آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

صنایع دستی وجود گیاهان و تولیدات مناسب مانند، چوب، بامبو، ابریشم و... در این شهرستان از گذشته تاکنون موجب شده دست ساخته های زیبا و متنوع با توجه به نیاز و مواد اولیه موجود در شهرستان ساخته شود. این ساخته ها با آداب و رسوم و سنت ها و بینش هنرمندان و سازندگان رابطه مستقیم دارد. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد صنایع دستی در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

حصیربافی از مهم ترین صنایع دستی بندر انزلی است که بسیاری از روستاییان به آن اشتغال دارند. انواع حصیرها که توسط زنان بافته می شود، عبارت اند از: لی حصیر، کلیور حصیر، سیمی حصیر یا غازیان حصیر، آبکنار حصیر و چندین نوع دیگر ... که در گذشته کف پوش خانه ها را تشکیل می داد زیرا مانع رطوبت می شد و از حصیر برای پوشاندن دیوار (تکیه گاه) و سقف نیز بهره می بردند. از پوست دباغی شده گوسفند نیز به عنوان زیرانداز استفاده می شد. در حال حاضر، زیراندازهای متداول مانند، فرش، گلیم، جاجیم و... به کار می رود. از مواد اولیه حصیر، در بافت سایبان، کلاه، زنبیل، سفره، گمج دانه یا گرکه و... استفاده می کنند. بافت حصیر هندسی و رنگی است و بسیاری از آنها جنبه تزیینی دارند و برای فروش به بازار عرضه می شوند که طرفداران بومی و غیر بومی دارد.

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

صندوق های مخصوصی به نام بولاکی، که ارمغان روسیه است، از دیگر صنایع دستی چوبی بندر انزلی است که در اندازه های مختلف از چوب نراد ساخته می شود و سطح آن به وسیله فلز و گل میخ ها تزیین شده است. کاسه، قاشق، ملاقه، بشقاب و... از وسایل چوبی پرطرفدار این شهرستان است.

مروارید بافی بافت اشیا از ساقه های تازه گیاهان یا ترکه است. این ساقه های تازه را خارج از استان تهیه می کنند و سبدهای میوه خوری و کیف و... می بافند.

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

بامبوبافی از دیگر صنایع دستی بندر انزلی است که با شرایط محیط طبیعی آن جا ارتباط مستقیم دارد. بامبو یا نی خیزران در اطراف تالاب انزلی می روید و ارتفاع این گیاه به ۱۰ متر می رسد. قطر آن را به اندازه های مورد دلخواه تقسیم کرده و از طول آن را برش می دهند و سپس در آب می خیسانند و آن را نرم و انعطاف پذیر ساخته و وسیله مورد نظر خود را با بافت های زیرورو، شش ضلعی، شعاعی، حصیری و خورشیدی می بافند و عرضه می کنند. تعداد خانوارهای حصیرباف و سبدباف نقاط شهری و روستایی شهرستان بندر انزلی) در ۱۳۶۵، ۲۹۳ خانوار ذکر شده که ۸ خانوار در شهر و ۲۸۵ خانوار در نقاط روستایی آن به سر می برند.

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

خودزکو به بافت پارچه کتانی و پنبه ای در دشت های پست گیلان اشاره می کند که از چیت های هندی نقشه دار اروپایی محکم تر ولی زیباتر نبود و قیمت آن نیز گران تر بود. او به انواع پارچه های ابریشمی نیز اشاره می کند که در گیلان تولید می شد. رابینو نیز به صنایع دستی انزلی از جمله حصیربافی، سبد و طناب بافی اشاره می کند که حصیر غازیان به دلیل مرغوبیت آن به رشت، لاهیجان لنگرود و سایر نواحی گیلان صادر می شد. ملگون به دهات اطراف مرداب اشاره می کند که شغل اغلب آنها حصیربافی است مانند سوسر وغازیان که حصیرهای مرغوبی می بافند. سرنا نیز صنعت مخصوص این شهر (بندر انزلی) را بوریا بافی ذکر کرده است. او اشاره می کند این حصیرها خیلی سفت و محکم هستند و توسط زنها بافته می شوند و به جای فرش که در گیلان استفاده از آن متداول نیست استفاده می شود.

آشنایی با صنایع دستی بندر انزلی

او بهای هر حصیر را که به اندازه یک متر در پنجاه سانتی متر است «بیست و پنج سانتیم» می نویسد که این صنعت سود چندانی برای بافندگان آن منطقه دربرداشته است. از قدیمی ترین صنعت در انزلی مربوط به ریخته گری است که در سال ۱۲۵۹ ق / ۱۸۴۳ م، نیروی زمینی کارخانه توپ ریزی کوچکی در انزلی داشت. کارخانه چوب بری خوشتاریا واقع در میان پشته بندر انزلی در حدود سال ۱۹۰۴ م / ۱۲۸۳ ش همراه با ۳۰۰ نفر کارگر مشغول به فعالیت بود. و اولین کارخانه برنجکوبی در سال ۱۳۹۳ ش احداث شد که ۶ نفر کارگر داشت که موتورخانه آن با گازوییل کار می کرد و پس از آن کارخانه های برنج کوبی متعددی احداث گردید، نظیر کارخانه برنج کوبی در کهنه بازار، کارخانه برنجکوبی دولتی واقع در میان پشته و... .

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر