آشنایی با سدهای قزوین - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با سدهای قزوین

سدها (بندهای) قزوین به ترتیب تاریخی از این قرارند:

1- سد شاوور - بندی که شاپور ذوالاکتاف بر روی رود زوار بسته بود و سد دهل بند بر روی آن بنا گردید.

۲- سد دهل بند یا دلف بند - منسوب به دلف بن عبدالعزيز بن ابی دلف عجلی به جای سد شاپور.

٣- بند قطنان به آن را مرحوم مولاوردیخان بر آب معروف به قطنان بسته و زمینه ای پریسه را که مالک بوده بر آن آب کشت می کرده است.

۴- بند شکسته قدیم، که احتمالا بند شاپور باشد.

۵- بندی که به فرمان ناصرالدین شاه بر روی رود دزج بسته اند به سال ۱۲۷۶ قمری به جای سد شکسته قدیم.

آشنایی با سدهای قزوین

۶- بند سید علی خان - بندی که برادر حاج میرکریم خان، سید علی خان پدر میرزا اسماعیل خان وکیل الرعایا و جد خاندان امیرشاهی در گردنه كماسار در دره ارنزک بالاتر از بند سپهدار بسته است.

۷- بند سپهدار - سدی که محمد ولیخان سپهدار تنکابنی بر روی رودخانه ارنزک در مقابل امامزاده باراجین به سال ۱۳۳۶ قمری با صرف مبلغ شصت یا هفتاد هزار تومان بست و در سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۳۷ قمری با آمدن باران شدید و پر شدن دریاچه پشت سد از شن و گل و لای و جاری شد آب آن با سیلاب به شهر و ایجاد خرابی در بناهای شمال و مشرق و قسمتی از جنوب قزوین آن سد از حیز انتفاع افتاد. بقایای آن هنوز برجاست.

آشنایی با سدهای قزوین

سبزی کاری های قزوین

سبزی کاری آقاجمالی، یا حکم آباد پنبه ریسه، یا قریه سبزی کاران در مشرق باروی شهر و غرب باغ های صفی آباد و سلیمان آباد از موقوفات آقا جمال وزیر و آن فضائی وسیع و مشجر و محل کشت سبزیجات و کاهو و گردشگاه اهالی در غیر فصل سرما بود اما اینک اندکی از آن باقی مانده و قسمت بیشتر آن زیر ساختمان رفته است.

سبزی کاری هزارجریب، یا حکم آباد هزارجریب به حکم آباد حکیم مغيثائی

حکم آباد مغيثائی یا حکم آباد راه کوشک ، بیرون دروازه راه کوشک واقع و در شمال آن زمین مشجر وسیعی بود که در آن کشت سبزیجات می شد و در غیر فصل سرما مانند حکم آباد پنبه ریسه گردشگاه عمومی بود.

آشنایی با سدهای قزوین

سبزه میدان های قزوین

سبزه میدان شمال باغ چهلستون ( موزه) - این محل شمالی ترین قسمت باغ سعادت آباد از اراضی زنگی آباد (مبارک آباد) است و پیش از جدا شدن از باغ مذکور در دوران قاجاریه محوطه خالی محصوری بوده است که دری جانب غرب نزدیک مدخل خیابان پیغمبریه داشته و در دیگری در شمال شرقی نزدیک مدخل خیابان فردوسی یا کوچه باغ قدیم و آن در را در دوران آبادی باغ سعادت آباد شاه صفی در ۱۰۴۳ (ه.ق.) با خیابان رو به شمال (همان کوچه باغ یا خیابان فردوسی فعلی) احداث کرده بوده و آن را «اقری قابو» می گفته اند به معنی در فرخنده یا در فرخندگی.

آشنایی با سدهای قزوین

در زمان حکومت لسان سپهر (۱۳۰۶ تا ۱۳۱۰ شمسی) با برآوردن دیواره کوتاهی که به فاصله های معین ستون های کم ارتفاع آجری و بر سر آن ستون ها کلاه خود مانندی از کاشی فیروزه رنگ داشت و میان ستون ها نرده های چوبی نصب بود محوطه مذکور را از باغ چهلستون جدا کردند و خیابان رشت را به خیابان شاه متصل ساختند و بقیه محوطه را به سبزه میدان اختصاص دادند، با باغچه های مدور تپه مانند برای گل کاری و خیابانی محاط به نرده آهنی گرداگرد درون محوطه و دکه ای چوبی برای فروش بستنی و لیموناد و غیره در وسط محوطه نصب کردند و با به راه افتادن رادیو، بلندگویی بر فراز دکه قرار دادند که اوایل شب اخبار و موسیقی پخش می کرد و علاقه مندان در خیابان داخل محوطه گردش و تفریح می کردند. نوبتی نیز با نصب پرده ای در عرض سبزه میدان فیلمی بر روی آن پرده نمایش دادند که دستگاه پخش آن را در بالکن طبقه دوم عمارت غربی سبزه میدان که تلفن خانه شهر در آن مستقر بود قرار داده بودند. در سال های پس از شهریور ۱۳۲۰ نرده آهنی گرداگرد سبزه میدان را برداشتند و با تعریض خیابان های چهار طرف از وسعت آن نیز کاستند. در حال حاضر حوض های سنگی و مجسمه علامه دهخدا زینت بخش آن جا و گردشگاه عمومی است.

آشنایی با سدهای قزوین

سبزه میدان خیابان سپه - پس از خراب کردن مهمان خانه واقع در جنوب خیابان سپه و چاپاخانه آن در حدود سال ۱۳۱۰ شمسی در محل آن ها سبزه میدانی احداث کردند که اطراف آن دیواره کوتاه با ستون های آجری و کلاه خود مانند از کاشی فیروزه ای بر سر و نرده چوبی در فاصله ستون ها داشت، اما بسبب نرسیدن آب رونقی نگرفت و چون خواستند خیابان سپه را تا عمارت ایستگاه راه آهن امتداد دهند آن سبزه میدان از بین رفت و یک رسته دكان ها در دو طرف این قسمت از خیابان تا تقاطع خیابان طهران ساخته شد.

آشنایی با سدهای قزوین

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر