آشنایی با درب های معروف سرزمین هند - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

تنوع درها و ورودی ها در هند، زمینه جالبی از فرهنگ هندی را ارائه می دهد. زیباترین و نفیس ترین این درها در استان تامیل نادو در خانه بازرگانان شهر چتیناد است، چرا که درها هرچه آراسته و مجلل تر باشد تمول صاحب خود را بیشتر نشان می دهد و به طور غیرمستقیم نشان از طبقه اجتماعی یا کاست صاحبان خود دارد. از سوی دیگر، این تمایل به اظهار طبقه اجتماعی باعث شده است تا بازرگانان از طیف گسترده ای از صنعت گران و هنرمندان منبت کار هندی حمایت و پشتیبانی مالی کنند و نفیس ترین آثار هنری به وجود آید. هرچند بازرگانان هندی برای حفظ موقعیت ظاهری شان در اجتماع حمایت کرده اند، این امر وسیله ای شد تا آنان طی قرون به عنوان بزرگ ترین حامیان صنایع هنری به خصوص منبت کاری شناخته شوند.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

در ورودی خانه در فرهنگ هند، سمبول آستانه ای است که افراد از آن می گذرند و از فضای عمومی و باز خارجی به فضای مقدس و خصوصی درون منزل می رسند. این ورودی ها اغلب بسیار بزرگ و با ابهت است و شامل یک جفت در سنگین چوبی با قاب بندی های ضخیم به قطر حدودا یک متر است. این درها نه تنها ضخامت دیوار کنارشان را می پوشاند، بلکه، به مقدار قابل ملاحظه ای نیز جلوتر قرار می گیرد و فضای خاصی را ایجاد می کند. در بالای این قاب نیز قطعه ای افقی، پهن و جلو آمده به شکل سایه بان وجود دارد که به آن تاج در گفته می شود. درها نیز مانند خانه ها، در طول زمان عوض می شود. در خانه های کوچک تر یا حتی خانه های رعیتی و روستایی قرن نوزدهم، درهای ورودی کوچک بود، اما به زیبایی، سادگی و با کنده کاری های جسورانه متکی بر طرح های منحنی و سه بعدی آراسته شده بود. از نظر اسطوره شناسی، طرح اصلی این شمایل ها را پرندگان، حیوانات و تزیینات گیاهی تشکیل می داد. رایج ترین این طرح ها، طرح طوطی، درخت مو، گل لوتوس و الهه تندرستی لاکشمی بود.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

با رشد و توسعه اقتصادی هند جنوبی در اواخر قرن نوزدهم، به تدریج دروازه های ورودی، هیئت سلطنتی یافت و به همان میزان آراستگی و تزیینات آن ها نیز افزایش یافت. چنان که قطر درها به سه متر رسید و ردیف های ساده و حجم های مهره گونه که قاب درهای اولیه را در برمی گرفت، به تزیینات پیچیده با هزاران ردیف اشکال ریز و مینیاتوری آهو، طوطی، اسب، فیل و درخت مو تبدیل شد، که گاهی انسان هایی کوپید (الهه عشق) مانند در میان آن ها پدیدار می شد. هنر شمایل نگاری سبک قرن شانزده و هفده در دوره حکومت نایاکا همواره منبع الهام هنرمندانی بوده که تحت حمایت و سلیقه بازرگانان هندی منبت کاری می کردند؛ چنان که شیوه معماری و تزیینات مربوط به آن، در اوایل قرن بیستم، به شیوة طرح های سنتی سلسله سلطنتی نایاکا و طرح های حجاری شده روی سنگ های معابد این خاندان بازگشت.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

یک طرح رایج نایاکا، تصویر سواری است بر یک اسب در حال جهش که طرح هایی از حیوانات و گیاهان آن را در برگرفته است. از دیگر طرح های مهم این دوره، شمایل یک فیل است که به همراه الهه تندرستی در بالای درها و ستون ها ظاهر می شود. این فیل مفهومی اسطوره ای دارد و بیش از هر چیز اولین جلوه عظمت سلطنتی است. شیر افسانه ای بالی نیز از شمایل های مسلط بر طرفین پیش آمده قاب در هاست که علاوه بر ظاهری سلطنتی، برای حفظ تعادل بیشتر در پای تیرچه اصلی قاب در تعبیه می شود.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

منبت کاری روکش های چوبی ارابه ها

چهار سوی ارابه ها با روکش های چوبی که منبت کاری بسیار ریز و نفیسی دارد، پوشیده می شود. در بعضی از ارابه ها، ارتفاع این روکش ها به پنج متر نیز می رسد. شمایل های اصلی این روکش ها، خدایان و الهه هاست که به همراه عده کثیری از نگهبانان، زنان، رقاصه ها، نوازندگان، چهارپایان افسانه ای و گل های لوتوس احاطه شده است. تمام این طرح های انسانی، گیاهی و حیوانی به طور فشرده در یک جا جمع شده است تا کتیبه های مصور روایت واری را پدید آورد.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

این شمایل نگاری های خاص روکش هاست که با تشابه شان با اصل سنگی شان در معابد، خود را به یک معبد خاص مربوط می سازد. در گوشه های ارابه نیز براکت هایی اضافه می شود که تیزی گوشه ها را بیشتر تقویت می کند. براکت ها اغلب به شکل شیری قوز کرده به نام یالی، دوشیزگانی به همراه یک طوطی و ظرفی در دست، اسب هایی خیز برداشته با سواران شان يا حجم های کوچک معبدگونه است. پانل ها یا روکش های هر طبقه به صورت ردیفی تنظیم می شود. متداول ترین شکل، پانل های سه ردیفی است و طرح های اجرایی منبت کاری نیز در سه ردیف صورت می گیرد.

آشنایی با درب های معروف سرزمین هند

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور هند

تماس با ما

تور هند نوروز 94

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر