آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی

تجارت

بندر انزلی مهم ترین و فعال ترین بندر تجارتی دریای خزر و بزرگ ترین بندر حاشیه شمالی کشور ایران است. گمرک و کشتیرانی در بندر انزلی ۳۵0 سال سابقه دارد و تاریخچه بندری این شهر به ۲۰۰ سال پیش بر می گردد. بندر انزلی به عنوان یک مرکز مهم ترانزیت کالا بین ایران و روسیه و جمهوری های آسیای مرکزی و اروپا از اهمیت خاصی برخوردار بوده و هست.

سفرنامه نویسان بسیاری از ویژگی های تجاری بندر انزلی در سفرنامه ها و کتاب های خاطرات خود یاد کرده اند. کشتی هایی که به بندر انزلی می آمده اند معمولا بیش ترین محموله های تجاری راه های شمالی را از طریق این بندر به ایران وارد، یا کالاهای ایرانی را صادر می کرده اند. از آن جا که مقام های سیاسی چون سایکس، جکسن، ظل السلطان و... نیز از همین مسیر سفر می کرده اند؛ ویژگی های تجاری این شهر در کتاب های آنها انعکاس یافته است. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد فعالیت های تجاری در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی

لاهیجانی در کتاب جغرافیای گیلان و کیهان در کتاب جغرافیای مفصل ایران صادرات و واردات بندر انزلی را برحسب بیانیه دولتی سال ۱۳۰۶، چنین ذکر کرده اند: صادرات برنج ۲۱۴۹۹000 قران، پشم و پوست ۱۲۳۱۰۰۰۰ قران، خشکبار ۱۱۶۷۸000 و پنبه ۸۶۴۹۰۰۰ قران بوده است و تجارت کلی آن را در همان سال بیش از 188223000 قران نوشته که ۶۸۲۳۰۰۰ آن مربوط به صادرات و مابقی مربوط به واردات بوده است. طبق گزارش های سازمان بنادر و کشتیرانی در سال ۱۳۵۵، جمعا ۲۷۱ فروند کشتی به ظرفیت خالص ۲۲۳ هزار تن و جمع وزن کالای تخلیه شده، ۲۳۸ هزار تن و مقدار کالای بارگیری شده (بدون نفت) ۸۵ هزار تن بوده است. در سال ۱۳۶۰، ۲۲۱ فروند کشتی به ظرفیت ۲۸۳ هزار تن (بدون احتساب ۵۰ فروند کشتی مسافربری) وارد بندر انزلی شده و جمع وزن کالای تخلیه شده ۵۱۹ هزار تن و کالای بارگیری شده (بدون نفت) ۱۴ هزار تن بوده است.

آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی

در سال ۱۳۷۷، ۵۳۸ فروند کشتی به بندر انزلی وارد شده 1561400 تن بار در این بندر تخلیه و علاوه بر آن ۱۸۹۴۰۳104 کیلوگرم مواد غیر نفتی از گمرک بندر انزلی صادر شده است. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از اوایل سال ۱۳۷۱، اقدام به تأسیس شرکت مستقل کشتیرانی دریای خزر نمود و یک کشتی مسافربری به نام میرزا کوچک خان و چند کشتی باربری برای حمل و نقل مسافر و بار به کشورهای تازه استقلال یافته اطراف دریای خزر اختصاص داد.

منطقه ویژه اقتصادی

بندر انزلی به دلیل همجواری با کشورهای ساحلی دریای خزر، آسیای مرکزی و قفقاز و دسترسی به بازارهای اروپایی، دارا بودن آب و هوای معتدل، وجود تأسیسات بندری، امکانات حمل و نقل، دسترسی به منابع انرژی و امکانات مخابراتی، نزدیکی به تهران از طریق جاده ترانزیت و فراوانی نیروی کار از موقعیت اقتصادی استراتژیک کم نظیری برخوردار است.

آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی

این منطقه در زمینی به مساحت تقریبی ۱۴۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری بندر انزلی در محلی به نام گلشن حسن رود قرار دارد. با افتتاح گمرک منطقه ویژه در بهار ۱۳۷۸ ش، فعالیت اقتصادی منطقه آغاز شد.

مزیت خاص این منطقه عبارت است از:

١. نزدیکی به مرکز کشور (پایتخت) (کمتر از ۳۶۰ کیلومتر)

٢. نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت (حدود ۲۵ کیلومتر)

٣. داشتن جاده ترانزیتی

۴. دسترسی به حمل و نقل دریایی

۵. برخورداری از شرایط آب و هوایی معتدل

۶. نیروی کار متخصص فراوان و ارزان

۷. وجود جاذبه های تفریحی، توریستی و تاریخی

8. دسترسی آسان به امکانات خدماتی زیربنایی

9. نزدیکی به بنادر مهم اروپا

آشنایی با شیوه های تجارت در بندر انزلی

بندر انزلی با داشتن تأسیسات گمرکی وسیع نقش بسیار مهمی در بازرگانی ایران با کشورهای همسایه دریای خزر دارد و اکثر مبادلات ایران و کشورهای همسایه دریای خزر از طریق بندر انزلی صورت می گیرد و حدود کشتی ها از همان جاها وارد این بندر می شوند.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر