آشنایی با دریای ژاپن

       دریای ژاپن در بین مجمع الجزایر ژاپن، ساخالین، شبه جزیره کره و روسیه واقع شده است. مجمع الجزایر ژاپن این دریای خروشان را از اقیانوس آرام جدا می­ کند. این دریای زیبا با ژاپن، کره و روسیه هم مرز است. اگر طالب دیدن این دریا هستید از این سه کشور می ­توانید به تماشای این دریا بروید. بین دریای ژاپن و دریای مدیترانه تقریباً می­ توان گفته که هیچ مرزی وجود ندارد. نبود مرز بین این دو دریا باعث شده تا این دو دریا از جهات مختلفی به هم شبیه باشند. به عنوان مثال شوری آب این دو دریا تقریباً مشابه یکدیگر است. گونه­ های گیاهی و جانوری دو دریا را می­ توان یکسان تصور کرد. دریای ژاپن دریاچه یا جزیره ­ای ندارد.

 ساحل ­های این دریا نیز بزرگ نیستند. در این ناحیه از کره زمین فقط و فقط دریا وجود دارد و دریا وجود دارد. غیر از آبی زلال و آبی رنگ چیزی دیده نمی­ شود و تا چشم کار می­ کند دریا است. تعادل ایجاد شده در دریای ژاپن که با ورود و خروج آب ایجاد می­ شود به دلیل اتصال این دریا به دریاهای همسایه و اقیانوس آرام است. رودخانه ­های بسیاری به این دریا ریخته می ­شوند. با این وجود سهم مبادله آب این رودخانه ­ها تنها 1 درصد است. آب دریای ژاپن دارای غلظت بالایی از اکسیژن محلول است. بالا بودن اکسیژن آب دریا منجر به افزایش بهره ­وری بیلوژیکی خواهد شد.

آشنایی با دریای ژاپن

به همین دلیل نیز ماهیگیری یکی از فعالیت­ های پر رونق این دریا محسوب می­ شود. حمل و نقل کشتی­ های تجاری، مسافربری و جنگی در این ناحیه به شدت بالا است. دلیل این امر نیز مسائل سیاسی پیچیده در این منطقه است. در سال­های اخیر به دلیل رشد اقتصادی کشورهای شرق آسیا رفت و آمد در این دریا به طور پیوسته افزایش یافته است.

تاریخچه

     قرن­ها پیش دریای ژاپن برای حمله مغول­ها حفاظت شده است. این دریا مدت­ها توسط کشورهای آسیایی و اروپایی مورد حفاظت بوده است. چرا که یک منطقه استراتژیک می ­باشد. اکسپدیشن ­های روسیه در سال 1743 نقشه ساخالین و جزایر ژاپن را تعیین کردند تا دیگر مشکلی برای بهره برداری از منافع دو منطقه وجود نداشته باشد. در دهه 1780 فردی فرانسوی به نام  ژان فرانچوئیز دل گالوپ از طریق تنگه ­ای که بعداً به نام او نامگذاری شد به سمت شمال دریای ژاپن حرکت کرد.

آشنایی با دریای ژاپن

 در سال 1796 نیز یکی از افسران دریایی بریتانیا به نام  ویلیام رابرت بورتون تنگه تارتاری و سواحل شرقی خلیج فارس و شبه جزیره کره را بررسی کرد. در بین سال­های 1803-1806 ناوبر دریایی روسیه به فرماندهی آدام یوهان فون کروزنسترن در حالی که سراسر جهان را با کشتی طی نمود دریای ژاپن و سواحل شرقی جزایر ژاپن نیز پشت سر گذاشت و یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت. در سال 1849 یکی دیگر از کاوشگران روسی به نام جنادی نولسکی تنگه بین قاره و ساخالین را کشف کرد و بخش شمالی تارتاری را نقشه برداری کرد. کشف و طراحی خود خدمت بزرگی به این منطقه کرد.

 جغرافیدانان و تاریخدانان بسیاری به او ادای احترام کرده ­اند. اکسپدیشن­ های روسیه در سال­های 1853-1854 و 1886-1889 برای اندازه گیری دمای سطح و ثبت جزایر این دریا دست به کار شدند. آنها هم چنین شخصیت سیکلون جریان­های دریایی را نیز ثبت کردند. دیگر سفرهای برجسته قرن نوزدهم شامل اکتشاف و بررسی آمریكای شمالی، اقیانوس آرام (1856-1853) و رفت و آمدهای برلین چلنجر (1872-1876) است. زندگی بسیاری از آبزیان این دریا توسط برازنیکوف در سال­های 1899-1902 بررسی شد. مطالعات علمی ژاپن در این دریا در سال 1915 شروع شد و از دهه 1920 به طور سیستماتیک دنبال شده است.

آشنایی با دریای ژاپن

آب و هوا

      آب و هوای دریای ژاپن آب و هوایی گرم و مرطوب است. اگر فکر می­ کنید که بهترین آب و هوا برای گردش و تفریح را انتخاب کرده اید سخت در اشتباه هستید. برای سفری تفریحی به این منطقه اندکی صبر کنید. این مدل آب و هوا به دلیل تبخیر آب دریا است که رطوبت بسیاری را تولید می ­کند. این میزان رطوبت در ماه ­های اکتبر و مارس به اوج خود خواهد رسید.

پس از این ماه­ ها بادهای شمال غربی به این منطقه ورزش می­ کنند و رطوبت را را با خود به کشورهای همسایه خواهند برد. این تبخیر به سمت جنوب مهاجرت کرده و عاملی برای بارش برف در سواحل کوهستانی غرب ژاپن خواهد بود. در چنین حالتی یک زمستان ساختگی را در این مناطق مشاهده خواهید کرد که با بارش باران و موج­ های خروشان همراه است. این آب و هوا می تواند منجر به تخریب سواحل ژاپن شود. امواج سونامی بسیار زیادی در این دریا به ثبت رسیده است که تصور آن نیز بسیار ترسناک و وحشتناک خواهد بود. این مناطق همیشه تحت تاثیر تبخیر آب دریا هستند.

آشنایی با دریای ژاپن

سردترین ماه در این منطقه ماه­ های فوریه و ژانویه هستند. دمای هوا در این ماه ­ها به 20 درجه زیر صفر خواهد رسید. در ایده آل­ ترین حالت و در گرم­ترین منطقه جنوبی دمای هوا نزدیک به 5 درجه سانتیگراد خواهد بود. 25 درصد قسمت شمالی دریای ژاپن در اکثر ماه ­های سال یخبندان است و چندین ماه برای آب شدن یخ این مناطق زمان لازم است. سواحل سیبری و تنگه تارتاری از جمله این مناطق هستند. زمان و میزان انجماد در این مناطق در سال­های مختلف متفاوت است.

بنابراین یخ­ها در اواخر ماه اکتبر شکل می­ گیرند و تا ماه ژوئن نیز وجود دارند. پوشش ­های یخ در سرتاسر خلیج ­ها دیده می­شود و به همین دلیل تکه­ های یخ آزاد در آب وجود دارند. از بخت بد حادثه ذوب شدن همین یخ ­ها در بهار منجر به ایجاد جریان­های آب سرد در مناطق شمالی دریای ژاپن خواهد شد. در فصل تابستان سرعت وزش باد به 2 تا 7 متر در ثانیه خواهد رسید. البته سرعت آن همیشه متغیر و جهت آن نیز در مناطق مختلف و فصول سال متفاوت خواهد بود. این بادها هوای گرمن و مرطوب را از شمال اقیانوس آرام به سمت زمین­ های آسیایی خواهند برد. گرمای هوا در ماه اوت در شمال دریای ژاپن 15 درجه سانتیگراد و در جنوب این دریا 25 درجه سانتیگراد است.

آشنایی با دریای ژاپن

بارندگی سالانه در شمال غربی این منطقه از 310 میلی متر تا 500 میلی متر متفاوت است. در جنوب شرقی نیز از 1500 میلی متر تا 2000 میلی متر گزارش شده است که یک آمار متنوع و خیره کننده است. الگوی ابری مصنوعی که کارمان نام دارد در سرتاسر دریای ژاپن مشاهده خواهد شد. این الگو نیاز به الگویی پایدار از ابرهای پایین رانده شده دارد که توسط باد به این سو آن سو برده شده ­اند. دریای ژاپن به همین دلیل است که از جزایر کوچک کوهستانی تشکیل شده است. دریای ژاپن با بادهای مکرر رو به رو است. آسمان این دریا همیشه ابری است.

آشنایی با دریای ژاپن

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر