ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی با شهرستان هشترود و جاذبه های گردشگری آن

شهرستان هشترود یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که شما می توانید علاوه بر این که از جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهر دیدن می کنید خاطره های به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنید. این شهرستان 122 کیلومتر از جنوب شرقی تبریز فاصله دارد  و وسعت آن به 1990 کیلومتر مربع می رسد. جالب است بدانید که علت نامگذاری این شهر به دلیل دارا بودن هشت رود از جمله آجی چای، قوری چای، قره قیه، آی دوغموش، لیلان چای و قرانقو می باشد. این شهر از لحاظ آب و هوایی متغییر است به گونه ای که در مرکز دارای آب و هوای معتدل و کوهپایه ای است. این شهرستان از شرق و جنوب و غرب به ترتیب با شهرستان های میانه، چاراویماق و شهرستان مراغه همسایه می باشد. این شهر  به دلیل داشتن مجموعه های تاریخی و قلعه ها و بناهای تاریخی مانند قلعه ذهاک هشترود، یکی از شهرستان های تاریخی کشور محسوب می شود.

قلعه ی دهاک یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان هشترود می باشد که 18 کیلومتر از جنوب شرقی این شهرستان مسافت دارد و قرار گرفتن رودخانه ی قرانقو دور این قلعه منظره ی زیبایی را پدید آورده است.

در سال های بین 1350 و 1309 هجری شمسی توسط محققین خارجی و داخلی مورد بررسی قرار گرفت و جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

آثار بر جای مانده از این قلعه نشان می دهد که این آثار از قلعه ی دهاک متعلق به دوران اشکانی و تیموری می باشد. در سال 1379 بررسی های باستان شناسی انجام شد که بنای عظیم حاوی تالار پیدا شدند که به نام تخت جمشید آذربایجان معروف است.

مسجد لامشان یکی دیگر از آثار تاریخی ثبت شده در آثار ملی ایران است که مربوط به دوران قاجار است که دراری نیم طبقه کمر پوش زنانه می باشد. با این که سالیان درازی از ساخت این مسجد می گذرد اما همچنان این اثر هیچ آسیب ندیده است و اصالت معماری در آن حفظ شده است. این مسجد از لحاظ این که معماری خاص و طاق دو قوسی فضای معنوی خاصی پدید آورده و زیبایی خاصی به این مسجد بخشیده است.

با یزید بسطامی از دیگر آثار تاریخی شهرستان شاهرود می باشد که در مسافت 10 کیلومتری شاهرود و در روستای بایزید بسطامی واقع شده است. این اثر از پنج برج هشت ضلعی ساخته شده است که تنها یکی از برج ها سالم است و بقیه ی آن ها به طور کامل نابود شده اند. علاوه بر این برج ها که زیبایی خاصیدر این مکان ایجاد کرده اند مسجد یانیایشگاه نیز اهمیت این مکان را بیشتر کرده است. معماری بقعه یا با یزید بسطامی متعلق به دوران ایلخانیان و شبیه به گنبد مراغه ی همدان است.

یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان شاهرود غار آق بلاغ است که در روستای آق بلاغ و در مسافت هجده کیلومتری این شهرستان واقع شده است. در سال های اخیر دهانه ی غار را پاکسازی کرده اند و برای گردشگران اسکان هایی تدارک دیده شده است تا گردشگران داخلی و خارجی از این مکان دیدن کنند و لذت ببرند.

مسجد جامع هشترود از تنها آثار تاریخی مسجد به جای مانده تاریخی می باشد که در آن هر هفته نماز جمعه برگزار می شود. بخش های مختلف این مسجد شامل ستون های سنگی، کمر پوش زنانه و ایوان است که همین معماری سنگ و چوب منظره ی زیبایی را ایجاد کرده است.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد