آشنایی با دهکده پزشکان

دهکده ای کوچک در شهرستان تفرش از توابع استان مرکزی که به دهکده پزشکان معروف است. اما چرا؟ روستایی که از 180 خانواده آن 175 پزشک به جامعه معرفی شده اند. یک اتفاق عجیب و باور نکردنی است که در هیچ روستا و شهر دیگری اتفاق نیوفتاده است. دهکده دلارام که با نام های تراران و طراران نیز معرفی شده است، یک روستا از دهستان بازرجان است. متاسفاه این روستا نیز مانند روستاهای دیگر کشور با کاهش جمعیت در سال های اخیر مواجه شده و جمعیت حال حاظر این روستا 30 خانوار و یا 68 نفر است. اما در سال های گذشته این روستا حدود 180 خانواده جمعیت داشته اشت که 175 نفر آن ها پزشک شده اند؛ یعنی بیش از نیمی از جمعیت روستا در گذشته پزشک شده اند.

 از مشهورترین و شاخص ترین چهره های پزشکی که در این روستا به دنیا آمده اند می توان به احمد پارسا، متخصص در دانش گیاه شناسی نوین ایران و پروفسور اردشیر قوام زاده، پدر پیوند مغز و استخوان ایران اشاره کرد. دلیل کثرت تعداد پزشکان از این روستا به اعتقاد اهالی آن تغذیه از گردو بوده است. از جاذبه های گردشگری مهم این دهکده، درخت گردوی 1000 ساله آن است که 5 شاخه اصلی دارد و به درخت انوشیروان معروف است.

اهالی این روستا دلیل نامگذاری این درخت را کاشتن آن در زمان انوشیروان ساسانی بیان کرده اند. از دیگر جاذبه های گردشگری این دهکده قلعه دختر، تخت رستم، کوه سه سوراخ و... است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر