آشنایی با سرزمین هند جنوبی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

هند جنوبی سرزمینی است بسیار پهناور که از فلات خشک و بایر دکن و ارتفاعات تامیل نادو تا دره های حاصل خیز پالا را، رودخانه کاوری و دیگر رودخانه هایی که از سوی شرق به طرف خلیج بنگال روان اند در بر می گیرد. تپه های پوشیده از جنگل و گردنه، نوار مرزی و ساحلی این شبه جزیره را از دریای عربستان جدا می کند.

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

هند جنوبی شبه جزیره ای است با ثروت های طبیعی فراوان. الماس و دیگر سنگ های قیمتی از دكن استخراج می شود. در تامیل نادو و آندره زمین های وسیعی به زیر کشت پنبه رفته که صنعت بافندگی را در این منطقه رونق داده است و منسوجات با ارزشی از آن حاصل می شود. همچنین، در کرالا و سواحل كارناتاکالا فلفل و میخک کشت می شود. در کنار این منابع طبیعی، وجود یک خط بازرگانی نیرومند دریایی، مبادلات دائمی کالا را سهل ساخته و بندرهای سواحل هند جنوبی را به دیگر کرانه های اقیانوس هند وصل کرده است. شبکه گسترده رودخانه ها و تالاب ها نیز مراکز اصلی درون مرزی را به سواحل متصل می کند.

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

جاذبه بازرگانی و سهولت سفر به این سرزمین، در طول قرون متمادی باعث مهاجرت دائمی مردم به هند جنوبی شده است به خصوص مهاجرانی از سرزمین هایی چون سواحل غربی افریقا، شبه جزیره عربستان، ایران و مجمع الجزایر اندونزی. بنابراین، تنوع جمعیت و به تبع آن و با همان نسبت تنوع عقاید مذهبی بسیار است. هرچند پرستش خدایان اصلی هندو بر زندگی قسمت اعظمیاز بومیان هند جنوبی حاکم است، زیر لایه های زنده ای از خدایان بومی نیز وجود دارد که تا حدودی با طیف وسیع هندوئیسم تلفیق شده است. برای مثال، پرستش ارواح در جنوب کرالا و کارناکای ساحلی قسمتی از آیین مذهبی غیر هندوئیسم را شکل داده است. آیین هندو، آیین سمبول هاست. در واقع، این سمبولیسم هندوئیسم است که با روایت های مذهبی مسائل را از عالم محسوس به نامحسوس سوق می دهد.

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

علاوه بر، هندوئیسم و بسیاری مذاهب بومی غیرهندو، جماعات مسیحی و مسلمان نیز در این سرزمین وجود دارد. عقیده بر آن است که مسیحیت، در اولین سده بعد از میلاد، به این ناحیه راه یافته است. جماعات مسیحی این منطقه خود را از قدیمی ترینها می پندارند. اسلام نیز، در سده هشتم م و با ورود بازرگان های عرب از طریق اقیانوس هند در سراسر هند گسترده شد.

برخلاف هند شمالی، که از قرن دوازده م به بعد، تحت انقیاد گروه های مسلمان ها تاخت و تازگر آسیای میانه و ایران بود، هیچ گاه فاتحان خارجی به هند جنوبی حمله نکردند و از آنجا که قسمت اعظم آن بین حاکمان محلی تقسیم شده بود، تا زمان نفوذ امپراتوری ویجایاناگارا در قرن چهاردهم م، یک حکومت واحد، بر این سرزمین حکمفرما نشد. با ورود سربازان ویجایاناگارا این امر صورت گرفت و تا زمان سلطه انگلیس این وضعیت تغییر اساسی نکرد. با مداخله انگلیس در سیاست این سرزمین، هند جنوبی به دو حکومت مدرس و بمبئی تفکیک شد. املاک و دارایی های شاهزادگان میسوره وتراوانکور هم از این سلطه بی تأثیر نماند.

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

مردم این ایالات محافظه کار و در مذهب به شدت متعصب و تندرواند. این دو خصلت بارز، بیش از هر جا، در هنر این سرزمین هویداست. در هند امروزی، هنر در همه اشکالش، موسیقی، رقص، معماری، مجسمه سازی و ... با قراردادهای اجتماعی تثبیت شده ای هدایت می شود تا استمرارش را بی وقفه و شکاف حفظ کند. در این میان، مجسمه سازی و کنده کاری چوبی در مقایسه با دیگر هنرهای تجسمی، ارزش و اهمیت بالاتری نزد ایشان دارد، چرا که این هنر نقش مهمی در زندگی مذهبی جماعت ها و جشنواره های مذهبی دارد. در واقع، ماده انعطاف پذیر چوب محمل بسیار مناسبی است برای خلق و آفرینش تصاویر سمبولیک و اسطورهای دینی شان. اما نکته مهم آن است که زمینه نمود و کاربری این هنر کاملا وابسته به معماری است. بدین معنا که منبت همواره به واسطه ساختمان چوبی معابد، ارابه خدایان، کاخ ها و... در معرض دید قرار دارد و معماران هندی خود منبت کاران آثار معماری خود اند. از سوی دیگر، می توان گفت که اگر در جنوب هند، مجموعه ای از هنرهای دستی و تزیینی وجود داشته باشد که در خدمت معماری داخلی باشد، بی شک منبت چوب از مهم ترین آن هاست.

آشنایی با سرزمین هند جنوبی

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تور هند

تماس با ما

تور هند نوروز 94

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر