آشنایی با شهر طوس - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با شهر طوس

طابران را مکرر عمارات کرده اند. لكن شيوع شیعه در خراسان باعث شده که از اواسط دوره تیموری مردم به گرد روضه مطهر رضوی مجتمع گردیده و این نقطه شهر عظیمی شده، به تدریج طابران مخروبه شود.

از جمع اقوال متقدمین معلوم می شود که در دوره خلافت اموی و عباسی طوس اسم ناحیه ای از مملکت خراسان، و شهر طابران بزرگترین شهرهای آن و مقر حکومت بوده است؛ اما متدرجا كلمة «طوس» برای شهر طابران اسم خاص شده و سایر قسمت ها توابع او محسوب گردیده و به تدریج استعمال كلمة طابران متروک شده است و شهر طوس به همين مخروبه امروزی اطلاق می شده است.

آشنایی با شهر طوس

در خارج طوس، اهالی توابع طوس را نیز طوسی می نامیده اند ؛ چنان که امروز هم به همین طریق اهالی توابع محلی را به همان محل منسوب می دارند. مثلا اسپهان در قدیم اسم ناحية بزرگی بوده از عراق عجم، و محل شهر امروزی اسپهان «جی» نامیده می شده (سکه های ضرب جي هنوز موجود است. مزارع وصل به شهر را نیز جزو بلوک جی محسوب می دارند). به تدریج این کلمه در همین شهر استعمال شده و لغت جی متروک شده، سایر نقاط این ناحیه اصفهان نامیده شده، ولی در خارج، اهالی قمشه و فریدن و غیره را که از توابع اصفهان است، اصفهانی نامند. همچنین نیشابور در قدیم نام ناحیه بوده و شهر فعلی را ابرشهر می نامیده اند، متدرجا كلمه ابرشهر و نام ناحیه به شهر اطلاق شده است؛ معذالک اهالی قراء و قصبات را نیز نیشابوری نامند.

آشنایی با شهر طوس

برای تماشای شهر طوس، از طرف غربی شهر مشهد خارج شده و پس از طی مسافت سه فرسنگ از جاده موسوم به «راه قوچان» و گذشتن از قلعه کاظم آباد، راه شهر طوس از شاهراه قوچان تجزیه شده و مستقیم به طرف شمال می رود. از این جا آرامگاه با عظمت فردوسی و شهر طابران که اکنون معروف به شهر طوس است، دیده می شود. نهری که از چشمه گیلاس (گلسب) به مشهد می رود، در این جا از نزدیکی قلعة كاظم آباد عبور می نماید. راه از این محل سرازیر شده و به طرف جلگه طابران می رود. این جلگه که در امتداد سلسله جبال هزار مسجد واقع شده بسیار خرم و باصفا و از آباد ترین جلگه های مشهد است. مخصوصا در ایام بهار که تمام این دشت به انواع گل لاله مشحون است. یک نوع لاله در آنجا دیده می شود که موسوم است به گل دختران. لاله نعمان نیز در کوه و صحرا فراوان است.

آشنایی با شهر طوس

برای داخل شدن به شهر طابران باید از پل کهنه و قدیمی، که هنوز بر روی رودخانه کشف رود استقامت دارد عبور نمود. این رودخانه که از جلو این شهر قدیمی می گذرد بر ابهت و صفا و موقعیت افسانه ای آن افزوده و به خاطر می آورد ایامی را که آنجا گردشگاه این شهر بوده است. حالا سایه دیوارهای خراب و برج و باروی ویران شهر طابران منظره حزن انگیزی به خود گرفته است. پس از عبور از این پل، تقریبا در وسط شهر طابران بقعه عظیم و کوه پیکری برپاست که به بقعه هارونی معروف است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر