آشنایی با خلیج مکزیک

خلیج مکزیک در حاشیه اقیانوس اطلس واقع شده است. این خلیج توسط قاره آمریکای شمالی احاطه شده است. خلیج مکزیک حدود 300 میلیون سال پیش در نتیجه تکتونیک صفحات زمین شکل گرفت. حوضه خلیج مکزیک تقریبا بیضی شکل است و تقریبا 810 مایل دریایی  گسترده دارد و طبقه های مختلفی از سنگ های رسوبی را دارا است. این منطقه از طریق تنگه فلوریدا بین ایالات متحده و کوبا و دریای کارائیب و از طریق کانال یوکاتان بین مکزیک و کوبا به بخشی از اقیانوس اطلس تبدیل شده است. با وجود اتصالات باریکی که با اقیانوس اطلس دارد خلیج مکزیک دارای دامنه های بسیار زیاد جزر و مدی است. حوضه خلیج مکزیک حدود 1.6 میلیون کیلومتر مربع (615000 متر مربع) است. تقریباً نیمی از حوضه خلیج مکزیک را آب های کم عمق تشکیل داده است. خلیج مکزیک یکی از مهم ترین مناطق تولید نفت در جهان است که شامل یک ششم از کل تولید ایالات متحده آمریکا می باشد.

آشنایی با خلیج مکزیک

سابقه تاریخی و پایه های علمی

تصور می شود که خلیج مکزیک حدود 250 میلیون سال پیش با ریختن یا شکستن صفحات تکتونیکی آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آفریقا آغاز شده است. هنگامی که این اجزاء از یکدیگر جدا شدند، منطقه ای از سطح اقیانوس بین آمریکای شمالی و جنوبی ایجاد شد که به حوضه خلیج مکزیک تبدیل شد. مدت کوتاهی پس از تشکیل این حوضه، دسترسی به آب سر ریز شده این به حوضه محدود شد و بخش زیادی از آب دریا تبخیر شد. این موضوع کاملاً واضح است چرا که امروزه بخش بزرگی از حوضه خلیج مکزیک به دلیل این رویداد توسط یک لایه نمکی پوشیده شده است. پس از جنبش های پوسته ای، حوضه خلیج مکزیک به یک منطقه پایدار تبدیل شد و از آن زمان تاکنون باقی مانده است.

ویژگی های خلیج مکزیک

خلیج مکزیک به طور کلی توسط فلات قاره های موجود در اطراف خود شناخته می شود. این فلات ها، جایی که عمق آب بیش از چند صد فوت است، محل های بسیار مهم اکتشاف نفت در گذشته و تا حال بوده-اند. فلات ها به دامنه های قاره ای می رسند که این امر منجر به ایجاد دشت عمیق تری در کف خلیج مکزیک می شود که با عنوان سیگیبی دیپ شناخته می شوند. نمک خمیری و قابل انعطاف از عمق حوضه خلیج مکزیک با توجه به وزن پوسته های قاره ای و شیب رسوبات در طول زمان فشرده شده است.

آشنایی با خلیج مکزیک

حقایق جالب در مورد خلیج مکزیک

آیا می دانید که خلیج مکزیک نهمین بدنه بزرگ بر روی زمین را داراست و از برخی از بزرگ ترین شرکت-های ماهیگیری در جهان حمایت می کند؟ خلیج مکزیک یک فضای دیدنی با تنوع گونه ای شگفت انگیز است. با این وجود می تواند یکی از خطرناک ترین فضاهای دیدنی باشد. در این جا به برخی از حقایق جالب در مورد خلیج مکزیک خواهیم پرداخت که شما را برای یادگیری بیشتر در مورد این مکان منحصر به فرد مشتاق می-کند.

آغاز باستان و اکتشافات اخیر

 خط ساحلی خلیج مکزیک حدود 3550 مایل است که از نوک فلوریدا تا نوک یوکاتان و 236 مایل دیگر آن در کوبا قرار دارد. جریان گلف استریم که از جریان های آب گرم خلیج مکزیک آغاز می شود، یکی از قوی ترین جریان های اقیانوسی در جهان است. اولین بررسی اروپایی از خلیج مکزیک توسط آمریگو واسپوشچی در سال 1497 صورت گرفت. جمعیت این کشور در ایالات متحده در امتداد خلیج تا سال 2025 به 61.4 میلیون نفر می رسد که دارای 40 درصد افزایش است.

اکوسیستم و حیات وحش در خلیج مکزیک

سواحل خلیج، طیف وسیعی از زیستگاه ها را شامل می شود. از جمله پوشش گیاهی شناور، مناطق مهم قله ای، مناطق دریایی و بیش از 5 میلیون هکتار تالاب. در خلیج مکزیک 31 حوضه آبریز بزرگ وجود دارد. تالاب ساحلی خلیج مکزیک 28 درصد از کل تالاب های ایالات متحده را تشکیل می دهد و 41 درصد از کل ذخایر آب را شامل می شود.

آشنایی با خلیج مکزیک

لوئیزیانا یک منطقه مهم برای میلیون ها پرنده مهاجر است که در خلیج مکزیک پرواز می کنند. این منطقه شامل تقریباً تمام گونه های مهاجر پرنده در شرق ایالات متحده و هم چنین بسیاری از گونه های غربی است. فناوری رادار نشان داده است که صدها میلیون پرنده در طول مهاجرت از خلیج مکزیک عبور می کنند و هر روز 2.5 میلیون پرنده مهاجر در لوئیزیانا استراحت می کنند.
 29 گونه دریایی در خلیج مکزیک وجود دارد. مانند دلفین، نهنگ، نهنگ های نیش دار وغیره. بسیاری از گونه های پستانداران دریایی در خلیج مکزیک در معرض تهدید یا خطر انقراض هستند.

آشنایی با خلیج مکزیک


خلیج مکزیک دارای پنج گونه از لاک پشت های دریایی در معرض خطر است. از جمله این لاکپشت های دریایی ریدل کمپ، لاک پشت های دریایی هاکسبیل، لاک پشت های دریایی سبز، لاک پشت های دریایی لاجردر و لاک پشت های دریایی لیتربک را می توان نام برد.
 49 گونه کوسه در خلیج مکزیک زندگی می کنند. که از آن جمله سیلکی، بول، لمون، وایتیکیپ اوشنیک، داسکی، تایگر، ترشر را می توان نام برد. اسلا هول بوکس چند سال پیش به عنوان مکان اصلی برای دیدن کوسه ها و نهنگ ها در گروه های بزرگ هنگام مهاجرت سالانه بود. این منطقه در حال تلاش برای ایجاد تعادل در صنعت اکوتوریسم با حفاظت از این جانداران است.
سارگاسیوم جمعیت گسترده ای از جلبک های دریایی است که می توانند آنقدر بزرگ و متراکم باشند که بتوان آنها را از فضا شناسایی کرد. منات ها یک جاندار شناخته شده از سواحل فلوریدا هستند. آنها می-توانند به طول 12 فوت برسند و بیش از 1500 پوند وزن داشته باشند.

آشنایی با خلیج مکزیک

نهنگ های اسپرم برای تولید مثل به خلیج مکزیک می آیند. گروه های خانوادگی این نوع نهنگ از زنان و جوانان بالغ تشکیل شده است. جمعیت این خانواده ها در خلیج مکزیک  500 تا 1500 نفر است و زمانی که نهنگ های نر به دیدار آنها می آیند این تعداد می تواند تا 3000 برابر افزایش یابد.

آشنایی با خلیج مکزیک
 فلوریدا تنها کشوری در ایالات متحده است که دارای سازه های صخره ای مرجانی گسترده در نزدیکی سواحل خود می باشد. بیش از 60 درصد از صخره های مرجانی در ایالات متحده در اطراف جزایر هاوایی قرار دارند. صخره های مرجانی تنها در اکوسیستم های خاص با عمق و درجه حرارت مناسب آب و ترکیب مناسب مواد مغذی و امواج مناسب رشد می کنند.

آشنایی با خلیج مکزیک
مرجان سیاه در خلیج مکزیک زندگی می کند و یکی از کمیاب ترین مرجان های موجود در دریاهای عمیق است و تا 2000 سال نیز عمر خواهد کرد. روش های مختلف ماهیگیری و سایر تفریحات ساحلی مورد علاقه خود را می توانید در کنار صخره های مرجانی زیبا انجام دهید. اکوسیستم های صخره ای و مرجانی در فلوریدا بسیار متنوع هستند. این اکوسیستم ها هم چنین از 6000 گونه جاندار نظیر 520 نوع ماهی حفاظت می-کنند. در خلیج مکزیک 128 گونه از ستاره های دریایی، جوجه های دریایی، 55 گونه مرجان نرم؛ و 63 گونه از مرجان های سنگی زندگی می کنند. مرجان های الخورن در حال حاضر از جمله گونه هایی هستند که در حال انقراض می باشند و از سال 1980 تاکنون بیش از 90 درصد جمعیت آنها کاهش یافته است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر