آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

 اسپانیا با نام رسمی پادشاهی اسپانیا کشوری مستقل و از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌ جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا قرار دارد. سرزمین اصلی اسپانیا از جنوب و شرق با دریای مدیترانه و جبل الطارق، از شمال و شمال شرق با فرانسه، آندورا و خلیج بیسکای و از غرب و شمال غرب با پرتغال و اقیانوس اطلس هم ‌مرز است. مرز اسپانیا با پرتغال به طول ۱۲۱۴ کیلومتر طولانی‌ترین مرز یکپارچه در اتحادیه اروپا است. قلمروی اسپانیا افزون بر سرزمین اصلی شامل جزایر بالئارس در دریای مدیترانه، جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس، دو شهر خود مختار سبته و ملیلیه در آفریقای شمالی هم‌ مرز با کشور مراکش و چندین جزیره مسکونی و غیر مسکونی دیگر از جمله آلبوران، شافاریناس، آلوزماس و ولز د لا گومرا می‌باشد.

با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع، اسپانیا کمی بزرگ­تر از ترکمنستان و از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ اروپاست. انسان مدرن نخستین بار در حدود ۳۵۰۰۰ سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشت. در حدود ۲۰۰ سال پیش از میلاد از این منطقه تحت فرمان حکومت روم قرار گرفت و هیسپانیا نامیده می‌شد.

 هیسپانیا در قرون وسطی توسط قبایل ژرمن و پس از آن توسط مورها تصرف شد. در قرن پانزدهم پس از ازدواج‌ های بین حکومتی فرمانروایان کاتولیک و اتحاد این حکومت‌ها و هم چنین سقوط کامل آندلس و باز پس‌ گیری آن از دست موروهای مسلمان در سال ۱۴۹۲ اسپانیا به شکل کشوری یکپارچه پدیدار شد. در اوایل دوران جدید اسپانیا به یک امپراتوری پر قدرت جهانی تبدیل شد و اسپانیایی‌ها به عنوان یکی از نخستین فاتحان دنیای جدید به قاره آمریکا وارد و در آنجا ساکن شدند. بیش از پانصد میلیون نفر اسپانیایی زبان ساکن در آمریکا میراثی است که اسپانیایی‌ها در این قاره بر جای گذاشتند. اسپانیای امروزی کشوری دموکراتیک و دارای حکومتی پارلمانی تحت قانون اساسی پادشاهی است.

آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

اسپانیا یک کشور توسعه ‌یافته و نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا از نظر تولید ناخالص داخلی می‌باشد. این کشور هم چنین دارای سطح بالای استاندارد زندگی است. اسپانیا در سازمان ملل متحد، ناتو، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و اتحادیه اروپا عضو است. اسپانیا پس از چین دومین شبکه بزرگ قطار تندروی جهان و بزرگ­ترین شبکه بزرگ قطار تندروی اروپا را در اختیار دارد. شبکه قطار تندروی اسپانیا در مجموع ۳۵۰۰ کیلومتر طول دارد که با سرعت ۳۰۰ کیلومتر در ساعت بین شهرهای مالاگا، سویا، مادرید، بارسلونا، والنسیا و وایادولید در تردد است. به‌ طور میانگین شبکه قطار تندروی اسپانیا پر سرعت‌ترین شبکه قطار تندروی جهان است که پس از اسپانیا شبکه قطار تندروی ژاپن، شینکانسن و شبکه قطار تندروی فرانسه، ت ژ و در رده‌های بعدی قرار دارند.

آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

 از نظر وقت‌شناسی قطار تندروی اسپانیا پس از ژاپن دوم است. در صورتی که برنامه‌ های جاه‌ طلبانه گسترش شبکه قطار تندرو به ثمر بنشیند در سال ۲۰۲۰ طول این شبکه به ۷۰۰۰ کیلومتر خواهد رسید و تقریباً تمام شهرهای مهم در کمتر از سه الی چهار ساعت به مادرید دسترسی پیدا خواهند کرد. ۴۷ فرودگاه در اسپانیا وجود دارد. پر رفت ‌و آمدترین آن‌ها فرودگاه مادرید-باراخاس است که با ۴۵ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۲ نوزدهمین فرودگاه پر رفت ‌و آمدترین جهان و چهارمین در اروپا محسوب می‌ شود.

 دیگر فرودگاه مهم این کشور فرودگاه بارسلونا-ال پرات می‌باشد که با ۳۵ میلیون مسافر در سال ۲۰۱۲ سی و چهارمین فرودگاه پر رفت ‌و آمدترین جهان محسوب می‌ شود. دیگر فرودگاه‌های اصلی اسپانیا در شهرهای مایورکا (با ۲۳ میلیون مسافر)، مالاگا (با ۱۳ میلیون مسافر)، لاس پالماس (با ۱۱ میلیون مسافر)، آلیکانته (با ۱۰ میلیون مسافر) قرار دارند. سایر فرودگاه‌ها بین ۴ تا ۱۰ میلیون مسافر جابه‌جا می‌کنند و در شهرهای تنریف، والنسیا، سویا، بیلبائو، ایبیزا، لانزاروته و فوئرته‌ونتورا قرار دارند. ۳۰ فرودگاه دیگر نیز کمتر از ۴ میلیون مسافر در سال جابه‌جا می‌کنند. هر شهری در دنیا زیبایی­ های خاص خود را دارد. از نظر ما شهرهای اروپایی بیشترین جاذبه و زیبایی را در خود جمع کرده­اند.

آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

سویا

     یکی از این شهرها، سویل است. سویل به نام­ های سبیا یا سویا نیز شناخته می­شود و استان سبیا در کشور اسپانیا واقع شده و یکی از مشهورترین جاذبه­ های گردشگری آن است. سویا مرکز و بزرگ­ترین شهر بخش خود مختار اندلس و استان سویا است. سویا چهارمین شهر بزرگ در اسپانیا و سی‌امین شهر پر جمعیت در اتحادیه اروپا است. مرکز شهر سویا که ۴ کیلومتر مربع مساحت دارد سه بنای ثبت شده در آثار یونسکو را در خود جای داده است. سویا در هر فصلی از سال دلبری می‌کند. در روزهای کریسمس‌ به خاطر چراغانی زیبای شهر، در بهار به خاطر خواب آلودگی دوست داشتنی طبیعت و تابستان به خاطر سرخوشی انرژی بخش مردم. لایه‌های تاریخی سویا از خرابه‌های رومی باستان گرفته تا حکاکی‌های قرون وسطی حکایت از شکوه و عظمت این شهر دارد.

 سویا همه چیز برای همه دارد. هر کسی با هر سلیقه­ای می­تواند از سفر به سویا لذت ببرد. از آثار برجسته امروزی و کاتولیک تا قلعه تاریخی آن و از کافه­های بزرگ تاپس به فریب دادن محله­ های قدیمی و قارچ ­های چوبی غول پیکر، همه و همه در جستجوی شماست در حالی که شما در پایتخت اندلس هستید. پس فرصت را از دست ندهید و بلافاصله به فکر سفری رویای باشید.

آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

کاخ سلطنتی آلکازار

     همراه با کلیسای جامع جاذبه کلیدی معماری دیگری در سویا را می­ توان کاخ سلطنتی آلکازار دانست. شاید تا حالا نام آلکازار به گوشتان خورده باشد. جایی در جنوب شهر اسپانیایی سویل که در واقع نام کامل آن کاخ سلطنتی آلکازار است. آلکازار کاخی پادشاهی و یکی از بناهای مشهور در سرتاسر اسپانیا است که توسط فرمان روایان مور که در آن دوران در قرن هشتم کنترل سویل را در دست داشتند ساخته شده است. کار در این مجموعه بزرگ در قرن دهم میلادی آغاز شد. زمانی که امویان یک قلعه موریشی را به دیوارهای رومی متصل ساختند. اما تا قرن 12 که نخستین کاخ سلطنتی در این محل ساخته شد این کاخ توسط حکومت پس از آن سلسله الموهاد تکمیل و بازسازی شد و این بازسازی تا قرن نوزدهم ادامه داشت و منجر به ایجاد یک ساختار شد که ترکیبی از معماری موریه، رنسانس و معماری مدرن آن زمان را نشان می­ داد. در حالی که این دو به ویژه در کاخ مودجار قابل توجه بودند.

آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

 طبقه­ های بالای آلکازار محل اقامت خانواده سلطنتی اسپانیا ساویل است و آن را قدیمی­ ترین قدمت سلطنتی در اروپا می­ دانند. این کاخ هر ساله هزاران توریست را به دیدن خود می­ کشاند. این کاخ از معروف­ ترین بناها در سرتاسر اسپانیا هم هست که از آن به عنوان یکی از عالی­ ترین نمونه­ های معماری و هنر میودجار که از گذشته تا به امروزه وجود داشته یاد می ­شود.

 آشنایی با شهر سویا در اسپانیا

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر