آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

ان سب:گرمسیر و بد هواست على حده قلعه هم دارد. از بناهای قدیم موسوم به سوران از توابع سی و سه قلعه دیگر از توابع اوست: لوکی، قنات ملک، قنات کرم شاه. یک رشته قنات دارد باقی مزروعاتش از آب چشمه سار است و مشتمل است بر چند مزرعه مسکون و چند خانوار بادیه نشین، مزرعه بسكوه، کشت، کند، مولتان، هیدوج.

بسكوه: قلعه ای از بناهای قدیم دارد. مشتمل است بر دو رشته قنات آباد.

کشت: قلعه محکمی از بناهای قدیم دارد و دو رشته قنات آباد دارد. کند. بدون حصار است و یک رشته قنات دارد.

مولتان: بدون قلعه و آب آن از چشمه سار است.

هیدوج: بدون حصار و آبش نیز از چشمه سار است.

آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

محصولات شتوی: غله، صیفی: جوزق و ذرت، اشجار: نخل خرما و انار. شکار در جلگه و در کوهستان شکار کوهی و کبک و تیهو. مال و مواشی: گوسفند و الاغ و گاو و شتر. ملبوس آنها کرباس و پشم به طریق جالق و دزک است. محل سكنای آنها در خانه های گلی و قلعه جات و جمعیت آنها هزار و نهصد و چهل خانوار است.

هزار خانوار معادن: در سمت شمال مزرعه کشت که از توابع سب است کوهی است مشهور به کوه سفید. اعتقاد بلوچها این است که در آن کوه معدن طلا و نقره است به این معنی که از قدما و اجداد خود شنیده و می گویند لیکن معلوم نیست و موقوف به تشخیص اهل سررشته و معدنچی است.

ناووع: حصاری قدیم در سرکوه دارد و حصاری هم در دامنه بنا کرده اند و یک رشته قنات دارد.

هیتک: قلعه اش مخروبه است و دو رشته قنات کم آب دارد.

تاکان و در کوشک: آبش چشمه ای است که آب قلیلی دارد.

کا پورکان: حصار کوچک و یک رشته قنات دارد که آبش کفایت نخیلات آنجا را می کند. زراعت نمی نمایند.

دهک: دو قلعه خراب دارد. یک رشته قنات و یک چشمه کوچک دارد.

اسفنده: قلعه ای از بناهای قدیم دارد. یک رشته قنات کوچک و یک چشمه دارد.

آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

تقویم زمانی پاکرونولوژی شهر سوخته

از مجموع کاوشها و بررسیهای انجام شده در فلات شرقی ایران بخصوص شهر سوخته مسائل بسیار زیادی تاکنون برای پژوهشگران این محل باستانی روشن شده است. آثار باقی مانده از وضعیت معماری و گورستان و اشیای پیدا شده به پژوهشگران اجازه می دهد که در مورد پیشینه این محوطه عظیم باستانی به مطالعه بپردازند. اگرچه تا کنون کمتر از ٪۱۰ از محوطه باستانی شهر سوخته کاویده شده است اما همین مقدار کم نیز نشان دهنده اهمیت این محوطه است و توانسته است اطلاعات بسیار زیادی را در اختیار کاوشگران و پژوهندگان قرار دهد. با توجه به این اطلاعات باستان شناسان دوره های استقرار انسانی در شهر سوخته را به چهار دوره و یازده لایه متمایز تقسیم کرده اند که هر دوره و هر لایه دارای خصوصیات و ویژگیهای خاص خود هستند.

آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

قدیمی ترین دوره استقرار شناخته شده در شهر سوخته دوره اول آن است که لایه های ۱۰ و ۹ و ۸ را در بر می گیرد. این دوره از حدود سالهای ۳۲۰۰ پ.م. تا حدود سالهای ۲۷۵۰ پ.م. را شامل می شود. سفالهای این دوره مشابه سفالهایی است که در شمال خراسان در خاک جمهوری ترکمنستان پیدا شده است. ۱۴ در کهنترین لایه این دوره یعنی لایه دهم یک گل نوشته ایلامی پیدا شده است که مشابه آن گل نوشته هایی است که در سایر محوطه های باستانی ایران چون گودین تپه کنگاور یا تپه یحیی کرمان نیز دیده شده است. قدمت گل نوشته شهر سوخته به حدود سالهای ۳۲۰۰ پ.م. می رسد.

آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

آثار دوره اول استقرار در شهر سوخته حدود چهار متر صخامت دارند. دوره بعدی استقرار در شهر سوخته یعنی دوره دوم آن لایه های ۷ و ۶ و ۵ را در بر می گیرد. این دوره و دوره سوم مربوط به اواسط فوران مفرغ است. ظروف دوره دوم را سفالهایی با رنگ سیاه روی زمین نخودی، سیاه روی زمینه خاکستری، و سفالهای چند رنگ تشکیل می دهد. مدت زمان استقرار در دوره دوم در شهر سوخته کم بوده سالهای بین ۲۷۰۰ تا ۲۶۰۰ پ.م. را در بر می گیرد. دوره سوم استقرار شامل لایه های چهارم و سوم است و سالهای ۲۵۰۰ تا ۲۲۰۰ پ.م. را در بر می گیرد و بالاخره چهارمین دوره استقرار در شهر سوخته لایه های ۲ و ۱ و صفرند که به اواخر دوره مفرغ تعلق دارند. دوره چهارم استقرار در شهر سوخته مربوط به زمانهایی بین ۲۲۰۰ تا ۱۸۰۰ پ.م. است.

 آشنایی با شهرهای حاصلخیز فلات شرقی ایران

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر