش از آن هم کلنی های جمعیتی در این محل وجود داشته است.

آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران

دوره ۲: سفال دوره ۲ برخلاف دوره پیش، زیاد است و بیشتر آنها از اتاق A  پیدا شده اند. این سال ها به شکل کاسه و خمره نقش دار با تزیین های هندسی و در مواردی با نقش های جانوری و به گونه استثنایی با نقش درخت خرما هستند. جز چند مورد، تمامی آنچه از دوره نخست به دست آمده در این دوره نیز دیده می شود.

سفال های سیاه بر روی زمینه خاکستری، که از تپه نور آباد در جنوب جيرفت و باختر بمپور پیدا شده، همانند سفال بمپور ۲ و ۱ می باشد، که نشانگر گسترش فرهنگ بمپور تا آن ناحیه است. این گونه سفال در نظیر آباد، در پیرامون کلات در پاکستان نیز به دست آمده است. به این ترتیب گسترش همین فرهنگ به سوی خاور هم دیده می شود. در پیرامون خود بمپور، چون دژ سردق و تپه چاه حسینی، آثار بمپور ۱ دیده شده است.

آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران

دوره ۳: سفال دوره ۳ نیز مانند سفال دوره های ۱ و ۲ می باشد، با این تفاوت او که پیوند مستقيم بمپور با جنوب منطقه سیستان و تپه هایی مانند موندیگاک ۴ و روستای موراسی گوندای را به روشنی نشان می دهد.

دوره ۴: ظرفها و اشیاء دوره ۴ را خمره ها، لیوان ها و کاسه هایی تشکیل می دهند، که دارای تزیین های طبیعی، چون درخت خرما و نقش های هندسی هستند. سفال این دوره همانند سفال به دست آمده از گورهای خوراب است و به ویژه سفال دوره ۳ و ۴ نشانگر رسیدن مردمان جدیدی به این سرزمین است.

دوره ۵: سفال های این دوره از نظر ساخت و کیفیت، سست تر از سفال های دوره های پیش است. این سفال بدساخت، بدبخت و بدون پوشش است. گونه نقش دار آن، دارای نقش های جانوری و هندسی است. سفال این دوره از سویی با سفال های به دست آمده از تپه های شنا و قلعه فارس، شباهت هایی دارد. سفال طبقه ۲ همین دوره نیز دارای پیوند انکارناپذیری با سفال های پیدا شده از محوطه «کولی» در مکران پاکستان است.

آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران

دوره ۶: این سفال ها بیشتر خمره های زیبایی با نقش های جانوری هستند، همانند سفال هایی است، که در شبه جزیره عمان و کرانه های جنوبی خلیج فارس به دست آمده اند. بر پایه بررسی های به عمل آمده معلوم گردید، که بمپور و به ویژه آثار دوره های نخستین آن، همانند موندیگاک و روستای موراسی گوندای است؛ در حالی که بیشتر پیوند بمپور در دوره های پنجم و ششم با باختر، خلیج فارس و عمان بوده است. در اواخر دوره سوم، اثر رخنه سفال های محلی در تزیین های سفال بمپور دیده می شود و در نقش های جدیدی در این دوره نمایان گردیده، که در دو سوی مرزهای ایران و افغانستان و در کنار رود هیرمند نیز دیده شده است.

آشنایی با خصوصیات سفال های تاریخی شرق ایران

آثار تاریخی دیگر

در روستای هتیک سرشناس به زیارت، گنبد سلطان باباحاجی وجود دارد. وی نیز از عارفان و دراویش بزرگ بوده است.

در روستای محمدی، گنبد شیخ محمد مرشد، که از صوفیان بزرگ نقش بندی بوده است، وجود دارد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر