آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

به شفشون یا شهر آبی مراکش خوش آمدید. این شهر به این معروف است که تمام خانه ها و مغازه های آن به رنگ های مختلف آبی نقاشی شده اند. یک مکان جادویی برای دوربین شما فرصت گرفتن تصاویر استثنایی را ایجاد خواهد کرد! در آنجا همه چیز آبی است، احساس می کنم که من بر روی ابرها مانند پادشاهی افسانه ای راه می روم.

اما این افسانه نیست، شهر شفشون است. شهری ابی رنگ در شمال مراکش، که دارای انواع طیف های رنگی آرام بخش آبی است که فشار خون شما را در عرض چند ثانیه کاهش می دهد. ساختمان هایی که در شفشون ساخته شده اند، به عنوان "مروارید آبی" مراکش شناخته میشوند و با استفاده از یک گچ آبی ملایم ساخته شده اند.

یکی از برجسته ترین سفرهای من به مراکش، کشف مزرعه ای در میان کوچه های باریک آبی بود که بوی ادویه، بخور، گل و پرتقال تازه داشت. به علاوه این رویای یک عکاس است!

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

چرا شفشون آبی است؟

برخی به شما خواهند گفت که این یک نماد همبستگی یهودی است. در دهه 1930، جمعیت قابل توجهی از پناهندگان یهودی به شفشون رسیدند، که از آزار و اذیت نازی ها و تهدید رو به رشد جنگ فرار کرده بودند.

آبی به معنای نشان دادن صلح، ایمنی و قدرت بهشت ​​است. در این نسخه از داستان، دیوارهای آبی به سرعت در منطقه یهودی نشین شهر گسترش یافت، تا زمانی که کل دیوارهای شهر آبی شد.

برخی دیگر می گویند آبی کردن دیوارها به رنگ آبی یک سنت یهودی است، اما این امر به زمان تاسیس شهر در قرن 15 میلادی می رسد، زمانی که آن را در اطراف شهر برای دفاع از ساکنان در برابر مهاجمان پرتغال، یک قلعه ساختند.

در این زمان، یهودیان و موریکسوس ها (مسلمانان پیشین که به دین مسیحیت روی آورده بودند) برای یک قرن یا بیشتر با هم زندگی می کردند.

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

بررسی شهر آبی

خیابان های باریک شفشون (محلی ها آن را شون می نامند) در بعضی موارد، دارای پله های سنگی است که با یک شیب به سمت راست حرکت می کند، و برای پاهای شما یک تمرین خوب است.

اما زمانی که خیابان ها به میدان عمومی شهر می رسند، از بالای شهر می توانید به سمت کوه های اطراف نگاه کنید.

کوهها در بالای شهر ظاهر دو شاخه دارندو اعتقاد بر این است که این نام از آنجا به شهر داده شده است که در زبان محلی شفشون به  معنای «تماشای شاخ ها» است.

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

خرید در شهر

مسافران بدون سر و صدا از طریق خیابان ها و کوچه های تنگ، که در یک آرایه بی نهایت آبی - فیروزه ای، پودر آبی، سلست، تخم مرغ روبین، نارگیل، و پریمون، رنگ آمیزی شده اند، می توانند گذر کنند.

پتوهای رنگارنگ یا لامپ را می توانید در سراسر شهر پیدا کنید. همچنین خرید انواعی از درهای زیبا و کاشی کاریهای دقیق  تزئینی می تواند جالب توجه باشد.

همچنین می توانید در یک کافه خیابانی بنشینید و یک لیوان چای نعناع بخورید، و مردم محلی را که لباس سنتی پوشیده اند را  تماشا کنید که در زندگی روزمره خود زندگی کنند.

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

گربه ها در مراکش

اگر شما انسان گربه دوستی هستید، عاشق شفشون می شوید زیرا این شهر گربه های بسیاری دارد – از این نظر کمی مانند استانبول می باشد. مردم محلی آنها را تغذیه می کنند، با این حال گربه ها معمولا خارج از خانه ها و در خیابان ها زندگی می کنند.

گربه ها را می توانید در کوچه ها و روی پله ها و همه جای شهر پیدا کنید. گربه ها در درختان و بوته ها پنهان شده اند و در پیاده روها قدم می زنند.

اگر می خواهید توجه گربه های مراکش را به دست بیاورید، سعی کنید آنها را صدا کنید. این یک راه عالی برای عکس گرفتن از آنها است!

موزه قلعه کاسبه

بازدید از قلعه بزرگ و قلعه کاسبه را که در قرن 15 واقع در مرکز اصلی شهر ساخته شده است را از دست ندهید. تشخیص ساختمان سرخ مایل به قرمز در میان تمام ساختمان های آبی شهر بسیار آسان است.

این قلعه در سال 1471 توسط علی بن موسا بن راشد ساخته شده است. کاسبه یک باغ زیبا و موزه کوچک قوم نگاری است. برای دیدن منظره های عالی شهر و مسجد بزرگ، به برج های داخل آن بروید.

هزینه ورود آن تنها € 1 یورو است!

اقامت در ریاد

"ریاد" از کلمه عربی به معنی "باغ" می آید، و این اشاره به فضای مرکز این مهمانخانه های سنتی در مراکش است که معمولا دارای چشمه آب هستند.

اکثر اتاقها در ریاد به سمت یک نقظه هستند و هنگامی که شما درب خانه را برای اولین بار در صبح باز می کنید  نور خورشید به داخل ساختمان می تابد.

صداها از طریق سوراخ موجود در سقف گنبدی خانه فیلتر می شنوید، چای صبحگاهی آماده می شود، صدای اذان و خواندن نماز و جریان ادامه زندگی در خارج از خانه. همه چیز بسیار آرامش بخش است.

یک مسجد اسپانیایی قدیمی در شفشون وجود دارد که در بالای یک تپه قرار گرفته است و توسط اسپانیایی ها در دهه 1920 ساخته شده است. پیاده روی تا آنجا مدت زیادی طول می کشد اما در بالای تپه منظره زیبایی از شهر را خواهید دید.

از آنجا که این مسجد به نوعی رها شده است، غیر مسلمانان نیز مجاز به رفتن به داخل و نگاه کردن آن هستند. هرچند حتما باید با خود آب بیاورید، زیرا در روزهای آفتابی، آنجا بسیار گرم می باشد.

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

حمام رفتن

با یک مراسم تمیز کردن که قرن ها تغییر نکرده است، در بازدید از حمام بخار، عرق می کنید، و روی پوستتان کیسه کشیده می شود تا زمانی که شما احساس کنید که هر اینچ از پوست شما تازه شده است.

حمام اصلی عمومی در نزدیکی مسجد اصلی جامائکبیر است و بخش های مجزایی برای مردان و زنان وجود دارد.

اگر برای اولین بار است که به این حمام ها می روید، دمپایی پلاستیکی، صابون، اسکراب دوش و حوله نیز باید برای خود ببرید. تجربه حمام بخشی جدایی ناپذیر از زندگی در مراکش است!

آشنایی با شهر شفشون مراکش و جاذبه های توریستی آن

 آبشارهای آکچور

آبشار آکچور مسیری است که در میان کوههای ریف قرار دارد. بهتر است کفش های مناسبی به پا کنید زیرا 2-3 ساعت پیاده روی را در پیش دارید.

پیاده روی بر روی پوشش گیاهی سرسبز، پل طبیعی و جالبی که به نام "پل خدا" شناخته می شود و یک محل شنا و آبشار زیبا به عنوان پاداش شما در پایان مسیر است. 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر