آشنایی با رودبار و جاذبه های آن

رودبار که به لهجه رودباری،روبار تلفظ می شود یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز شهرستان رودباراست .این شهر وسیع‌ترین و متنوع‌ترین و زیباترین شهرستانِ استان گیلان است. این شهر در مسیر اتوبان تهران-رشت و در ۲۶۸ کیلومتری تهران و ۶۰ کیلومتری رشت قرار دارد.

رودباریک  منطقه کوهستانی است و بلندترین شهرستان استان گیلان به شمار می آید. رودبار می دروازه ورودی گیلان از طریق مرکز کشور است. کوه های بسیار زیبای این منظقه ، به صورت رشته های موازی با دره های زیبا  فضای دل‌انگیزی را به وجود آورده اند. از این رو می توان گفت این جاذبه های طبیعی رودباراست که باعث جدب گردشگر در این منطقه شده است  و بهترین زمان برای مسافرت به این منظقه به دلیل سرسبزی و طراوت بیشتر  فصل های بهار و تابستان هستند.

آشنایی با رودبار و جاذبه های آن

تپه مارلیک

"تپه مارلیک" که با نام "چراغعلی تپه" نیز شناخته میشود در دره گوهر رود استان گيلان قرار دارد. اين تپه ی وسیع در كنار باغهای زيتون و بيجارهای برنج قرار دارد. تپه مارلیک تاریخچه ای 3000 ساله دارد و مربوط به تمدن های باستانی است در کاوش های انجام شده  توسط دکتر عزت اله نگهبان (باستان شناس) در تپه مارلیک ۵۳ گور کشف شد، این قبرها متعلق به سلاطین آماردی بودند. در این قبرها از اشیای گران قیمتی همچون طلا و نقره مجسمه های برنزی و سفالی تا ابزار آلات جنگی مانند سرگرز، پیکان، شمشیر و  کلاه خود یافت شده است. تپه مارلیک گنجینه ای گران بها از هنر و تمدن بشر را درخود نگه داشته است، از نظر زمین شناسی این تپه یک تپه طبیعی و صخره ای است که ازسنگهای سولفات آهن تشکیل شده است و  شکافهای بزرگی در آن وجود داردکه  باعث شده تا حیواناتی از قبیل موش و مار به فراوانی در آن لانه کنند. نام مارلیک از واژگان گیلکی "مار" و "لیک" که به معنی (سوراخ)  است برگرفته شده است. در روایتی دیگر مارلیک را برگرفته از نام قوم آمارد می‌ دانند. آنها مارلیک را ساخته شده از ۲ کلمه ی "مارد" که اشاره به آماردها دارد و "لیک" که اشاره به (قوم) دارد می‌دانند. طبق این نظریه این تمدن به مردم آمارد تعلق دارد.

آشنایی با رودبار و جاذبه های آن

روستای داماش

داماش یکی از روستاهای ییلاقی جیرنده است که در  بخش عمارلو واقع شده است و در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رودبار و ۱۳۰ کیلومتری رشت و در استان گیلان قرار گرفته است روستا داماش در جاده رشت به تهران، و مابین مناطق لوشان و منجیل قرار گرفته است. روستای داماش جز مناطق کوهستانی رودبار و در رشته کوه های البرز واقع شده است این روستا در ارتفاع۲۲۰۰ متری از سطح آبهای آزاد قرار گرفته است. این روستا در سال ۱۳۸۷ با تلاش ساکنین منطقه به عنوان روستای نمونه گردشگری به ثبت رسیده است

از جاذبه های گردشگری این منطقه میتوان به گل سوسن چلچراغ اشاره کرد این گل اولین گیاهی است که به عنوان میراث ملی در ایران به ثبت رسیده است و به این دلیل به آن سوسن چلچراغ میگویند که با رنگ سفید و به صورت واژگون شکوفا میشود. گل سوسن چلچراغ گلی نادر و کمیاب است که ، فقط در روستای داماش و در منطقه لنکرن جمهوری آذربایجان میروید.

آشنایی با رودبار و جاذبه های آن

آشنایی با رودبار و جاذبه های آن

ییلاق سلانسر رودبار

سلانسر یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان رودباراست و از زیباترین ییلاقات رودبارو استان گیلان است .این منطقه در ۱۵ کیلومتری رودبار قرار دارد و دارای طبیعت بکر و زیبایی است که هر بیننده ای را مبحوت خود میکند.

ییلاق سلانسر ارتفاعی حدود 1250 متر از سطح دریا دارد و در دامنه این منطقه درختان تنومند و بزرگ و در ارتفاعات آن علفزارهای زیبایی وجود دارد. سلانسر به  تابستان های بسیار خنک مشهور است به دلیل ارتفاع زیاد و طبیعت مه گرفته ای که دارد منطقه ی بکر و زیبایی محسوب میشود.

آتشفشان درفک

درفک نام یک آتشفشان خاموش دررشته‌ کوه البرز است و در رشته کوهی هشت کیلومتری قرار گرفته شده است که از جنوب شرقی به شمال غربی کشیده شده و قله های مرتفعی دارد که احتمالا نام آنهارا شنیده اید. درفک آتشفشانی است که سال ها از آخرین فوران های آن می گذرد و میتوان گفت که جز بکرترین قله ها از نظرطبیعت و آب و هوا به شمار میرود..

نام  این قله را محلی ها با نام های دال فَک، دورفک، دُلفَک می شناسند و از ریشه ی دال فَک ( دٌلفَک) آمده است که در گویش دیلمی،بخش اول کلمه یعنی دال، نام پرنده‌ای از خانواده عقاب است وبخش دوم یعنی فَک به معنی آشیانه است. پس دالفک، به معنی آشیانه عقاب است.اما در روایتی دیگر آمده است که ، نام درفک از قوم دربیک گرفته شده است که  از ساکنان حوالی دریای خزر بوده ‌اند. امامعنای اول مانوس تر و متداول تر است.

درفک یکی از دیدنی ‌ترین جاذبه‌های طبیعی استان گیلان به شمار می رود. درفک درفصل پاییز، رویایی ترین آب و هوا را دارد. آب و هوای خنکی که  برخلاف هوای گیلان دم کرده و شرجی و مرطوب نیست.اگر در پاییز به درفک بروید رنگین کمانی از رنگ ها را خواهید دید.

درخت سرو هرزیل

درخت سرو هرزویل درختى کهنسال به ارتفاع ۳۰ متر و قطر تنه چهارمتراست و به روایات مختلف از ۱۰۰۰ تا۳۰۰۰ سال عمرکرده است و در خاک روستای هرزویل از توابع شهرستان رودبار ریشه دوانده است. حتى ناصرخسرو قبادیانى (شاعر نام‌آور ایران‌) در سفرنامه اش از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد کرده است

ساکنان این منطقه این سرو را "نظر کرده” می ‌دانند و برای نذورات خود اقدام به بستن پارچه و کوبیدن سکه و نصب بیرق میکنند. دیده شده  برخی افراد ناآگاه جهت نشانه گیری روی درخت اقدام به تیراندازی به این اثر طبیعی ملی نموده و موجب آسیب رسانی به این درخت با ارزش  می شوند.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر