آشنایی با شهر سیرجان و جاذبه های تاریخی آن

سیرجان یکی از شهر های استان کرمان است که نام قدیم آن شهرستان بوده است. این شهر دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی می باشد. یکی از آثار تاریخی این شهر سند قدمی نوشته ی ابن اثیر است که در این سند در مورد پادشاه قدیم ایران یعنی گشتاسب توضیح داده شده است. در ادامه به معرفی برخی از این قبیل آثار تاریخی و جاذبه های این شهر می پردازیم.

بادگیر چپقی

این اثر تاریخی باقی مانده از دوران پهلوی است. این بادگیر یادگاری از اثر تاریخی خانه آقا سید علی رضوی می باشد. بادگیر چپقی منحصر به فرد ترین معماری است که دارای شبکه های هندسی می باشد که در زیر این بنا واقع شده است.

قلعه سنگ

این بنای خشتی در مرکز دشتی قرار گرفته است که از دور مانند صخره ی سفید رنگی دیده می شود. اطراف این قلعه سنگی از سنگ صخره و دو حصار تشکیل شده است.

مسجد سید سیرجان

این اثر تاریخی در کوچه انصاری شهرستان بم قرار گرفته است. برخی از محققین گفته اند که این بنا مربوط به دوره ی حکومت محمد اسماعیل خان وکیل الملک می باشد.

مسجد جامع عضدی

در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی این شهر مسجد جامع عضدی واقع شده است که قابلیت برجای مانده ی این اثر شامل پایه ستون سنگی و سنگ آهک منقور و سنگ مرمر می باشد. مردم محله ی این بنا را مسجد صاحب الزمان می دانند.

مسجد قلعه سنگی

در ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان و در مجاور صخره ای سنگی واقع شده است که متعلق به دوره ی مظفری می باشد.

آرامگاه شاه فیروز

این آرامگاه ۱۴ کیلومتر از جنوب شرقی سیرجان و بر بالای صخره با ارتفاع ۳۰ متر قرار دارد. این اثر تاریخی به شاه فیروز معروف می باشد که از یک بنای هشت ضلعی تشکیل شده است و احتمالا مربوط به قرن هشتم و نهم دوره ی ایلخانی است.

آرامگاه میر زبیر

آرامگاه میر زبیر در شرق روستای یوسف آباد و در کنار قبرستانی واقع شده است. ابعاد داخلی مربع و خارجی این آرامگاه به ترتیب ۹ و ۷ متر می باشد. عکس های گرفته شده در سال های گذشته تاریخ ساخت و نام سازنده این اثر را نشان می داد که در حال حاضر از بین رفته است. برخی این آثار تاریخی را متعلق به اوایل و یا قبل اسلام می دانند که در زمان آل مظفر به مسجد تبدیل شد.

باغ بمید

باغ بمید در شمار سیرجان واقع شده است که تا سال ۷۹۶ قمری آباد بوده که بعدها توسط سردار تیمور تخریب می شود. شهر جدید در باغ میبد ایجاد شد اما با هجوم محمود افغان دوباره تخریب و غارت شد. در سال ۱۲۰۰ روستایی به دست میرزا سعید کلانتر به نام سعید آباد ساخته شد. یخچال های سیرجان از آثار موجود در غرب باغ می باشد که قدمت این اثر مربوط به دوره ی قاجار می باشد که در سال ۱۳۸۴ به عنوان آثار ملی ثبت شده است.

امامزاده احمد سیرجان

این اثر تاریخی در شمال غربی شهر زیبای سیرجان و در دل باغ میبد قرار گرفته است. این مقبره مربوط به یکی از نوادگان امام موسی کاظم است. این اثر هزار ساله در سال 1393 توسط محمود خان فاطمی ساخته شده است. این مسجد از زیباترین بناهای شهر سیرجان می باشد که دارای پایاب های برای تامین آب زائران بود.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر