آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلم هایی از کارنامه او- بخش اول


آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول

عباس کیارستمی را می توان آغازگر جهانی شدن سینمای ایران دانست. او با فیلم هایش کل دنیا را با سینما هنری ایران آشنا کرد و اعتباری به این سینما داد که هنوز هم اگر با یک خارجی صحبت کنیم و از وی راجع شناختش از سینمای ایران بپرسیم، قطعا قبل از تمامی کارگردانان سینمای ایران و حتی آسیای غرب، نام عباس کیارستمی را بر زبان خواهد آورد.
عباس کیارستمی در سالهایی وارد سینمای ایران شد که فیلم فارسی در سینمای کشورمان موج می زد. در ایران سینمایی سالهای سال رواج داشت که از آن با نام هایی همچون (فیلمفارسی) و یا (سینمای آبگوشتی) یاد می شود. در آن سالها ذائقه مردم سینمارو و حتی از آن بدتر، سلیقه بسیاری از منتقدین به دور همان نوع از سینما میچرخید. فیلم فارسی مجموعه فیلمهای مبتذلی را در بر میگرفت که داستانهایی کلیشه ای را روایت میکردند. در فیلمهای فارسی همواره دختر و پسری را می دیدیم که دچار عشقی جان افروز به یکدیگر شده بودند. یک پسر پولدار است و دختر فقیر و یا بالعکس، همواره یک نفر مانع این عشق است که بیشتر خانواده دختر یا پسر پولدار هستند. فیلم فارسی متاسفانه اخلاقیاتی را در جامعه آن موقع ایرانی رواج داد که بسیاری از بی اخلاقی هایی که حتی در حال حاضر نیز رواج دارد، به همان نوع از سینما و ذائقه مردم سینمارو مربوط می شود.

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول

رفتارهایی هنجار شکن که منشا خشونت و بداخلاقی می شوند عموما برگرفته از فیلم هایی هستند که خودشان منبع خشونت و جنگ و منازعه در سینما بوده اند. حال تصور کنید که در آن زمان، شخصی بنام عباس کیارستمی وارد می شود که دقیقا خلاف این جریان حرکت می کند. او مفاهیمی انسانی و اخلاقی را در فیلم هایش به تصویر میکشد که شاید بعضی از فیلمسازان آن دوره ابا داشتند که به ساخت همچین فیلمی دست بزند.
عباس کیارستمی را در سینمای داخل بسیار با مسعود کیمیایی مقایسه میکنند. مسعود کیمیایی حتی با وجود اینکه سه سال از عباس کیارستمی کوچک تر بود، اما با سرعت زیادی به پول و شهرت دست یافت و خیلی زود جای پای خود را در سینمای قبل از انقلاب ایران باز کرد. کیارستمی با اصرار توانسته بود تیتراژ فیلم قیصر را برای کیمیایی بسازد و از همین کار، کار حرفه ای خود را شروع کرده بود اما سالها بعد کیمیایی حتی نتوانست به گرد پای سینمای کیارستمی نیز برسد.

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول
عباس کیارستمی در طی سالها کار کردن و فیلم ساختن، موجی را در سینمای ایران شکل داد که بسیاری از سینماگران پس از وی، دنباله رو او شدند. جعفر پناهی از جمله کسانی بود که همواره او را میپسندید و بسیاری از فیلمهایش نیز تاثیر گرفته از جهان بینی و سینمای کیارستمی بود. عباس کیارستمی هر بار که ورک شاپی یا کلاسی را برگزار می کرد، تمامی فیلمهایی که در آن دوره آموزشی ساخته میشدند تماما جهان بینی او را نشان می دهند. او هیچوقت در کلاسهای خود، مباحث فنی کارگردانی را آموزش نمی داد. به هنرجویانش می گفت که این مسائل فنی را خودشان در ادامه کار یاد خواهند گرفت و چیزی که اهمیت دارد، این است که آنها بتوانند بفهمند که چه می خواهند در پس ساخت این فیلم به مخاطب خود بگویند.

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول
کیارستمی نشان خود را به بزرگی بر سینمای ایران حک کرد و قطعا تا دهه های آینده این تاثیر بر جریان هنری سینمای کشورمان حضور خواهد داشت. عباس کیارستمی تا سالها در سینمای ایران مهجور بود و کمتر کسی به او بها میداد. در همان سالهایی که کیارستمی و کیمیایی همزمان با هم فیلم میساختند، در حالیکه در اکرانهای فیلم کیمیایی تعداد زیادی منتقد و خبرنگار حضور می یافتند در اکرانهای فیلم کیارستمی تعداد اندکی حاضر میشدند اما بعد از اینکه او فیلم زیر درختان زیتون را ساخت و در جشنواره کن در کشور فرانسه به او نخل طلای کن را دادند، ناگهان همه چیز تغییر کرد. از او حسابی از جانب منتقدین استقبال شد، پرونده ها راجع او نگاشتند و هنوز هم فیلمهای او در سینماها با استقبال خیل عظیم مردم سینمارو اکران میشود.
عباس کیارستمی زیر درختان زیتون را ساخت تا مفهوم عشق را مورد تاکید خویش قرار دهد. در زیر درختان زیتون پسر جوانی عاشق یک دختر شده که هم روستایی همدیگر نیز هستند. در این روستا زلزله شدیدی آمده و تعداد زیادی از ساکنین این روستا جان داده اند. دختر توجهی به پسر نمیکند و پسر نیز تمام تلاش خود را در هر روز انجام میدهد تا دل دختر را جذب خودش کند و بدست بیاورد. در همین حین، یک گروه فیلمسازی به روستا میرود و کارگردان این فیلم هم میخواهد به پسر کمک کند تا به عشق خودش برسد. در نهایت این اتفاق می افتد و در نمایی فوق العاده زیبا، یک قاب اکستریم لانگ شات میبینیم، جاده ای باریک و طولانی که از پس زمینه تا پیش زمینه ادامه دارد و دختر در انتهای قاب در حال دور شدن است و پسر هم دوان دوان به سمت او میرود تا با وی صحبت کند. اگرچه پایان باز است اما؛ به نوعی مطمئن هستیم که این دو نفر به همدیگر خواهند رسید.
موسیقی این سکانس را خود عباس کیارستمی ساخته که نشان میدهد او نه فقط در سینما، بلکه در موسیقی نیز هنرمند بی بدیلی است. نقل شده که کوئنتین تارانتینو، کارگردان دوست داشتنی سینمای معاصر آمریکا، اذعان کرده است که تمام آرزویش این است که روزی فیلمی بسازد که چنین سکانسی در آن وجود داشته باشد.

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول
عباس کیارستمی خود را در این فیلم به نوعی بروز داد که هم اکنون می توان زیر درختان زیتون را عصاره سینمایش دانست. در این فیلم رئالیستی وجود دارد که میتوان از آن با عنوان زیبایی شناسی کیارستمی یاد کرد. برای توضیح، اصغر فرهادی هم رئالیسم را در سینمای خود دارد، مجید برزگر هم در سینمای خودش رئالیسم را وارد می کند و کارگردانان دیگری نیز به همین گونه، در جهان بینی خودشان تلاش میکنند که واقعیت را تماما رئالیستی به تصویر بکشند. اما عباس کیارستمی در فیلمهای خودش، نوع خاصی را از واقعیت گرایی نشان میدهد. ساختار دراماتیک فیلمهای او، هیچکدام از قواعد فیلمنامه نویسی را که در کتابهای آموزش فیلمنامه نویسی و در دانشگاهها آموخته می شود در خود ندارد. هیچ کدام از الگوهای هندسی را که برای نشان دادن روند و ساختار درام فیلمها کشیده شده است، طبق فیلمهای کیارستمی جواب نخواهد داد. همه چیز در سادگی و صفای تمام به منصه ظهور می رسد که انگار که در حال تماشای (برشی از زندگی) شخصیتهای فیلمهایش هستیم. به سختی میتوان در مورد فیلمهای او، مرز بین فیلم مستند و داستانی را مشخص کرد.

آشنایی با سینمای عباس کیارستمی و مروری بر فیلمهایی از کارنامه او- بخش اول

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر