آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

گل فشان

در شمال شرقی شهر چابهار، در ۲۰ کیلومتری روستای کهیر و در دشت پهناوری به همین نام، که در مسیر جاده تنگ - گالک قرار گرفته است، پدیده طبیعی گل فشان وجود دارد، که نام محلی آن «بولو بولو» است. این پدیده با پرتاب ل و همراه با متصاعد شدن گاز از ژرفای زمین، نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. این گل فشان در سالیان دراز با پرتاب گل به پیرامون خود، تپه ای از گل به وجود آورده است، که هیچ گونه ای از گیاهان در این خاک رشد و نمو نمی کند.

آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

دژ پیروز گته

دژ پیروز گته بر فراز تپه سنگی در میان دره تیس قرار دارد. گمان می رود این دژ از آثار دوران اشکانی باشد، ولی در دوران ساسانی آباد و مسكون بوده و شاید نام پیروز گرفته شده از نام پیروز، پادشاه ساسانی باشد، زیرا تاریخ نگاران بر این باورند که این استحکامات از پیروز، پادشان ساسانی (۴۵۹ - ۴۸۴م)، که وی را کوشان شاه نیز می خواندند به یادگار مانده است.

دژ بلوچ گته

این قلعه بر بالای کوهی واقع شده است و بقایای دیوار و یک برج دیده بانی از آن باقی مانده است. در مقبره ای به شکل هرمی، که مصالح آن از سنگ و ساروج بکار رفته است و آثار دیوار و برج های دژ، در اطراف محوطه مرکزی و پیرامون قلعه بالایی قرار دارد.

این قلعه در قدیم اسم دیگری داشته است، ولی از زمان کوچ مردم بلوچ ها به این منطقه، به بلوچ گته تغییر نام داده است.

آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

غار بان مسیتی

در پاین کوه شباز بند، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی درست مجاور همدیگر واقع شده اند. مردم بلوچ به کلیت این غارها «بان مسیتی» گویند.

در داخل یکی از غارها، در عمق یک متری از دهانه غار، مقبره ای دیده شده است. درب ورودی مقبره درست رو به دره تیس و در جهت و امتداد دهانه غار است.

آثار دیگر تیس

آثار تاریخی، ویرانه ها و گورستان ها و گورهای سنگی در این آبادی وجود دارند، که عبارت اند از: بند پله بند، بندهای دهانه رأس تیس، گورهای سنج کمیلی، گورهای جنانی کچ، گورهای تپه نهادلی، گورهای کراشیب، گورستان زرآباد و شیر وگ شنگ، ویرانه های شبازند، تیس کوپان، گود انگریز، و ...

آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

آثار شهر چابهار

در شهر چابهار و پیرامون آن، آثار تاریخی بسیاری وجود دارد، که بیانگر جایگاه ویژه بازرگانی و اجتماعی این ناحیه در دوره های گذشته است. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

آرامگاه سید غلام رسول

آرامگاه سید غلام رسول در گوشه خاوری شهر چابهار قرار گرفته است. بنایی با گنبد و دیوارهای سفید کم رنگ است. پس از ورودی، که در گوشه باختری بنا قرار گرفته، صحن بزرگ حیاط قرار گرفته و آرامگاه در گوشه باختری آن قرار دارد. بر پیشانی ورودی بنا، تزیین های نقاشی رنگی با طرح های نقش دار ستاره ای سوراخ دار وجود دارد. فرم پلان بنا می رساند که در دوران سلجوقی ساخته شده و در دوران صفوی نیز نقاشی های زیبایی بر روی دیوارها صورت گرفته است.

درخت مکرزن

این درخت به لور، انجیر هندی، بائوباب نیز سرشناس است. شاخه های آن به پایین سرازیر شده و در لای شن ها ریشه می دوانند و پهنه بزرگی را فرا می گیرند. این درخت صدها سال دیرینگی دارد و جزو آثار تاریخی چابهار به شمار می رود.

آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

دژ پرتغالی ها

دژ پرتغالی ها روبه روی جاده چابهار به تیس، بر فراز تپه ای مشرف بر خلیج چابهار قرار دارد. این دژ دارای دیوار و دو برج میباشد و در محوطه ای به درازای ۵۴ و پهنای ۲۶ متر بنا گردیده است. پرتغالی ها پس از پایان کار ساختمان دژ، توسط انگلیسی ها از این ناحیه رانده شدند.

آثار دشتیاری

چاه پلان

چاه پلان، در نزدیکی روستای پلان قرار گرفته و با آجر ساخته شده است. آن را به روزگار کوروش، پادشاه هخامنشی نسبت داده اند. چاه دیگری نیز در مسیر جاده تیس کوپان به همین شکل وجود دارد.

شهرستان خاش

مهم ترین آثار تاریخی شهرستان، عبارت اند از:

دژ ناصری، دژ حیدر آباد، دژ کمال آباد، مسجد جامع خاش، گورستان هفتاد ملا، درختان کهن سال، محوطه های پیش از تاریخ، گونه ای معماری همانند معماری صخره ای در پیرامون تفتان، سنگ نگاره های تفتان، آسیاهای آبی، بافت پیشین شهر خاش.

 آشنایی با دژهای تاریخی جنوب شرقی ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر